Autor Wątek: Daily Bugle - Nowości z Conworldów  (Przeczytany 2453 razy)

Offline Canis

 • Pomożesze: 576
 • Wiadomości: 1692
 • Country: gl
 • Uliczny kundel
 • Conlangi: ahtialański, aswa, ilijski, ayu
Daily Bugle - Nowości z Conworldów
« dnia: 19 mar 2015, 11:06:31 »
Czas na odrobinę relaksu i motywujących wiadomości, dzięki którym stare conworldy nie rdzewieją.


Ogromna eksplozja w Starej Ahtialii
Trzydziestu ludzi wylądowało w Hadesie
"Około południa olbrzymia eksplozja wstrząsnęła życiem w staroahtialańskim Huknie. Mieszkańcy zgodnie twierdzą, że squatterzy zajmujący nielegalnie od ponad miesiąca powojenny magazyn amunicji, na jednej ze swoich głośnych zabaw posunęli się za daleko, organizując pokaz ogni. Miejscowej straży nie przekonały próby tłumaczenia, że huczna impreza jest wpisana w tradycję miasta, i otworzyli ogień do zbrodniarzy, aresztując tylko dwóch dla przesłuchania i biorąc jednego na pokaz gawiedzi.
- Dni bez eksplozji w Huknie: zero - mówi z żalem miejscowy komisariusz policji.
- Ale jaja - dodał przechodzień."

Globalne ocieplenie dopada i Zimkę
Fala zasłabnięć spowodowana minusczterdziestostopniowym upałem
"Królowa Śniegu zarządziła stan kryzysowy w związku z ponad minusczterdziestostopniową falą upałów, która dotarła do Zimki. Podczas gdy normalna temperatura w marcu pozwala na sprzedawanie mleka w krążkach, obecna fala upałów spowodowała nawet rozmarznięcie niektórych szybko płynących rzek.
- Widziałem jak rozmarznięte zwłoki lisa płynęły w dół rzeki - komentuje przechodzień - Coś niesłychanego!
Rzeka w stanie płynnym spowodowała paraliż komunikacyjny. O pomoc poproszono sąsiednie państwa, ale doradcy ministra transportu zauważyli, że w Zimce powietrze jest zbyt rozrzedzone, aby działały tu śmigłowce. Przy tej okazji zauważono, że komunikacja z sąsiednimi państwami jest zerowa, i nie otrzymano odpowiedzi od przedstawicieli żadnego z nich.
- Prosimy o pomoc, a być może na dole, "w czeluści", jest znacznie gorzej. Jeżeli u nas temperatura w marcu wzrasta do -40 stopni, to na dole mogą panować piekielne warunki, które będą w stanie roztopić nawet lód. Być może mieszkańcy niższych państw już nie żyją - skomentowała w publicznym przemówieniu Królowa Zimki.
Upały dokuczają wszystkim, choć nie każdemu z tego samego powodu.
- Przekleństwo! Dziewczęta z tego gorąca poodkrywały kostki, jak tu się skupić w tych warunkach? - żali się miejscowy zbieracz szronu.
Miejmy nadzieję, że temperatura wkrótce zacznie spadać."
« Ostatnia zmiana: 19 mar 2015, 11:08:46 wysłana przez Canis »
(img)

Offline Lukas

 • Pomożesze: 19
 • Wiadomości: 128
 • Country: pl
 • Conlangi: sandyjski
Odp: Daily Bugle - Nowości z Conworldów
« Odpowiedź #1 dnia: 6 lut 2016, 21:41:52 »
Wojna z kosmosu

- Dziś rano maszyna do pisania  wypluła wiadomość o wojnie pisana nieznanym pismem - stwierdził chorąży Hermann Schlitz ,Minister Spraw wojskowych NRD. Jescze tego dnia popołudniu nadleciały nad Berlin i Karl Marx Stadt  statki kosmiczne o kształcie cygara i przeprowadziły naloty na te miasta. Kordianie po tak nazywa się rasa rozpaczliwie szuka planety zdolnej do zamieszkania, gdyż ich macierzysta Kordia zostanie w ciągu kilku lat pochłonięta przez czerwonego olbrzyma jakim powoli staje się gwiazda BC217. Kordianie wygladają jak nastolatki z Europy. Żołnierze są wstanie rozmawiać z nimi na migi. Dysponują o wiele bardzie zaawansowaną technologią od innych ras rozumnych w całym znanym wszechświecie. Pomoc Niemieckiej Republice Demokratycznej pomoc zaoferowały: Zjednoczona republika Arabska, Ludowa Republika Syldawii (planeta Vega), Federacja Rosyjska i Białoruś.

