Autor Wątek: Fonetyczna Estetyka  (Przeczytany 6605 razy)

Offline Jątrzeniot

• Pomożesze: 94
  • Country: pl
Odp: Fonetyczna Estetyka
« Odpowiedź #15 dnia: 7 kwi 2014, 20:20:48 »
Nawachskie samogłoski nosowe są nosowe na tyle, na ile nosowe są samogłoski nosowe w polskim. Francuskie samogłoski nosowe są nosowe na tyle, na ile nosowe są glajdy spółgłoskowe samogłosek nosowych w polskim.

Szczerze mówiąc nie mam pojęcia, o czym mówisz.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله و محمد رسول الله
  • Pomożesze: 867
  • Country: sa
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #16 dnia: 7 kwi 2014, 20:25:46 »
*Samogłoski* nosowe w polskim są nosowe tylko trochę, w przeciwieństwie do nosowego glajdu (którym jest [ɰ̃]), ten jest o wiele bardziej nosowy. Innymi słowy: samogłoski nosowe w nawachskim są nosowe o wiele mniej niż we francuskim.
(img)

Offline Toivo

• Pomożesze: 206
  • Country: fi
  • Conlangi: wigierski
« Odpowiedź #17 dnia: 7 kwi 2014, 21:54:35 »
Toivo - Podoba ci się może mongolski?
Niedużo słyszałem i nie mam specjalnie zdania. A dlaczego miałby mi się podobać?

Offline Pluur

• Pomożesze: 173
« Odpowiedź #18 dnia: 7 kwi 2014, 21:56:38 »
Pluur, czy słowo fonetyczna w nazwie tematu nic ci nie zasugerowało?
Nie musisz odpowiadać.

A jednak chcę; raz że nic nowego do tematu nie wniosłeś, dwa że może naucz się czytać?

Chciałbym przypomnieć delegalizację tego zwrotu na naszym forum.

A to szorki, dawno nie byłem tu i nie czytałem jakiś offtopów czy co, także na świeżo nie jestem :D

Co przez co rozumiesz?

Wahania wysokości i głębokości samogłosek, np.: różnice w wymowie [æ] czy [ʌ] wiem trochę nad wyrost ale jednak :PP

Takie ohydne, że specjalnie użyłeś tam niemieckiego dwuznaku "ch"? xd

Serio to przez h O_O wowowow XD

Offline Jątrzeniot

« Odpowiedź #19 dnia: 7 kwi 2014, 22:23:50 »
*Samogłoski* nosowe w polskim są nosowe tylko trochę, w przeciwieństwie do nosowego glajdu (którym jest [ɰ̃]), ten jest o wiele bardziej nosowy. Innymi słowy: samogłoski nosowe w nawachskim są nosowe o wiele mniej niż we francuskim.

W polskim [ɰ̃] słyszę tylko przed /x/. Z nosowych glajdów jeszcze [w̃] (w wygłosowym ą) i [ʋ̃] (przed /f/, /v/). Wszystkie trzy wg mnie nasalizują samogłoskę. A przed sybilantami słyszę zwykłe, synchronicznie wymówione samogłoski nosowe, choć mam wrażenie, że przed /s, z, š, ž/ pojawia się coś w stylu [ɹ̃], a przed /ś, ź/ czasem [j̃]. A tak, to w polszczyźnie mamy wg mnie do czynienia ze zwykłymi połączeniami samogłoska + spółgłoska nosowa. Więc dalej nie kumam, o czym mówisz. Jak tak sobie posłuchałem teraz nagrań nawaho, to dla mnie są równie nosowe samogłoski, co te z francuskiego czy portugalskiego. Ale może ja czegoś nie wyłapuję, co ty wyłapujesz. Choć akurat kwestii polskich nosówek poświęciłem trochę uwagi.

Online Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 873
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
« Odpowiedź #20 dnia: 12 kwi 2014, 06:55:43 »
to dla mnie są równie nosowe samogłoski, co te z francuskiego czy portugalskiego
Kłopot w tym, że portugalskie nosówy są bardziej jak polskie, niż jak francuskie.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #21 dnia: 19 kwi 2014, 00:14:33 »
Więc dalej nie kumam, o czym mówisz. Jak tak sobie posłuchałem teraz nagrań nawaho, to dla mnie są równie nosowe samogłoski, co te z francuskiego czy portugalskiego. Ale może ja czegoś nie wyłapuję, co ty wyłapujesz.
Naprawdę nie słyszysz różnicy między nosowością w nawachskim oraz francuskim?

Toivo - Podoba ci się może mongolski?
Niedużo słyszałem i nie mam specjalnie zdania. A dlaczego miałby mi się podobać?
Cóż, ma kosmiczne ilości spółgłosek koronalnych, patalizacje oraz dynamikę, która zdaje ci się odpowiadać. Ale daje to bardzo ładny wzgląd na to, iż nawet języki z naszymi ulubionymi cechami niekoniecznie się nam podobają.
(img)

Offline Jątrzeniot

« Odpowiedź #22 dnia: 19 kwi 2014, 09:42:10 »
Kłopot w tym, że portugalskie nosówy są bardziej jak polskie, niż jak francuskie.

