W tym wątku zostanie opisane, jak mogła wyglądać powojenna historia Polski, gdyby nie dostała się pod władzę ZSRR i gdyby nie panował w niej komunizm.
Moim zdaniem mogło do tego dojść, gdyby operacją w Market Garden nie sterował Montgomery, lecz Patton, co doprowadziłoby do zdobycia przez wojska Aliantów Zachodnich większej części Europy Środkowo-Wschodniej (w tym Polski) jeszcze przed ZSRR. W efekcie:
* Na konferencjach w Jałcie i Poczdamie ustalane jest, że Polska dostaje się pod amerykańską strefę wpływów, a władzę pełni w dalszym ciągu rząd II RP, przebywający wówczas na emigracji w Londynie. Ustalono też, że Polska straci ziemie wschodnie na rzecz ZSRR, a granica polsko-radziecka będzie przebiegała wzdłuż linii D, która pozostawiała po stronie polskiej Grodno i Lwów, a także linię kolejową Białystok-Brześć-Chełm. Jako rekompensata Polsce zostały przyznane ziemie niemieckie na wschód od Odry i Nysy Łużyckiej oraz całe Prusy Wschodnie. Powierzchnia powojennej Polski wynosi ok. 360 tys. km kw.
* Ustalono też, że Polska dostaje odszkodowanie wojenne od Niemiec w wysokości 3 mld dolarów (z 20 mld dolarów pełnej puli).
* W 1946 wraca do Warszawy prezydent RP Władysław Raczkiewicz, premier Tomasz Arciszewski oraz cały rząd II RP i kombatanci wojenni, przebywający na uchodźstwie.
* W 1947 zostają zorganizowane wolne wybory. 50% głosów zdobywa PSL, dalsze miejsce zajmuje PPS.
* Gospodarczo startujemy z podobnego, a nawet wyższego poziomu niż Hiszpania, Portugalia, Grecja i Japonia. PKB per capita w 1950 (w rzeczywistości, dane - Angus Maddison):
Polska - 2447 $
Hiszpania - 2189 $
Portugalia - 2086 $
Grecja - 1915 $
Japonia - 1921 $
* W latach 1948-1951 Polska bierze udział w Planie Marshalla, koszt pomocy dla Polski wynosi ok. 2,5 miliarda dolarów. Pieniądze idą w głównej mierze na odbudowę zniszczeń wojennych oraz rozbudowę przemysłu.
* Polska jest jednym z państw założycielskich NATO (1949).
* Z uwagi na strategiczne położenie Polski przy granicy z ZSRR i zagrożenie atakiem ze wschodu na terenie Polski jest instalowanych ok. 150 baz amerykańskich, w których stacjonuje ok. 50 tys. żołnierzy, co przynosi naszemu krajowi duże zyski.
* Podobnie jak miało miejsce w PRL-u, również dochodzi do likwidacji analfabetyzmu (nota bene już w latach 21-39 zmniejszony został z 30 do 15%), wzrostu długości życia, budownictwa mieszkaniowego i produkcji przemysłowej, gdyż te zjawiska były charakterystyczne dla innych, niekomunistycznych państw.
* Ministrem gospodarki zostaje podobnie jak przed wojną Eugeniusz Kwiatkowski, kontynuowany jest jego przedwojenny plan COP.
* Powstałe po wojnie polskie firmy powstają w warunkach wolnorynkowych, dodatkowo mamy dostęp do najnowszych technologii, co powoduje ich rozwój, do dzisiaj one funkcjonują, rozwijają się i konkurują z najlepszymi firmami na świecie. Np.
Unitra - produkuje smartfony, telewizory LCD - konkuruje z Nokią, Samsungiem, LG.
Radmor - produkuje Blu Raye.
Diora - produkuje iPody, odtwarzacze MP4.
Mazovia, Elwro - produkują laptopy i tablety - konkurują z Acerem, Asusem, Toshibą, HP.
Sieci supermarketów Pewex, Społem są znane w całej Europie jak Tesco, Lidl, Carrefour.
W Formule 1 jeździ Team FSO.
W Niemczech z kolei marki Trabant i Wartburg należą do najbardziej znanych marek samochodów na świecie.
* Opisane zdarzenia mają też pozytywny wpływ na polską kulturę. Czesław Miłosz tworzy w kraju, a nie na emigracji, Michał Waszyński i Konrad Tom w dalszym ciągu tworzą filmy, w których wciąż grają m.in. Aleksander Żabczyński, Jadwiga Smosarska. Andrzej Wajda kręci film "Katyń" już w 1957.
* W latach 50. TVP przystępuje do EBU, bierze udział od początku w konkursie Eurowizji, osiągając wysokie miejsca - w 1966 zwyciężają Czerwone Gitary (w końcu państw powstałych po rozpadzie ZSRR i Jugosławii jeszcze nie ma). Często koncertują u nas gwiazdy światowego formatu.
* W 1964 Polska przystępuje razem z Czechosłowacją i Węgrami do EWG.
* W 1955 rusza budowa pierwszej polskiej autostrady dwupasmowej Warszawa-Łódź, zostaje ukończona w 1957, a w 1963 zostaje dociągnięta do granicy z Niemcami. W latach 1958-1962 zbudowany zostaje odcinek Łódź-Katowice, 1961-1965 Łódź-Gdańsk, a 1964-1971 Katowice-Kraków-Lwów. Do 1990 długość autostrad w Polsce osiąga 4000 km.
* W 1953 rusza budowa metra warszawskiego. Pierwszy odcinek I nitki zostaje otwarty w 1958, a nitka jest ukończona do 1969. W 1967 rusza budowa drugiej nitki, budowa ukończona w 1980.
* W 1978 rusza budowa polskich kolei szybkiej prędkości (V=250-300 km/h). Pierwszy odcinek zostaje otwarty w 1985.
* W 2002 przystępujemy do strefy euro. Zarobki w euro wynoszą w 2014 ok. 1500-2000 € netto.
* I najważniejsze moim zdaniem - nie ma w kraju destrukcji moralnej i obyczajowej, do której doprowadził komunizm, przejawiającej się np. kradzieżami i podejściem do pracy, sprowadzaniem do parteru tych, którym się udało, postawą roszczeniową czy uważaniem za niczyje mienia publicznego "publiczne czyli niczyje, a jak niczyje to można zniszczyć".