słowiańskie

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 05, 2011, 01:00:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Wedyowisz

Cytat: Siemoród w Marzec 20, 2017, 00:56:07
Czy są jakieś języki słowiańskie, gdzie *kъ(n) jest przedrostkiem w czasownikach? W ogóle, dlaczego w słowiańskich prawie wszystkie przyimki można dać jako prefiks czasownika, a ten jeden *kъ(n) nie? Dziwne to trochę.

Mmm, ko-jarzyć?

Cytat: ObcyTo mnie od dawna zastanawia: dlaczego słowa w słoweńskim są często jakieś dziwne i poprzekręcane? Raz to dostawiają jakieś głoski, a raz je zjadają.

W dodatku mają niedojebaną pisownię: wokalizują l nie-wiadomo-do-końca-gdzie, piszą w wygłosie nj, lj ale wymawiają twardo, ‹e› oznacza 4 różne samogłoski. Zachowali akcent toniczny, ale poddali go wieloetapowej spirali przesuwek w jedną i drugą stronę, których nie sposób zapamiętać.

Cytatmajhen

Mayhem!
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Brez wydaje sie być kontaminacją bez i prez (vide mieszanie tych przyimków w polskich gwarach), en to zwykła haplologia, w mehak nie ma nic więcej ani mniej, a h pochodzi pewnie z form bez a gdzie grupa rozpodobniła się przez spirantyzację, zjutraj jest analogiczne to naszego dzisiaj, reszta też nie wydaje się być dziwna, może poza in co do którego nie mam pomysłu.
P.S. To prawda.
  •  

Siemoród

Cytat: spitygniew w Marzec 25, 2017, 17:17:50
Brez wydaje sie być kontaminacją bez i prez (vide mieszanie tych przyimków w polskich gwarach), en to zwykła haplologia, w mehak nie ma nic więcej ani mniej, a h pochodzi pewnie z form bez a gdzie grupa rozpodobniła się przez spirantyzację, zjutraj jest analogiczne to naszego dzisiaj, reszta też nie wydaje się być dziwna, może poza in co do którego nie mam pomysłu.
a to in to nie zmieszanie słowiańskiego i z odniemieckim un? un przecież było w połabskiem.

Cytat: Wedyowisz w Marzec 25, 2017, 17:12:23
Cytat: Siemoród w Marzec 20, 2017, 00:56:07
Czy są jakieś języki słowiańskie, gdzie *kъ(n) jest przedrostkiem w czasownikach? W ogóle, dlaczego w słowiańskich prawie wszystkie przyimki można dać jako prefiks czasownika, a ten jeden *kъ(n) nie? Dziwne to trochę.

Mmm, ko-jarzyć?
To ko- to takie dziwne trochu. Woztokiem trąci. W ogóle u Serbów jest kojariti. A *kojariti nie wygląda na *kъ+jariti, bo to by prędzej dało **kyjariti i **kijarzyć. Nie wiem, jaki jest związek tego z niewątpliwe oddzielnym morfemem -jar-.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Wedyowisz

#873
Cytat: Siemoród w Marzec 25, 2017, 17:34:03
To ko- to takie dziwne trochu. Woztokiem trąci. W ogóle u Serbów jest kojariti. A *kojariti nie wygląda na *kъ+jariti, bo to by prędzej dało **kyjariti i **kijarzyć. Nie wiem, jaki jest związek tego z niewątpliwe oddzielnym morfemem -jar-.

Można by to wyjaśniać ablautem pie. (albo zwężeniem samogłoski w *kъn jak w wygłosowym -om rzeczowników). Tylko że jakieś *kom- nie powinno stracić nosówki w tej pozycji. Więc chyba pudło, prędzej wiąże się to z tym rzeczownikowym ,,ekspresywnym" ka- (kadłub, kabłąk), które ESSJa łączy jakoś z zaimkiem *kъ. Notabene, dobrze widzę, że to słowiańskie *kъn nie ma porządnych kognatów poza językami satem (chyba, że to niezsatemizowana odmiana *sъn)?

