Autor Wątek: Pytanie o wczesnoprasłowiańską formę wyrazów  (Przeczytany 275 razy)

Offline plugastwo

• Pomożesze: 1
  • Country: pl
Pytanie o wczesnoprasłowiańską formę wyrazów
« dnia: 6 mar 2018, 20:15:29 »
Hej, mam problem z scs-em. Nie jestem pewna, czy to ma tak wyglądać. Może mógłby mi ktoś pomóc i doradzić? :) Z góry dziękuję za pomoc :)

Xoштeтa - chošteta
Xošššteta ← *xꞌoščeta ← * xꞌostjeta
Възгласи – vъzgpasi
vъzglasi ← * vъzzlasi  ←* vъzʒlasi
rьci ← * reči ← * rekti
Czy to jest dobrze?  :-)

Offline spitygniew

• Pomożesze: 723
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
Odp: Pytanie o wczesnoprasłowiańską formę wyrazów
« Odpowiedź #1 dnia: 6 mar 2018, 20:45:40 »
Naprawdę twój prowadzący nazywa to "wczesnoprasłowiańskim"? Bo wygląda na to, ze chodzi mu o późnoprasłowiański...

W pierwszym przypadku formą na tym etapie (ang. late common slavic) było *xotjeta (różnica jest tylko w przejściu tj > št w południowosłowiańskich), w drugim i trzecim chyba taka sama.

P.S. To prawda.

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 817
« Odpowiedź #2 dnia: 6 mar 2018, 20:53:17 »
Późnoprasłowiańskie formy, w konwencjonalnym zapisie, wyglądałyby tak: *x(v)otjeta, vъzgolsi, rьci.
Wczesne stadium, przed monoftongizacją dwugłosek to coś w rodzaju: *xwatjetā, uzgalsaix, rikaix (co do tego ostatniego nie jestem pewny — jakie jest właściwie pochodzenie tego -ь- tutaj, z ablautów?).
стань — обернися, глянь — задивися

Offline plugastwo

• Pomożesze: 1
« Odpowiedź #3 dnia: 6 mar 2018, 21:12:32 »
Dziękuję bardzo za pomoc :) czyli podsumowując, będzie:
czyli będzie choszteta i chotjeta i więcej zmian nie zachodzi, tak? :)

Offline spitygniew

• Pomożesze: 723
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #4 dnia: 6 mar 2018, 21:20:45 »
Ewentualnie jeszcze rьci < rъci, sam nie wiem, bo jak zauwazył kolega ten jer jest tajemniczy (analogia do paradygmatu piti ~ pьją)?
P.S. To prawda.

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1556
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #5 dnia: 6 mar 2018, 22:53:25 »
Z tem **rъci bym nie przesadzał. Jer miękki zdaje się tu być tu na miejscu - rzeczywiście ta alternacja jest nieregularna (t.zn. sama w sobie jest w pełni regularna, ale jej wystąpienie w konjugacji - nie bardzo), ale wszystko (także dane poza-SCSowe) wzkazuje na to, że odbywała się w zakresie samogłosek tych t.zw. "miękkich" (rečetъ : rьci : rěxъ). Osobiście formę prasłowiańską zapisałbym jako *rьki, bo uważam, że III palatalizacji nie powinno się zapisywać w formach PS (a zwłaszcza w czemś co nazywamy "wczesnym prasłowiańskim"), bo przecież zaświadczony język nowogródzki jej nie posiadał (również we rdzeniach, co potwierdza, że to faktycznie cecha pierwotna, a nie jakieś morfologiczne wyrównanie jak we spółczesnym rosyjskim), ale to taki mój jednostkowy pogląd - większość slawistów kładzie na to lachę. Jeneralnie, nowogródzki to taki trochę "hetycki" śród słowiańskich...

W ogóle, są i takie teorje, że tak naprawdę było to jakieś *ŕ̥ci~*ŕ̥ki (z miękkim sonantem), bo w staroczeskim istnieją takie formy jak ařka, ale to już chyba mącenie wody (aczkolwiek takie alternacje z sonantem się zdarzają [por. scs. vlěkǫ : vlьkъ], to nie rzadkość).

Żeby jeszcze bardziej zamącić wodę, to uważa się, że w prasłowiańskim w odmianie czasownika "chcieć" istniała oboczność *xъt-, *xot- (a istniała i postać *xǫt- z infiksem nosowym, ale zachowała się jedynie w derywacji nominalnej), taka jak w zъvati : zovǫ, ale zaświadczony SCS tego nie zachował. Być może zachował to serbochorwacki (o ile to nie wtórność), ale prawdopodobnie już nie na pierwotnych zasadach. Ale to już w kontekscie zadania Marty-OPki jest całkowicie nieistotne, bo to wyrównanie morfologiczne, a nie kwestja fonetyczna.

Oczywiście, Jagodzianka całkowicie zjebał sprawę, próbując wyjaśnić kwestję odmiany tego czasownika (n.p. postulując pierwotny bezokolicznik *chęcieć - nie tak działał infiks nosowy), zwalając jak zwykle wszystko na "skrócenie z powodu częstości użycia" (to jakiś jego jebany fetysz).
« Ostatnia zmiana: 7 mar 2018, 13:12:24 wysłana przez Dynozaur »
Cytat: Widsið
Dynozaur zbanowany na 30 dni.
Jeśli ban nie spowoduje poprawy, będziemy ograniczać dostęp. Jeśli ograniczenie dostępu nie pomoże, skasujemy konto razem z pełną historią wiadomości i wątków.

Tutaj Widsith pokazał o co mu chodzi naprawdę. Zbanowanie mnie to pestka, jemu zależy na usunięciu wszystkich moich postów. Dlaczego? Bo gardzi mojemi inicjatywami, zwłaszcza tem, co związane ze zmianami nazw miejscowych, bo uważa to za "szuryzm", oszołomstwo. Chcecie, aby cała moja wieloletnia praca, związana z odkłamywaniem toponimji obróciła się w gówno? NO TO POPIERAJCIE SOBIE DALEJ WIDSITHA!

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 817
« Odpowiedź #6 dnia: 7 mar 2018, 00:38:06 »
Dziękuję bardzo za pomoc :) czyli podsumowując, będzie:
czyli będzie choszteta i chotjeta i więcej zmian nie zachodzi, tak? :)

No zachodzi metateza ol → la.
стань — обернися, глянь — задивися