niekonsekwencje

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 01, 2011, 01:18:39

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Ale czemu przrd -owy miałby być przegłos? Przed -ny, to chyba od -ьn, więc to się zrozumiałe.

Towarzysz Mauzer

Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

ang. ingenious, ale ingenuity (jakby od ingenuous, które znaczy całkiem co innego)

@spity: a to nie wynika z tego, że istniała kiedyś wymowa bez wygłosowego d? W angielskim dużo jest utrwalonych spelling pronunciations. No i nasze sztandar.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Widsið

Na pewno istniała, w końcu oryginał to fr. estandart, gdzie wygłosowy zębowiec był niemy jeszcze zanim angielski przyjął tak szokująco dużo francuskiego słownictwa.
  •  

Obcy

Z drugiej strony istnieją też takie wyrazy jak np. notes czy klub, które poszły w drugą stronę - dostosowały wymowę do pisowni...
  •  

Obcy

#110
Najczęściej mówimy oni więzią i więzienie, a analogiczne czasowniki jak razić, mierzić, łazić, gzić wskazują na co innego...
  •  

ShookTea

Nigdy w życiu nie słyszałem "oni więzią".
  •  

Wedyowisz

#112
W ogóle nie jest to specjalnie popularny czasownik w potocznej mowie IME*, tak że nawet nie wiem, jak bym to odmienił w 1sg/3pl. Pewnie ,,zamknę", ,,trzymam w zamknięciu/pod kluczem" :P I (u)więżę, i (u)wiezię brzmi jakoś nienaturalnie (chociaż to pierwsze byłoby ok w wysokim, poetyckim kontekście).

*raczej nie używa się tego obecnie w sytuacji zaaresztowania/pozbawienia wolności przez aparat państwa, a inne adekwatne konteksty są rzadkie/w czasie przeszłym (,,pan zamku uwięził go...").
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Vilène

  •  

Obcy

Cytat: ShookTea w Wrzesień 19, 2015, 12:45:11
Nigdy w życiu nie słyszałem "oni więzią".

To znaczy, że chyba cierpię na preskryptywizm słownikowy  :-P
  •  

Wercyngetoryks

#115
Wydech - wydechu wobec dech - tchu.
Paragwaj i Nikaragua.
ChWDChRL
  •  

Wercyngetoryks

Liechtensteinu i Luksemburga.
ChWDChRL
  •  

Kazimierz

Polskie Radio ale Telewizja Polska.
  •  

Pluur

  •  

Kazimierz

Albo Piotr i Aleksander.
  •