Autor Wątek: Język loryjski  (Przeczytany 1542 razy)

Offline Draco332

• Pomożesze: 2
  • Country: pl
  • Conlangi: Šwojščyzna, Loryjski
Język loryjski
« dnia: 13 lis 2016, 01:12:49 »
 Ten post oraz temat będzie się rozwijał wraz z conlangiem. Język Loryjski bazuje na języku walijskim, choć czasem będzie od niego nieco odbiegać. To jest mój pierwszy taki conlang który jest robiony z takim zapałem i zaangażowaniem. Sam pomysł wziął się stąd że ucząc się języka japońskiego znalazłem na YouTube'ie nagranie o języku walijskim. Od razu znalazł on moje żywe zainteresowanie. Conlang zaczął powstawać bez powodu, po prostu dla rozrywki, lecz z nagłym natchnieniem, około 22:30. Posiada jak na razie ubogie słownictwo lecz będzie rozwijany.

Zacznę więc od alfabetu. Litery idą następująco:
a, ä, b, ts, d, dd, e, ẽ, ff, pf, g, gh, h, ch, i, u, y, c, ', l, ll, m, n, ng, o, b', r, rh, s, ss, t, th, w, f, z
Wymowa:
a - zwykłe "a",
ä - æ wymawiane jako "a" przechodzące po chwili w "e" (tak jakbyśmy po polsku wymówili "ae")
b - zwykłe "b",
ts - c
d - zwykłe "d",
dd - ð
t - zwykłe "t",
th - θ,
e - zwykłe "e",
ẽ - polskie "ę",
f - v,
ff - f,
pf - ɸ
g - zwykłe "g",
gh - gardłowe "h" ɣ,
' - k,
ch - x,
h - zwykłe "h",
i - zwykłe "i",
y - j
c - k,
l - zwykłe "l",
ll - ɬ,
m - zwykłe "m",
n - zwykłe "n",
ng - ŋ
o - zwykłe "o"
r - mocno drżące "r",
rh - bezdźwięczne "r",
s - zwykłe "s",
ss - ʃ,
w - u
z - zwykłe "z",
u - i

A tu zestawione w tabeli fonetycznej spółgłoski:
https://onedrive.live.com/embed?cid=9F0FD3AEE4FA2157&resid=9F0FD3AEE4FA2157%21110&authkey=AEjTHomr7goX2_8&em=2&wdAllowInteractivity=False&wdHideGridlines=True&wdHideHeaders=True&wdDownloadButton=True
(jeśli macie jakieś uwagi to piszcie)

Pewne zasady:
-jeżeli po "ä" znajduje się spółgłoska dźwięczna zmienia ona formę na bezdźwięczną (np.: Sáfän - [safæn]),
-"b" po "w" i "i" zmienia się w wymowie na "p" (oprócz imion obco pochodzących np.: Kuba = 'ẃba - [kʊba]; zmienione ze względu na wszystkich o imieniu Kuba gdyż w loryjskim brzmiało by to jako "kʊpa" :-P)(Cáwbbef - [Caʊpbev]),
-jeżeli po "b" znajduje się "f" czyta się to jako "β" (Bfél - [βel],
-"y" między spółgłoskami i po "w" zmienia się w wymowie na zwykłe "y" (Fýff - [vʏf]),
-"m" przed "f" zmienia się w wymowie na "β" (Mfél - [βel]),

Dyftongi:
ae - aj
aea - a (Loryjski poetycki* - "a" między samogłoskami),
ay - ej,
ea - i,
eu - ev,
oe - oj,
oi - u (Loryjski poetycki - "w" przed spółgłoską),
oo - u,
ou - ł,
uu - ju,
wow - u (Loryjski poetycki - "w" między samogłoskami)

*Loryjski poetycki - odmiana Loryjskiego używana w poezji i literaturze (gdyby komuś się zachciało wiersze pisać  :-P

Fioletowy=EDIT
« Ostatnia zmiana: 10 mar 2017, 22:21:01 wysłana przez Draco332 »
Fioletowe napisy = EDIT

Offline Borlach

• Pomożesze: 32
  • Country: ge
  • Conlangi: ajdyniriański
Odp: Język który osiągnie nazwę z wiekiem
« Odpowiedź #1 dnia: 13 lis 2016, 14:17:36 »
Wspominałem chyba już kiedyś, że walijski (i celtyckie ogólnie) ma specjalne miejsce w moim sercu. Jak na razie ciężko mi się konkretniej rozpisać, ale czekam na więcej. A sam fakt, że język jest celto-podobny wystarczył żeby mnie zaintrygować. Dobra robota :P

Offline Toivo

• Pomożesze: 205
  • Country: fi
  • Conlangi: wigierski
« Odpowiedź #2 dnia: 13 lis 2016, 16:18:15 »
Rozumiem, że to pierwszy post, ale dobrze by było napisać kilka słów o języku: skąd pomysł na niego (conworld? historia alternatywna? sztuka dla sztuki?), jakie są jego główne założenia itp. Sam alfabet raczej nie jest interesujący, tym bardziej jeśli nie wiemy, na co zwrócić uwagę. Podobnie zasady wymowy są puste bez przykładowych słów - i tak nie można sobie wyobrazić, jak ten język wygląda i brzmi.

