Gra w ewoluowanie polskiego

Zaczęty przez Noqa, Lipiec 27, 2014, 20:48:05

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Wymyśliłem nową zabawę. Jej celem jest wspólne przeewoluowanie polskiego, przy czym każdy swoje przemiany fonetyczne przedstawi w tajemnicy, zaś wynikiem będzie zderywowany polski tekst, a kolejnym zadaniem - jego odczytanie.

Wyobrażam sobie to tak: Wybieramy organizatora (mogę się tym zająć), któremu wszyscy uczesnicy wysyłają kilka reguł przemian fonetycznych. Organizator następnie przygotowuje krótki tekst i poddaje go przemianom w losowej kolejności (sam organizator też może dorzucić swoje przemiany, ale przed wysowaniem kolejności). Następnie publikuje on tekst w tym albo nowym wątku.
Jeśli przemiany wystarczająco zniekształcą tekst, zadaniem uczestników będzie jego odszyfrowanie. W zależności od decyzji może to być samodzielne albo wspólne. W drugim przypadku nie będzie dopuszczone zdradzanie swoich przemian. Gdyby po dłuższym czasie dalej nie udawało się odkryć tekstu, można zezwolić uczestnikom na zdradzenie swoich reguł - reverse ingeenering może być wystarczająco skomplikowano. Lepszym może być dodanie dodatkowych próbek, np. wyników przekształceń znanych słów.

Gdyby tekst po przemianach pozostawał oczywisty, organizator może poprosić graczy o dosłanie nowych reguł. Można też zakończyć grę, ograniczając się do uzyskania tekstu po niezaprojektowanych modyfikacjach.

Jeszcze ciekawsze byłoby podzielenie się na drużyny, gdzie każda drużyna musi odczytać tekst po modyfikacjach drużyny przeciwnej.

Chętni? Opinie?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Suedpreussen

Ja bardzo chętnie. Super pomysł, sam lubię masakrować polski jakimiś szyftami. Może być ciekawie :P
  •  

Pluur

Chętny jestem :D
Ano, yno zależy na czasie, bo od 02-08 będę miał trochę ograniczon' internet
  •  

Spiritus

No i ja bym czymś takim nie pogardził.
  •  

Suedpreussen

Odkopuję. ZAPRASZAM DO ZABAWY.

Jak nie, to zrobię sobie jakiś przyszłopolski nóblang.
  •  

Todsmer

  •  

Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Pluur

  •  

Siemoród

Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Suedpreussen

Dat frekfenszyn xp
dużo człowieka=dużo przemian=fonologia przemielona do cna
ou yea, czekam na wincej
  •  

Spiritus

  •  

Suedpreussen

  •  

Pluur

  •  

Siemoród

To jak? Mam te zmiany wysłać Pitarowi przez prywatną wiadomość, czy źle zrozumiałem?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Obcy

#14
Nie zamierzam brać udziału, ale aż z ciekawości spytam: czy głupota jest dozwolona? Bo może się zrobić matematyka i będzie jakaś ,,z dupy" reguła jak ą > t :D

EDIT: Ciekawość nr 2: jeśli ktoś by zamierzał przeprowadzić zmianę, w której powstaje obcy dla polszczyzny dźwięk, no to chyba tylko IPA zostaje do zapisania polszczyzny :D

OFFTOP:
Cytat
Jak nie, to zrobię sobie jakiś przyszłopolski nóblang.
Ja też myślałem o jakimś przyszłopolskim conlangu, z oparciem np. o połabskie zmiany fonetyczne lub coś podobnego :)
  •