Offline Widsið

 • Adgarios totias
 • Administrator
 • Pomożesze: 839
 • Wiadomości: 2401
 • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
Odp: Daily Bugle - Nowości z Conworldów
« Odpowiedź #2 dnia: 7 lut 2016, 22:01:31 »
Jak rozumiem, niusiki z althistów też mogą być?Nowy rząd — zielone światło dla federalizacji?
Nieoczekiwany, wysoki wynik wywodzącej się z oddolnych ruchów miejskich partii "Jeer für dat Land" (Każdy dla Kraju, JL), daje utrzymującej się przy władzy Partii "Centrum" (C) potencjalnego koalicjanta w walce o zmianę pomorskiej konstytucji i nadanie krajom związkowym jeszcze szerszych uprawnień, czyli tym samym federalizację republiki. O ile JL i C zgodne są co do tego, że uprawnienia samorządów powinny zostać znacznie rozszerzone, nie ma zgody co do tego, czy ich granice powinny zostać w jakikolwiek sposób naruszone.
07.02.2015 Szyldał

Nośny temat federalizacji Republiki Pomorskiej pojawiał się w krajowych mediach w zasadzie przy okazji każdych wyborów parlamentarnych od 1982 roku, kiedy zniesiono status specjalny miasta portowego Swijnhaven i położonej przy polskiej granicy Piły (Snijdmül), upraszczając tym samym podział administracyjny kraju do czterostopniowego. Od tamtej pory zwracano często uwagę na rosnące dysproporcje między regionami, wynikające zarówno z ich dosyć zróżnicowanej wielkości, jak i tego, że część z nich powstała właściwie z "tego, co zostało" — najjaskrawszym przykładem jest tu mały kraj związkowy Wolin-Uznam-Nadinie, w którego skład wchodzi dawne miasto zamknięte, główne pomorskie wyspy i ubogi, słabo zurbanizowany i dość rzadko zaludniony pas terenu, rozciągający się od morza właściwie do rogatek stolicy.

Słabość aktualnego podziału administracyjnego kraju, przy dokładnie takich samych zadaniach wszystkich samorządów, była jedną z częściej podnoszonych kwestii w poprzedniej kadencji pomorskiego parlamentu, jednak jego zmiana wymaga zmiany konstytucji, a rządzące samodzielnie C nie miało wystarczającej liczby głosów, żeby przeprowadzić i wygrać takie głosowanie. Chociaż pojawił się projekt odpowiedniej ustawy, utknął on jeszcze przy pierwszym czytaniu. Zmiana w obozie władzy w postaci przetasowań personalnych w samym C, podobne propozycje programowe C i JL i — co najważniejsze — ponad 3/5 głosów w Landsdagu, a więc możliwość zmiany konstytucji wyłącznie głosami tych dwóch ugrupowań pozwalają sądzić, że możemy spodziewać się pewnych zmian na mapie administracyjnej kraju.

Kłopot stanowi samo podejście ugrupowań do granic istniejących krajów związkowych: podczas gdy dla C zmiany powinny być ewentualnie kosmetyczne a korekty dotyczyć raczej granic gmin czy powiatów, JL chciałoby likwidacji części regionów, szczególnie tych zlokalizowanych w okolicach Szyldału. Politycy tej partii przekonują, że niewielkie, pozbawione silnych ośrodków kraje związkowe nigdy nie będą miały wystarczającego potencjału gospodarczego, żeby poradzić sobie z nakładanymi na nie zadaniami. JL podważa także sens istnienia powiatów i chciałoby zastąpić je dobrowolnymi związkami gmin — przykładem mogłyby być międzygminne związki celowe, istniejące już wokół większych miast.

Wydaje się, że C ma po raz pierwszy od wielu lat potencjalnego partnera do dyskusji, a rekordowe poparcie, jakim obecnie cieszy się ta partia, może zachęcać do "wielkich ruchów". Otwartą kwestią pozostaje jednak przekonanie JL do współpracy, które, o ile możliwe, na pewno będzie trudne, bo partia ta często przedstawiała samą siebie jako alternatywę dla dotychczasowej kultury politycznej. Politycy tej partii zdają sobie sprawę z ogromnego kredytu zaufania, jakim zostali obdarzeni — czy wykorzystają go właściwie, pokaże czas.

Offline Obcy

 • Преводитель Истанбудскего Континенту
 • Pomożesze: 212
 • Wiadomości: 1258
 • Слава Семиену и Хордену!
 • Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki i jakiś inny :)
Odp: Daily Bugle - Nowości z Conworldów
« Odpowiedź #3 dnia: 7 lut 2016, 22:51:13 »
Rusza znowu gazetka, łiiiii  :-D

Najważniejsze wiadomości z Kontynentu Istanbudzkiego

1. Sroga zima na Wyspach. Wyjątkowo mroźnie zapisały się kraje Zachodu - od Harbentii po Senderoch. Anomalia temperatury tej zimy w niektórych miejscach wynosi nawet -7 stopni, a to wszystko przez długo utrzymującą się cyrkulacją polarną z północy, która przyniosła przez całą drugą połowę grudnia i większość stycznia nienaturalny jak na tamtejszy klimat mróz całodobowy, w najgorszych wypadkach ze spadkami w nocy nawet do -25 stopni, a w dzień poniżej -10 stopni. Tak mroźno nie było na Zachodzie od ok. 35 lat. Najbardziej na tym ucierpieli sami mieszkańcy tamtejszych regionów, którzy zostali zmuszeni do nietypowego wydawania mnóstwa pieniędzy na ogrzewanie i odśnieżanie dróg. Mimo to nie panuje jakaś szczególnie smętna atmosfera, np. mieszkańcy stolicy Harbentii żartują, że do fali mrozów przyczynił się fakt, że "akumulatory ciepłego prądu morskiego za słabo się naładowały latem" (lato 2015 faktycznie było chłodne).