Inwentarz fonemów radziłbym podać w "porządnym" formacie, czyli głoski pogrupowane pod względem miejsca i sposobu artykulacji. Jeśli nie wiesz, co mam na myśli, zajrzyj do dobrze rozwiniętych artykułów na naszej wiki albo do artykułów o fonologii na angielskiej Wikipedii, np. "Polish phonology". W kolejności alfabetycznej ciężko się to czyta.

Tak poza tym to gratuluję prezentacji pierwszego języka - nie zrażaj się krytyką, każdy kiedyś zaczynał ;)

Offline Draco332

« Odpowiedź #3 dnia: 16 lis 2016, 16:51:50 »
Dziękuję za uznanie mego języka. Zedytuję posta tak aby zawierał więcej informacji i oczywiście będę rozwijał temat. Ten alfabet wstawiłem tak na początek, całość się rozwinie. Sam alfabet zostanie przeze mnie przejrzany kilka razy i poprawiony. Skorzystam z porad i pouczę się jeszcze gramatyki walijskiej.  :-)
« Ostatnia zmiana: 16 lis 2016, 19:27:00 wysłana przez Draco332 »
Fioletowe napisy = EDIT

Offline Toyatl

• [ˈtojɐt͡ɬ]
  • Pomożesze: 64
  • Country: mc
  • Eumontolog & Relefulista
Odp: Język Loryjski
« Odpowiedź #4 dnia: 20 lis 2016, 00:18:11 »
To twoje „gardłowe gh" to, jak się domyślam, dźwięczna faryngalna [ʕ], a „zwykłe h" to bezdźwięczna krtaniowa [h], tak?
ϛ - (α,ε,η,ο)υ
ϟ - γ(γ,κ,ξ,χ)
ϡ - σσ

Offline Draco332

« Odpowiedź #5 dnia: 21 lis 2016, 12:57:56 »
Cóż, bardziej miałem na myśli szczelinową gardłową bezdźwięczną [ħ], choć "gh" może naprawdę wyglądać jak naśladownictwo [ʕ].
Fioletowe napisy = EDIT

Offline Draco332

« Odpowiedź #6 dnia: 21 lis 2016, 13:02:46 »
Właśnie, mam problem, nie wiem czy wsadzić ten temat do "a posteriori" czy do "a priori" gdyż sam język będzie miał słownictwo oparte tylko w jakiejś 1/99 na języku walijskim, a same tylko zaimki, troszeczkę gramatyki oraz niektóre słowa będą na nim bazować. Poradzi mi ktoś co zrobić? (nie będzie to za bardzo wyglądać jak język walijski, tylko w niektórych przypadkach gramatyki oraz w wymowie)  :-\
Fioletowe napisy = EDIT

Offline Borlach

• Pomożesze: 32
  • Country: ge
  • Conlangi: ajdyniriański
« Odpowiedź #7 dnia: 21 lis 2016, 16:36:09 »
Ekspertem nie jestem, ale ja bym to wrzucił do a priori. Masz trochę jak ja z moim ajdyniriańskim - silna inspiracja danym językiem ale koniec końców konlang wygląda zupełnie inaczej.

Offline Draco332

« Odpowiedź #8 dnia: 25 lis 2016, 17:57:07 »
Dziś zamieszczę trochę słownictwa  :-)

Osoby
L. poj
1. Ím  'm*
2.Thír  'ír
3.Dáw  'dẃ
L. mn
1.Lím  'ím
2.Thíral  'ál
3.Dáwn  'áwn

Zaimki dzierżawcze
L. poj
1. Ímas  'ás
2. Thíras  'rás
3. Dáwfas  'fás
L. mn
1. Ímlas  'más
2. Thírlas  'rás
3. Dáwlas  'wás

Liczby
0 - 9
0 - sẃr
1 - ẃn
2 - Ddáw
3 - Thrí
4 - 'fárten
5 - Ffífr
6 - Láu
7 - Séfyn
8 - Wárn
9 - Náu
Tworzenie dziesiątek
Aby stworzyć dziesiątkę trzeba dodać przyrostek "-au":
10 - Ẃnau
20 - Ddáwau
30 - Thríau
40 - 'fártenau
50 - Ffífrau
60 - Láuau
70 - Séfynau
80 - Wárnau
90 - Náuau
Aby wypowiedzieć dziesiątkę połączoną z jednostką należy najpierw podać jednostkę a potem dziesiątkę:
12 - Ddáw ẃnau
22 - Ddáw ddáwau
32 - Ddáw thríau
42 - Ddáw 'fártenau
52 - Ddáw ffífrau
62 - Ddáw láunau
72 - Ddáw séfynau
82 - Ddáw Wárnau
92 - Ddáw náuau

