Autor Wątek: Nosowość  (Przeczytany 3936 razy)

Offline tgz

• Pomożesze: 5
Nosowość
« dnia: 19 kwi 2015, 13:36:35 »
Вшисци луѕе роѕа̃ се̃ волны и ро́вны под взґлэ̃дэм свэй ґодносьцы и свих прав. Са̃ оны обдаръэны розумэм и суменем и повынны постэ̃поваць вобэц инних в духу братэрства.

Moim zdaniem zmorą większości cyrylic publikowanych tu na forum są… jusy. Tak śmiesznie wyglądające literki na które nawet zaczyna brakować pikseli na ekranie uniemożliwiłyby jakieś ewentualne wdrożenie takiego zapisu gdziekolwiek. Publikując moją cyrylicę mam więc pytanie – jak inaczej można by zapisać więc samogłoski nosowe? Wśród pomysłów takich jak twardy znak po samogłosce moje tyldy nie wyglądają tak chyba tragicznie, nie? :D

Nosowości pominąć się chyba nie da. Nadal występuje ona na szeroką skalę w mowie potocznej (przynajmniej w moim rejonie…), więc takie rozwiązania również mnie nie przekonują.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1070
  • Country: cn
  • 惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
Odp: Nosowość
« Odpowiedź #1 dnia: 19 kwi 2015, 14:02:45 »
O prostocie zapisu jusów już się wypowiadałem wiele razy, zatem uważam, iż wszelkie gadanie typu "jusy są skomplikowane/jest w nich dużo kresek" są przesadzone, bo jusy zapisać można oba dwiema prostymi kreskami w piśmie odręcznym, a na czcionkach komputerowych to raczej nikomu różnicy nie robi.

Inna sprawa, że przecież polskie ogonki są wynalazkiem czysto polskim i można je uznać za tradycję. Cholera, czemu by i nie zapisywać nosówek jako "э̨ ę" oraz "ą я̨/ǫ ę̈" (oczywiście unikod nie potrafi tych ogonków dobrze umiejscowić, no ale trudno)?
(img)

Offline tgz

« Odpowiedź #2 dnia: 19 kwi 2015, 14:13:29 »
IMHO nawet kursywy jus w środku tekstu przypomina raczej chiński znaczek. Co do ogonków… nie tak źle, gdyby nie to, że dziwnie się to wyświetla,

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 728
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #3 dnia: 19 kwi 2015, 14:31:01 »
Ѫ Я - moim zdaniem bardzo ładnie :) Ja poza tym nie zapisuję różnicy między ą a ę, tak jak między o a ó, e a twardym jerem

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 823
  • Country: pl
« Odpowiedź #4 dnia: 19 kwi 2015, 20:01:56 »
Ogonki i ó w cyrylicy — fuj. To jak instalować w linuksie internet explorera czy cóś.

@tgz: z jakiego regionu jesteś? Co rozumiesz przez nosowość występującą na szeroką skalę? Ę, ą wymawiane synchronicznie? Wymawiane z półsamogłoską [ɰ̃] w każdej pozycji?
« Ostatnia zmiana: 19 kwi 2015, 20:07:50 wysłana przez Wedyowisz »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline tgz

« Odpowiedź #5 dnia: 19 kwi 2015, 20:33:06 »
@Wedyowisz: Jestem z Bydgoszczy… nie znam się na gwarach więc nie wiem z czego to wynika, ale często słyszę synchroniczne ę (ą rzadziej). Albo mi się wydaje ._.
Co do ó… planowałam początkowo ō, ale to wygląda jeszcze dziwniej. Chciałam zachować jednoznaczność, więc musiałam uwzględnić to jakimś znakiem diakrytycznym.
« Ostatnia zmiana: 19 kwi 2015, 20:41:31 wysłana przez tgz »

Offline Toyatl

• qlisda on discord
  • Pomożesze: 130
  • Country: mc
« Odpowiedź #6 dnia: 22 kwi 2015, 19:03:13 »
Publikując moją cyrylicę mam więc pytanie – jak inaczej można by zapisać więc samogłoski nosowe? Wśród pomysłów takich jak twardy znak po samogłosce moje tyldy nie wyglądają tak chyba tragicznie, nie? :D

Nosowości pominąć się chyba nie da. Nadal występuje ona na szeroką skalę w mowie potocznej (przynajmniej w moim rejonie…), więc takie rozwiązania również mnie nie przekonują.
jak jescze bawiłem się tym paskudnym alfabetem, nosówki oznaczałem odpowiednią samogłoską + "ŋ".
выглωŋдало то мнєй вєŋцей так паршывє, як на залоŋчоным пҏыкладє.
"Według Indian Tarahumara najlepszym lekiem na depresję jest wypalenie mieszanki składającej się z tytoniu, ususzonego żółwia i krwi nietoperza."