Hm, to może zależy od dialektu. Brazylijski portugalski, który słyszałem w filmach i muzyce, wg mnie nie rozkłada nosowości tak jak polski. Podobieństwo z polskim widzę tylko takie, że polski ma w wygłosie dyftong [ɔ̃w̃], co się może kojarzyć z portugalskim "ão".

W tym nagraniu jakoś nie wyłapuję nosowości samogłosek, ale też nie wiem, gdzie jej szukać, bo nie jest zaznaczana w zapisie. Natomiast.

Offline Ghoster

« Odpowiedź #23 dnia: 21 kwi 2014, 08:46:21 »
W tym nagraniu jakoś nie wyłapuję nosowości samogłosek, ale też nie wiem, gdzie jej szukać, bo nie jest zaznaczana w zapisie. Natomiast.
Zwróć uwagę na fakt, iż jest to film informacyjny, w którym gość stara się jak najdokładniej artykułować wszystkie głoski. W tego typu youtube'owych lekcjach Polak zapewne także wypowiadałby idealnie wszelkie nosówki, nawet jeśli nie robiłby tego podczas normalnej konwersacji. Ponadto fakt, iż nie wychwytujesz nosówek w podanym przeze mnie linku świadczy o tym, jak mało nosowe one są (ale sam przyznam, że gość mówi dość cicho i zapewne sam wszystkich nie wychwyciłem).

Polubiłem ostatnimi czasy niemiecki. Ten posłaniec brzmi o wiele lepiej, niż w oryginale (reszta bohaterów niekoniecznie); gdy mówi "Wer hätte gedacht, dass jemand, der so klein ist, so große Schmerzen erträgt", to aż się smutno robi.
(img)

Offline Maorycy

• Pomożesze: 73
« Odpowiedź #24 dnia: 14 cze 2016, 10:05:11 »
Może trochę nie na temat, to chyba zalicza się bardziej pod morfofonologię(?)
Podobają mi się nieoczywiste pary fonemów - takie, co dawniej regularnie się różniły, a obecnie są wyraźnie różne
Tak jak angielskie samogłoski długie

Offline Pingǐno

• spierdolina
  • Pomożesze: 120
  • nie rozumiem hermetycznych żartów PFJ-u ://///////
  • Conlangi: lariaski, razruhski ← te mniej żenujące
« Odpowiedź #25 dnia: 10 lip 2016, 02:26:51 »
Ja, pewnie wbrew waszym preferencjom, uważam francuskie samogłoski za bardzo ładne. Może to taka fonetyczna sztampa, ale odczuwam wewnętrzną przyjemność wymawiania /y/ przed /ʀ/ i /œ/.

Received Pronounciation jest dla mnie be i bez sensu, skoro i tak nikt RPem nie mówi. I tutaj będzie kontrowersyjnie, bo również lubię tę odmianę BrE, gdzie robi się zwarcia krtaniowe z pospolitych zwartych, typu /wɔ:ʔə/ czy nawet /ɪʔ kɑ:nʔ fɪʔ/  (choć tu pewnie przesadzam, aż tak chyba nie zwarciokrtaniują). Dodatkowo bardzo lubię rotyzację w angielskim.

Języki tonalne mają specjalne miejsce w moim sercu, szczególnie cała kantońska i mandaryńska paleta tonów, do tego jeszcze zmienianie się poziomu wysokiego tonu.

A, no i oczywiście /ɬ/ w walijskim.
« Ostatnia zmiana: 10 lip 2016, 15:00:38 wysłana przez Pingǐno »
(img)
__

Offline Feles

• 오야폘도래
  • Pomożesze: 119
« Odpowiedź #26 dnia: 11 lip 2016, 00:56:40 »
Received Pronounciation jest dla mnie be i bez sensu, skoro i tak nikt RPem nie mówi. I tutaj będzie kontrowersyjnie, bo również lubię tę odmianę BrE, gdzie robi się zwarcia krtaniowe z pospolitych zwartych, typu /wɔ:ʔə/ czy nawet /ɪʔ kɑ:nʔ fɪʔ/ 
Osobiście lowciam szkocki, z jego [ɜʔ kʲan fɜʔ].
אַללאַהו אַקבאַר

Offline Maorycy

• Pomożesze: 73
« Odpowiedź #27 dnia: 11 lip 2016, 01:32:06 »
Najlepsze są północnoangielskie z [ʊ] jako krótkie u

Offline samaia

• Pomożesze: 0
« Odpowiedź #28 dnia: 22 sty 2017, 00:58:59 »
Ja ostatnio posługuję się angielskim, muszę walczyć z niezrozumieniem scots i nie lubię tych pidginów. Za to lubię brzmienie nowogreckiego. Ciekawe, czy istnieją prace opisujące "algorytm fonetyczny" wyrazów dla poszczególnych języków? Coś takiego zrobił Benjamin Lee Whorf dla angielskiego.