Czasownik "być"
L. poj
1. Ímal  'mál*
2. Thíral  'rál
3. Dáwal  'wál
L. mn
1. Límal  'iál
2. Thíräl - 'ral
3. Dáwnal - 'nál

*Przyrostki do słow które chcemy określić zaimkami (np.: Jestem zerem - sẃr'mál)
« Ostatnia zmiana: 1 sty 2017, 21:19:08 wysłana przez Draco332 »
Fioletowe napisy = EDIT

Offline Draco332

« Odpowiedź #9 dnia: 1 sty 2017, 18:26:33 »
Wow... znów przy loryjskim. Dawno nie odwiedzałem forum a jak już to przelotnie. Nudziło mi się więc wszedłem aby zobaczyć co tam na stronie. Postanowiłem zobaczyć co napisałem przez ten czas. Patrząc na to co jak na razie dokonałem w języku loryjskim olśniło mnie. Zapłonęła we mnie iskra która zapaliła moje świece. One z kolei wprawiły w ruch silnik zasilający tłoki. One odpaliły ten mój chory mechanizm zwany mózgiem i tym sposobem został zmotywowany do działania. No ale aby nie ciągnąć dalej tej gumy którą chyba złapał ten samochód który opisywałem. Ok, pokażę co jak narazie wymyśliłem:

Akcent:
Jest iloczasowy (lecz nie zawsze! Lecz kiedy jest to oznacza się go akutem, jednak w "ä" nie zaznacza się tego), pada zawsze na pierwszą samogłoskę wyrazu która z kolei oznaczana jest akutem :

Choinka - Dẃm áran [dʊm ʌrʌn]
Nowy rok - Nýdd ár [nəð ʌr]

Akcent nie pada na "y" gdy w wymowie robi za "j" oraz na "w" i "i" (w tym również "u" wymawiane jako "i")

Liczba mnoga:
Występuje tylko w rzeczownikach. U przemiotów i zwierząt liczbę mnogą określa się przyrostkiem "-ya", u ludzi i innych stworzeń posiadających choć śladową ilość intelektu (np. "bogowie") przedrostkiem "le'-" np.:

sztuczne ognie - ffärcolorya [fʌɛrkɔlɔrjʌ]
policjanci - le'b'ólisyo [lɛ'pɔlisjɔ]

Rzeczownik określony i nieokreślony:
W języku loryjskim występuje rzeczownik określony i nieokreślony. Rzeczownik nieokreślony posiada przyrostek
"-'ám" (przed "a" występuje zwarcie krtaniowe) - odpowiednik słowa "jakiś/aś/eś". Rzeczownik określony można rozpoznać po przedrostku "i'-" (kiedy zaczynałem tworzyć loryjski miało to być oddzielne słowo poprzedzające rzeczownik) np.:

czy jest tu jakaś toaleta? - däm'wal hír áll'ám él? [dʌɜm'wʌl hir ʌɬ'ʌm ɛl?]
Ten człowiek - i'ásh [i'ʌʃ]

Zdanie pytające:
Zdanie pytające można rozpoznać nie tylko po tonie głosu. Pytania wymagające odpowiedzi kończą się słowem "él". To samo słowo nazywa znak zapytania. Pytania retoryczne kończą się słowem "él'ér" - "ér" to slang loryjski który stworzyłem sobię obok loryjskiego poetyckiego ("liryjskiego") i jest to skrót od "éyne ryén" - "nie odpowiadaj" np.:

czy jest tu jakaś toaleta? - däm'wal hír áll'ám él? [dʌɜm'wʌl hir ʌɬ'ʌm ɛl?]
głupi jesteś? - phéss'rál él'ér? [ɸɛʃ rʌl ɛl'ɛr?]

Rodzaj żeński:
Tworzony za pomocą dodania końcówki "-a". W języku loryjskim wszystkie przedmioty mają rodzaj nijaki, zwierzęta, ludzie oraz inne stworzenia myślące można odmieniać przez rodzaje. Młode osobniki (dzieci) określa się rodzajem nijakim, od 12 roku życia żeńskim lub męskim zależnie d płci. Nie ma specjalnych końcówek dla rodzaju nijakiego i męskiego np.:

wilczyca - fwlffa [vulfʌ]

Tym zdaniem kończę i czekam na opinie  :-)
« Ostatnia zmiana: 10 mar 2017, 22:17:24 wysłana przez Draco332 »
Fioletowe napisy = EDIT

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
  • Pomożesze: 73
  • Country: nl
  • Conlangi: immarejski, lutracki
« Odpowiedź #10 dnia: 1 sty 2017, 20:46:56 »
No dobra, ale po co iść w jakąś diaktrykozę i oznaczać ten akcent, skoro zawsze jest inicjalny? Ja bym go oznaczał tylko gdy wyjątkowo pada na inną sylabę, ale oczywiście zrobisz, jak uważasz :P

Offline Draco332

Odp: Język loryjski
« Odpowiedź #11 dnia: 10 mar 2017, 22:09:10 »
Przez jakiś czas będę poprawiał - niedociągnięcia w IPie :/
Fioletowe napisy = EDIT