Autor Wątek: Nowe słowa cesarza  (Przeczytany 22923 razy)

Offline Vilène

• Pomożesze: 727
Odp: Nowe słowa cesarza
« Odpowiedź #15 dnia: 31 lip 2014, 18:44:44 »
Być może to jakaś kontaminacja orzecha z łacińskim arachis. Tylko skąd wtedy ten rodzaj żeński? Bo niemiecki tak ma?

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 817
  • Country: pl
« Odpowiedź #16 dnia: 1 sie 2014, 17:50:02 »
Sądzę, że to po prostu wydumka jakiegoś pana doktora czy profesora zabiurkowego sprzed kilkadziesięciu czy stu kilkudziesięciu lat, następnie mechanicznie i całkowicie bezrefleksyjnie kopiowana w kolejnych pracach. Takich tworów w fachowym nazewnictwie, które nigdy nie przyjęły się w języku potocznym, jest naprawdę masa (por. smaczliwka). Zdarza się i tak, że nazwa tego rodzaju losowo się zmutuje w jakimś wydawnictwie i później jest przez wszystkich podawana z literówką (przykład: nerecznica > narecznica). Osobliwe sufiksy, ciekawe kontaminacje to chleb powszedni w terminologii biologicznej, szczególnie egzotycznej i w obszarach słabiej ponazywanych przez gmin.

« Ostatnia zmiana: 1 sie 2014, 18:02:36 wysłana przez Wedyowisz »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1556
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #17 dnia: 1 sie 2014, 21:39:09 »
No właśnie, ja też bym tej "orzachy" nie nadmyślał*. A już na pewno nie doszukiwałbym się tam żadnych prasłowiańskich korzeni.

*kalka ang. overthink. Niepotrzebna, wiem.

Zdarza się i tak, że nazwa tego rodzaju losowo się zmutuje w jakimś wydawnictwie i później jest przez wszystkich podawana z literówką (przykład: nerecznica > narecznica).

A propos tego, przypomniał mi się przykład podobny, a dość stary - wet > uret > urzet. Tak więc, jest pewna "tradycja" tego typu zniekształceń (już wtedy związanych z fachowym, botanicznym słownictwem, bo kto normalny wie, co to urzet...).

Ale nie zapominajmy, że są takie przykłady i w codziennym słownictwie. Nawet niepozorne słowo "niezbędny" jest sztuczne, powstało przez nieporozumienie (i istotnie, w gwarach tego słowa nie uświadczycie).
« Ostatnia zmiana: 1 sie 2014, 22:31:24 wysłana przez Dynozaur »
Cytat: Widsið
Dynozaur zbanowany na 30 dni.
Jeśli ban nie spowoduje poprawy, będziemy ograniczać dostęp. Jeśli ograniczenie dostępu nie pomoże, skasujemy konto razem z pełną historią wiadomości i wątków.

Tutaj Widsith pokazał o co mu chodzi naprawdę. Zbanowanie mnie to pestka, jemu zależy na usunięciu wszystkich moich postów. Dlaczego? Bo gardzi mojemi inicjatywami, zwłaszcza tem, co związane ze zmianami nazw miejscowych, bo uważa to za "szuryzm", oszołomstwo. Chcecie, aby cała moja wieloletnia praca, związana z odkłamywaniem toponimji obróciła się w gówno? NO TO POPIERAJCIE SOBIE DALEJ WIDSITHA!

Offline skomand

• Pomożesze: 4
« Odpowiedź #18 dnia: 6 sie 2014, 14:27:23 »
Propedeutyka jako przedmiot o podstawach tudzież wprowadzający do danej dziedziny. 

Offline Noqa

• Pomożesze: 674
« Odpowiedź #19 dnia: 6 sie 2014, 14:57:42 »
wysadzić dziecko i gematria.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Moderator
  • Pomożesze: 830
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
« Odpowiedź #20 dnia: 6 sie 2014, 15:37:26 »
sztil

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #21 dnia: 6 sie 2014, 15:37:40 »
wysadzić dziecko

Co w tym takiego trudnego? Wystarczy tylko trochę trotylu...
Jeśli ban nie spowoduje poprawy, będziemy ograniczać dostęp. Jeśli ograniczenie dostępu nie pomoże, skasujemy konto razem z pełną historią wiadomości i wątków.

Tutaj Widsith pokazał o co mu chodzi naprawdę. Zbanowanie mnie to pestka, jemu zależy na usunięciu wszystkich moich postów. Dlaczego? Bo gardzi mojemi inicjatywami, zwłaszcza tem, co związane ze zmianami nazw miejscowych, bo uważa to za "szuryzm", oszołomstwo. Chcecie, aby cała moja wieloletnia praca, związana z odkłamywaniem toponimji obróciła się w gówno? NO TO POPIERAJCIE SOBIE DALEJ WIDSITHA!

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • Pomożesze: 85
  • Country: tw
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #22 dnia: 6 sie 2014, 19:25:49 »
Hermeneutyka
A ponadto uważam, że Feles powinien zostać Adminem!

Offline Vilène

• Pomożesze: 727
« Odpowiedź #23 dnia: 6 sie 2014, 20:17:46 »
Co w tym takiego trudnego? Wystarczy tylko trochę trotylu...
(img)

Ale na serio – w jakim to miałoby być znaczeniu to wysadzić dziecko? Bo mi się to tylko kojarzy z wysadzeniem go przed szkołą.

Offline Noqa

« Odpowiedź #24 dnia: 6 sie 2014, 21:17:04 »
W tym znaczeniu, w jakim to wyrażenie jest powszechnie używane

Też mnie zaskoczyło. Widać nie obracam się w dzieciatych towarzystwach.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline spitygniew

• Pomożesze: 723
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #25 dnia: 12 sie 2014, 16:32:05 »
Flupy.
P.S. To prawda.

Offline Noqa

« Odpowiedź #26 dnia: 12 sie 2014, 17:36:30 »
Nie chciałem poznawać tego słowa.
Zresztą czy takie choroby nie obfitują miliardami określeń?

Offline spitygniew

• Pomożesze: 723
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #27 dnia: 13 sie 2014, 11:40:52 »
Jakie choroby? Toż to określenie na efekt niedbania o higienę. ;p
P.S. To prawda.

Offline Dynozaur

• Wiecznie obserwowany
« Odpowiedź #28 dnia: 13 sie 2014, 12:23:07 »
Powiedzcie mi, w czym "Flupy z pizdy" Sajnoga są lepsze od wiersza, za który dostałem raz bana?

Offline Mahtlactli Omome Tochtli

• Pomożesze: 249
« Odpowiedź #29 dnia: 14 sie 2014, 00:17:14 »
Powiedzcie mi, w czym "Flupy z pizdy" Sajnoga są lepsze od wiersza, za który dostałem raz bana?

Były pierwsze :-)