Grupowy aposterjoryk

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Luty 06, 2016, 12:21:59

Poprzedni wątek - Następny wątek

Do jakiej grupy powinien należeć projekt?

słowiańskie
6 (40%)
romańskie
2 (13.3%)
germańskie
1 (6.7%)
celtyckie
2 (13.3%)
ugrofińskie
1 (6.7%)
nowy indoeuropejski
3 (20%)
indoirański
2 (13.3%)
ugrofińskie
2 (13.3%)
turskie
1 (6.7%)
semickie
1 (6.7%)
szeroko rozumiany Daleki Wschód
4 (26.7%)
tocharskie
0 (0%)
Inne
0 (0%)

Głosów w sumie: 15

Henryk Pruthenia

Może nie słowiański, ale takie wpływy na indoeuropejske się chyba zdarzały.

Pluur

  •  

Henryk Pruthenia


Wedyowisz

Kiedyś chyba wrzucałem jakieś nagranie z ejektywną realizacją zwartej... w angielskim.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Henryk Pruthenia

A więc, kto byłby zainteresowany?

Siemoród

Я mogę się zająć punktem numer 4, przynajmniej w części.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

A więc: satemowy

1. Ankietą wybieramy jaka grupa. Potem, między sobą dogadujemy się z jakim językiem nasz projekt jest spokrewniony w tejże grupie najbardziej i dobieramy nazwę. Satemowy, siostrzany do bałtosłowiańskich, wpływy indoirańskie, osiadły na Kaukazie.
2. Ktoś robi rys historyczny (ludu i języka) i podaje procesy zmieniające język.
3. Ktoś zajmuje się morfologią i pismem.
4. Znowu ktoś robi procesy fonetyczne (ale już zgaduję mniejsze) i jednocześnie podrzuca pod to ortografię (na bazie poprzedniej, rzecz jasna, dzięki czemu język może nabrać na "etymologiczności"). Siemoród
5. Zbieramy wszystko do kupy. Ja ?
6. Tłumaczę/ymy jakieś podstawowe bajki i podobne na ten język i widzimy jak on wygląda w praktyce.

Pluur

Ja bym mógł rys historyczny, z tą uwagą, że jakie oczekujecie procesy zmieniające język?
  •  

Obcy

Ja z kolei spytam, jakie są oczekiwania, jeśli chodzi dokładnie o morfologię. A poza tym trzeba wyprowadzić jakieś słownictwo chyba tuż po procesach zmieniających język...
  •  

Henryk Pruthenia

#24
Dowolne, z wyjątkiem paru satemizujących i ubałtosłowiających (co przygotuję sam). Wolna wola.
Jakie oczekiwania o morfologię? Otóż, ktoś przygotowuje procesy fonetyczne, a ktoś inny mieli przez to fleksję indoeuropejską, zerka trochę na indoirańskie, trochę na rekonstrukcje bałtosłowiańskie, albo po prostu bałtosłowiańskie, uporządkowuje to wg własnego zamysłu, może to uanalitycznić, albo skomplikować (ale jeżeli ktoś stwierdzi, że liczba mnoga to +s, to nie oto chodzi. Proces uanalityczniania ładnie można zobrazować na przykładzie niemieckim, gdzie fleksja, chociażby mnoga zachowała się bardzo ładnie :)  )
A co do leksyki, to ja proponuję Swadesha, czy coś? Jest bodajże wrzucona lista indoeuropejska gdzieś, i raczej nie ma problemu.

Pluur

  •  

Henryk Pruthenia

1. Ankietą wybieramy jaka grupa. Potem, między sobą dogadujemy się z jakim językiem nasz projekt jest spokrewniony w tejże grupie najbardziej i dobieramy nazwę. Satemowy, siostrzany do bałtosłowiańskich, wpływy indoirańskie, osiadły na Kaukazie.
2. Ktoś robi rys historyczny (ludu i języka) i podaje procesy zmieniające język. Pluur
3. Ktoś zajmuje się morfologią i pismem.
4. Znowu ktoś robi procesy fonetyczne (ale już zgaduję mniejsze) i jednocześnie podrzuca pod to ortografię (na bazie poprzedniej, rzecz jasna, dzięki czemu język może nabrać na "etymologiczności"). Siemoród
5. Zbieramy wszystko do kupy. Ja ?
6. Tłumaczę/ymy jakieś podstawowe bajki i podobne na ten język i widzimy jak on wygląda w praktyce. Ja ?

Kto dalej?

Pluur

Mogę poprowadzić jakieś zarysy historii państwa czy coś. W ogóle ma to być duże połacie ziemi, czy język jakiegoś ludu pasterskiego na jakimś zadupiu?
  •  

Siemoród

Ja bym był za jakimś narodem, przyjmijmy 3 mln ludzi, na, jak wcześniéj ustalono, północném Kaukazie. Może np. wybrzeże Morza Czarnego?
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

Plur: Twoja działka. Wszystko zależy od Ciebie. A procesa? Też się tym zajmiesz? Bierzesz cały punkt drugi?
Siemoród: Wszystko zależy od waszej inwencji. Jeżeli Pluurowi się spodoba Siemorodowy pomysł, to proszę bardzo!