W ESSJi można wygrzebać przykłady czasowników prefigowanych kъ-, ale te co znalazłem ograniczają się do pojedyńczych języków (*kъnaditi z serbskochorwackiego, *kъmětiti z ukraińskiego)...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Cytat: Pluur w Marzec 25, 2017, 15:31:12
Cytatmorem
g i/lub ż przeszło między samogłoskami w r

No to chyba nie bezwyjątkowo, bo jest np. veža, bogat itd.
  •  

elslovako

CytatTo mnie od dawna zastanawia: dlaczego słowa w słoweńskim są często jakieś dziwne i poprzekręcane?

Do listy przykładów pozwolę dodać sobie jeszcze ata (tata).
  •  

Dynozaur

#876
Ale od słoweńskiego nihče to się odczepcie - bardzo fajna, archaiczna formacja, pochodząca z PS *ni-kъ-že (bez niepotrzebnego -to-, obecnego w większości słowiańskich [z SCSem włącznie]), zaś dodawanie -že do zaimków zaprzeczających to norma w PS/SCS (i chyba tylko słoweński to w pełni utrzymał, w formie tego ich dziwnego -r).

Fonetycznie faktycznie trochę coś tam nie pykło, ale też trudno się dziwić, że taka dziwna zbitka jak -kż- wyewoluowała nieregularnie, zwłaszcza w tak często używanym słowie.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Siemoród

Cytat: Dynozaur w Marzec 26, 2017, 14:07:30
Ale od słoweńskiego nihče to się odczepcie - bardzo fajna, archaiczna formacja, pochodząca z PS *ni-kъ-že (bez niepotrzebnego -to-, obecnego w większości słowiańskich [z SCSem włącznie]), zaś dodawanie -že do zaimków zaprzeczających to norma w PS/SCS (i chyba tylko słoweński to utrzymał, w formie tego ich dziwnego -r).

Fonetycznie faktycznie trochę coś tam nie pykło, ale też trudno się dziwić, że taka dziwna zbitka jak -kż- wyewoluowała nieregularnie, zwłaszcza w tak często używanym słowie.
Właśnie -ž- zamiast -č- łatwiej chyba wytłumaczyć *ni-kъto-že i normalniejszym tž > tš > č.

Swoją drogą to kajkawski zna nišče, też osobliwość.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

#878
чёрт - черти - чертях... A cóż to za ruski dziwoląg? Nie dość, że dziwny przegłos, to jeszcze miękkie końcówki liczby mnogiej...
  •  

Wedyowisz

Cytat: Obcy w Kwiecień 17, 2017, 15:10:02
чёрт - черти - чертях... A cóż to za ruski dziwoląg? Nie dość, że dziwny przegłos, to jeszcze miękkie końcówki liczby mnogiej...

Przegłos do ё nie zachodził przed miękką. Co do -и w l.mn. twardotematowych, jest parę takich wyjątków, przychodzi mi jeszcze do głowy сoседи. Чертях z pewnością analogiczne do mianownika.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

A no racja. Jeszcze mi się колено przypomniało.
  •  

Siemoród

Колѣни to dawna liczba podwójna; черти, сосѣди - dawny mianownik liczby mnogiej.

Jak wyjaśnicie яблоки? To brzmi jakby chcieli zrobić jeszcze jedną liczbę mnogą.

Spoiler
W ogóle Rosjanie to takie śmieszki że na małe owoce mówią bez liczby mnogiej.
[Zamknij]
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

#882
Cytat: Siemoród w Maj 25, 2017, 18:20:17
Jak wyjaśnicie яблоки? To brzmi jakby chcieli zrobić jeszcze jedną liczbę mnogą.

Neutra zakończone na -ко przeważnie mają liczbę mnogą na -ки, to nie jest jakaś bezproduktywna formacja.
  •  

Wedyowisz

Cytat: Obcy w Maj 25, 2017, 20:33:18
Cytat: Siemoród w Maj 25, 2017, 18:20:17
Jak wyjaśnicie яблоки? To brzmi jakby chcieli zrobić jeszcze jedną liczbę mnogą.

Neutra zakończone na -ко przeważnie mają liczbę mnogą na -ки, to nie jest jakaś bezproduktywna formacja.

Czyżby niesławny syndrom Kościuszki?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Ewidentnie analogia z żeńszczynami przez akaniowe zrównanie w singularze.
P.S. To prawda.
  •