2. Za nami bezprecedensowy proces. Mężczyźni z maskulistycznego Ruchu Walki o Wolność Mężczyzn, którzy dokonali niespełna dwa lata temu w Haurenii okrutnego morderstwa Amandy Hicks, najznakomitszego snookerzysty i snookerzystki świata, posiadaczki wielu medali mistrzostw świata i ogromnej fortuny, zostali skazani na wyjątkową karę miesięcznych tortur — po Wielkiej Wojnie Ideologicznej w ogóle niestosowanego środka karnego. Decyzję przegłosowano w trakcie obrad Rady Narodów, wszystkie głosy popierały karę. Na razie egzekucję wstrzymała senderoska fundacja praw człowieka "Jesteśmy tylko ludźmi", która żąda zamiany kary na pobyt na oddziale zamkniętym o podwyższonym rygorze. Wspomniany ruch powstał po zakończeniu Wielkiej Wojny, kiedy to mężczyźni urodzeni w latach 70. w obliczu europejskiego "kryzysu męskości" i niezadowolenia z przyzwolenia na dyskryminację mężczyzn na wielu płaszczyznach życia społecznego (m.in. kodeks rodzinny i sądy) zaczęli coraz bardziej upominać się o swoje prawa.

3. Homofobia dzieli narody. W kinach Kontynentu ma się pojawić niedługo koprodukcyjny film o homofobii w wybranych krajach Europy Środkowo-Wschodniej, jednak zawiera on sceny wyłącznie negatywnie traktujące o gejach i lesbijkach, bez oceniającego komentarza, a niektóre ze scen nawet zawierają okrutne sceny przemocy i sceny nakłaniające do samobójstwa. Pentagońska Komisja do spraw Mediów wyraża zdecydowany sprzeciw wobec emisji tego filmu w Pentagonii ze względu na "wysoką szkodliwość moralną", decyzję tę później poparły też inne kraje szemierskie i Szapienta. Germania wraz z Harbentią zaś uważają, że ograniczenie emisji filmu byłoby "zamachem na wolność mediów i obiektywną informację". Spór zostaje nierozstrzygnięty.

4. Nissidzki bestseller "Własność prywatna w życiu", której autorką jest H. Sørdãi, został okrzyknięty jako skandaliczny. Największe kontrowersje wzbudził dział, w którym autorka uważa, że monogamiczne pary heteroseksualne przeszkadzają w rozwoju ekonomicznym i społecznym Nissidy, ponieważ wspomniane związki "szerzą postawę monopolu na miłość i seksualność, powodując u ludzi nieświadomą dyskryminację osób samotnych i wykluczonych ze społeczeństwa" i "wzmagają rywalizację wewnątrzpłciową, która nie dość, że może przynieść długofalowy kryzys ekonomiczny, ale też spowoduje umacnianie się patriarchalnego modelu społeczeństwa i rządów". W konsekwencji autorka uważa, że albo powinno się przywrócić przymusowo multilateralizm (związki wielu mężczyzn z wieloma kobietami), albo każdy mężczyzna raz na jakiś czas powinien mieć męskiego kochanka. Pomimo to ironią losu książka zdobyła ogromną popularność, chociaż w stosunku do niej czytelnicy przeważnie odczuwają dystans, a wręcz traktują ją jak zabawną komedię.

5. Rydwan i Harbentia zmieniają strefę czasową z -1 na 0. Przyczyną tej decyzji była konieczność zaoszczędzania prądu elektrycznego dzięki temu, że zmrok nastanie godzinę później, a do tego dodatkowa godzina dnia umożliwia uprawianie sportu, rekreacji i turystyki latem. Wykonano to głównie kosztem przesunięcia większości oficjalnych godzin rozpoczęcia pracy w zimie o godzinę później. Poza tym dzięki wydłużonemu czasowi Rydwańczycy mogą się cieszyć oglądaniem o godzinę dłużej popularnych w Rydwanie nissidzkich bloków nocnych programów dla dorosłych dzięki temu, że między Rydwanem a Nissidą czas będzie się różnił o 3 godziny, a nie 4.
« Ostatnia zmiana: 7 lut 2016, 23:32:26 wysłana przez Obcy »