Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ліцьвін

W tym, że korzeń, nawet jeśli był już w prasłowiańskim to powstał z germańskiego, przez co jest mimo wszystko zachodnim zapożyczeniem, co przeczy idei tego języka? No ale jak uważasz : )

Litewski = Białoruski
  •  

Todsmer

Chyba zgodni jesteśmy tutaj, że zostawiamy zapożyczenia istniejące już w prasłowiańskim. Inaczej musielibyśmy wymyślać słowa na pana, chleb, boga i księcia :)
  •  

Ліцьвін

W takim razie mój błąd. :)

Litewski = Białoruski
  •  

poloniok

ludowładza - demokracja

królowładza - monarchia

jenowładza - dyktatura

niewładza - anarchia

Czy ktoś ma słowo na "Republika"?
  •  

Icefał

Były dwa z tych, tylko że na -władztwo
Cytat: poloniok w Marzec 22, 2017, 16:34:50
Czy ktoś ma słowo na "Republika"?
Żartujesz?
  •  

poloniok

Przecież "Rzeczpospolita" nie ma korzeń proto słowiańską
  •  

Widsið

Cytat: poloniok w Marzec 22, 2017, 18:19:43
Przecież "Rzeczpospolita" nie ma korzeń proto słowiańską
No jak nie? To kalka, nie zapożyczenie.
  •  

poloniok

"Rzeczpospolita" znaczy dosłownie "rzecz wspólna". "Rzecz" w "Rzeczpospolita" jest oczywiste jednak "pospolita" to chyba nie słowo słowiańskiej korzeni...
  •  

Siemoród

Cytat: poloniok w Marzec 22, 2017, 19:17:43
"Rzeczpospolita" znaczy dosłownie "rzecz wspólna". "Rzecz" w "Rzeczpospolita" jest oczywiste jednak "pospolita" to chyba nie słowo słowiańskiej korzeni...
Pospolity to warjant słowa pospólny z przyrostkiem -ity jak chorowity, znakomity czy jednolity.

Pospólny to z kolei ewidentny kognat spółki.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Ainigmos

#1119
Cytat: poloniok w Marzec 22, 2017, 16:34:50
królowładza - monarchia

jenowładza - dyktatura

niewładza - anarchia

A może by tak:

monarchia - inowładztwo
dyktatura - kazicielstwo (dyktator - kaziciel)
anarchia - bezwładzie
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

poloniok

Cytat
A może by tak:

monarchia - inowładztwo
dyktatura - kazicielstwo (dyktator - kaziciel)
anarchia - bezwładzie

Inowładztwo pasowałoby lepiej jako wysokopolskie słowo dla "kolonizacja" lub coś w tym sensie

Kazicelstwo jest dobre

Bezwładzie jest nie po polsku mi się zdaje, chodzi mi o tą końcówkę "-dzie"

Bo tutaj zaproponowano np. "ludowładztwo" zamiast "ludowładza":

Czemu?
  •  

Siemoród

Cytat: poloniok w Marzec 24, 2017, 14:49:37
Bezwładzie jest nie po polsku mi się zdaje, chodzi mi o tą końcówkę "-dzie"

Bo tutaj zaproponowano np. "ludowładztwo" zamiast "ludowładza":

Czemu?
-ьje w bezwładziu to pewnie analogizm do bezkrólewia (które nota bene w większości języków nazywane jest międzykrólewiem)

ludowładztwo dlatego, bo to nie jest określenie władzy, a ustroju. Rzeczowniki opisujące stan tworzy się  w słowiańskich sufiksem -ьstvo.

W ogóle to oprócz kaziciela był też kazun i ja bym tak przetłumaczył dyktatora na wysokopolski.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Wedyowisz

#1122
Prawidłowo fonetycznie by było raczej bezwładze¹ (por. Podmiedze, nazwa ulicy w jakiejś wsi w śląskim). Ale w polskim te rzeczowniki na *-ьje nie zawsze brzmią dobrze z uwagi na fonetyczną redukcję tej końcówki, bezpieczniej używać -stwo.

Czemuż nie bezrząd (słowo niekiedy używane)?

¹zaraz ktoś powie, że dwie pierwsze sylaby są wykolejone (przez czeski). No ale ostatnia nie musi być.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Dynozaur

#1123
Nie doszukiwałbym się w bez wpływu czeskiego (aczkolwiek wład- to już jak najbardziej bohemizm, chociaż słowotwórstwo z tym rdzeniem nierzadko rodzime), przyimki po prostu rządzą się własnymi prawami.

No chyba, że idziemy "na całość" i wyrzucamy bez- na rzecz czystopolskiego przez- (bo nie radziłbym uprawiać jakiegoś czysto teoretycznego **biez, czy tem bardziej jakiegoś [uwaga, nakurwiam multiasterysk] **********bióz, które jest kompletnym bulszitem i chyba nawet nie muszę go masakrować). Aczkolwiek, tak jak mówię - mojem zdaniem nie każda nieregularność to od razu wpływ obcy, zwłaszcza w przypadku takich słów.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Icefał

A przed- to niby nie powinien być jako przód- ?
  •