Ewoluowanie polskiego - wątek dwa

Zaczęty przez Noqa, Wrzesień 28, 2016, 12:51:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Tymczasowy wątek, dopóki nie uda się rozwiązać problemów z bazą (a domyślam się, że to może zajść nieszybko, albo i nigdy).
Nie wiem, czy tamta gra ostatecznie ruszyła.

Mogę się zająć organizacją. Uznałem ostatecznie, że zabawa pójdzie lepiej, gdy przemiany będą jawne. Jako pierwszy opublikuje moją listę przemian fonetycznych tu w wątku, pewnie jutro lub pojutrze. Następnie kolejność wprowadzania przemian obowiązuje według zgłoszeń w oryginalnym wątku (chętnych postaram się jeszcze potem poinformować na PW, że wątek odżył). Będzie ok. dnia, dwóch na opublikowanie swoich przemian, więc proponuję przygotować je już teraz, a potem tylko dostosować. Nowi mogą się ciągle dopisywać, będą dopisywani na końcu kolejki. Na koniec opublikuje ten sam tekst w kolejnych modyfikacjach. (Jakiś wybiorę przed początkiem zabawy)
Obecna kolejność:

1. Noqa
2. Suedpreussen
3. Pluur
4. Spiritus
5. Todsmer
6. Feles
7. Siemioród
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Moja pula zmian:

1. em, am > e /w końcówkach koniugacji  (np. biegałem > biegałe)
2. VvCV > VjCV (np. ławka = 'wafka > 'wajka = łajka)
3. CTSV > CSV /gdzie TS to dowolna afrykata, a S to jej frykatyw (np. owcze = 'oftʃɛ > 'ojʃɛ = ojsze, gwóźdź = 'gvuʑtɕ > 'gvuɕ)
4. -V(ptk) > -Vʔ /dla nieakcentowanych, wygłosowych sylab; wybuchowe ulegają przekszatałceniu w zwarcie krtaniowe (np. 'kot > 'kot, ale 'vykop > 'vykoʔ)

Reguła 2. stosuje się też dla międzywyrazowo, np. byłem w domu = 'bɪwɛm 'vdomu > 'bɪwɛ 'vdomu > 'bɪwɛj 'domu = byłej domu.

Czekamy na Suedpreussen.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •