Autor Wątek: Klawiatury dla waszych conlangów  (Przeczytany 8997 razy)

Offline Ciacho23

• Pomożesze: 0
  • Conlangi: Ahak Kamn.
Odp: Klawiatury dla waszych conlangów
« Odpowiedź #15 dnia: 3 mar 2014, 23:05:34 »
Mam pytanie. W jaki sposób "zrobić" swój alfabet na komputer??? Jakie są do tego programy, jak zrobić fonta by dział tak jak "tengwar sindarin" itp.
Bóg
Honor
Ojczyzna

Offline Towarzysz Mauzer

• Administrator
  • Pomożesze: 462
  • Country: se
    • Tłumaczenia serbsko-polskie, chorwacko-polskie, bośniacko-polskie
« Odpowiedź #16 dnia: 3 mar 2014, 23:41:40 »
Rysujesz wektory SVG w Inkscape (można w nim teź zwektoryzować bitmapę, a więc np. narysować plansze z poszczególnymi znakami i je poskanować - no i po wektoryzacji popoprawiać, żeby ładne krzywe były), a potem importujesz do FontForge, z którego zapisujesz czcionkę TTF, którą to można normalnie zainstalować w systemie, kopiując do folderu Fonts.

Przy tym glify w FontForge możesz umieścić w obszarze łacinki, tak żeby podmieniały transliterację Twojego pisma, albo umieścić w obszarze prywatnego użytku Unicode, tak żeby stworzyć czcionkę, która by obsługiwała i łacinkę, i konskrypt.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #17 dnia: 10 mar 2014, 21:25:24 »
Sorki za nie ogar, ale nie ogarniam tego font froge. Tam trzeba po kolei każdy znak wrzucić czy jak? Jak zrobić, żeby mi wyskakiwała nad/pod znakiem kropka kreska itd, a nie na "ukos", czyli za znakiem.
Bóg
Honor
Ojczyzna

Offline Aureliusz Chmielewski

• Pomożesze: 79
  • Country: no
  • BBNG ( ͡° ͜ʖ ͡°)
« Odpowiedź #18 dnia: 10 mar 2014, 22:47:21 »
Sorki za nie ogar, ale nie ogarniam tego font froge. Tam trzeba po kolei każdy znak wrzucić czy jak? Jak zrobić, żeby mi wyskakiwała nad/pod znakiem kropka kreska itd, a nie na "ukos", czyli za znakiem.
Ogólnie polecam filmiki na YouTube z hasłem FontForge. Tak, trzeba tam po kolei wrzucić każdy znak.
The n-word

Offline Towarzysz Mauzer

• Administrator
  • Pomożesze: 462
  • Country: se
    • Tłumaczenia serbsko-polskie, chorwacko-polskie, bośniacko-polskie
« Odpowiedź #19 dnia: 11 mar 2014, 00:02:04 »
Glify same się nie zrobią, niestety ;). Dlatego też niewiele się z tym bawię. Co do znaków z diakrytykami - kropkami czy kreskami - najlepiej zrobić je prekombinowane, tzn. tak, żeby diakrytyki były częścią znaków. Szczerze mówiąc, nie pamiętam jak się robiło składające diakrytyki. Zawsze można sobie otworzyć np. DejaVu Sans i zobaczyć, jak to tam wygląda. Albo wpisać combining diacritics fontforge w Google. Wszystko to sporo zachodu, ale jeśli chodzi tylko o konskrypt z kilkudziesięcioma znaki, to można dojść do czegoś satysfakcjonującego. Ja chciałem zrobić kompletną łacińsko-cyryliczną antykwę o właściwych proporcjach, więc oczywiście przegrałem z kretesem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ

Offline Ciacho23

« Odpowiedź #20 dnia: 11 mar 2014, 18:09:58 »
Jakoś to mi nie pasi. Dwadzieściadwa znaków razy sześć samogļosek to troche dużo. Dochodzi jeszcze system liczbowy dwudziestodwujkowy.
Bóg
Honor
Ojczyzna

Offline CookieMonster93

• Niderlandysta/Etnolingwista
  • Pomożesze: 187
  • Country: pl
  • Conlangi: dialekty Nowej Fundlandii, futański i protofutański, In (oddany MrVassilowi), inne nóblangi
« Odpowiedź #21 dnia: 13 lut 2015, 19:14:37 »
Nie chciałem mieć dwóch osobnych cyrylicowych klawiatur dla conscriptu dla polskiego i dla ukraińskiego, więc złożyłem sobie dziś w jedną ;-)
+ ma dużo inszych bajerów.
Spoiler for Hiden:
(img)

Offline INK

• Pomożesze: 2
« Odpowiedź #22 dnia: 12 mar 2017, 16:44:32 »
Odświeżam temat. Czy słyszeliście może o klawiaturze na telefon, MOBILNEJ? Osobiście korzystam z klawiatury SwiftKey, ma jedną bardzo pozytywna opcję. Zapamiętuje własne słowa. Można zmienić na mnóstwo języków i odpowiadającym ich form pisma. Niestety nie mogę się doszukać opcji wprowadzenia własnego języka, jako oddzielnego, ani własnego pisma.

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • Pomożesze: 75
  • Country: tw
« Odpowiedź #23 dnia: 13 mar 2017, 17:11:34 »
Multiling O Keyboard jako jedyna pozwala chyba na układy DIY
A ponadto uważam, że Feles powinien zostać Adminem!

Offline Maorycy

• Pomożesze: 52
  • Country: pl
« Odpowiedź #24 dnia: 24 maj 2017, 18:09:56 »
Jak wyglądają wasze dziesięciocyfrowe klawiatury? Chodzi raczej o układ liter, ale jak ktoś ma inny system liczb to też warto wiedzieć

Spoiler for Hiden:
(img)
« Ostatnia zmiana: 24 maj 2017, 18:17:26 wysłana przez Maorycy »

Offline Todsmer

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 568
  • Country: mn
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #25 dnia: 24 maj 2017, 22:10:15 »
Jak wyglądają wasze dziesięciocyfrowe klawiatury? (...)

Spoiler for Hiden: