Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 193270 razy)

Offline Todsmer

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 659
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3090 dnia: 18 kwi 2017, 09:24:13 »
Serbskochorwacki i jego wiązanki typu u pičku matere czy jebem ti ježa (…).

NIE TYKAJCIE "JEBEM TI JEŽA"!!! ;)

Offline Maorycy

• Pomożesze: 89
  • Country: pl
« Odpowiedź #3091 dnia: 29 kwi 2017, 21:20:11 »
Jak niemcy używają angielskiego /r/ w takichże zapożyczeniach

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1432
  • Country: vi
  • Konserwatywny anarchista
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #3092 dnia: 21 maj 2017, 16:45:37 »
Nie rozpatrujcie tego w kategorjach politycznego flejma, ale jak mnie wkurwia, że pewne grupy interesu sobie zawłaszczyły część grekołacińskich przedrostków uważając, że odnoszą się tylko i wyłącznie do ich preferencyj.

Do "homofobji" przywykliśmy, nawet jeśli ze słowotwórczego punktu widzenia to durnota. "Transfobja" też w miarę spowszedniała, chociaż wciąż budzi we mnie pewien opór (bo to co ma kurwa być, "przezstrach"?).
Ale ostatnio spotkałem się z czymś, co mnie po prostu zabiło. A mianowicie, "bifobja". No kurwa, co to ma być? Jakiś "dwustrach"? Podwójny strach? Strach przed dwójkami? Parami? No japierdole...

Oczywiście, działa to też i w drugą stronę, czego przykładem jest stygmatyzacja przedrostka pedo-, prowadząca do potworków typu "pajdokracja" (kromkowładztwo, kurwa?!). To jest też pośrednio pokłosie hellenistów ery PRLu, którzy zaprzedali nam "Ajschylosa", "Klitajmestrę" czy "Hefajstosa" (i inne tego typu potwory), czego nie mogę im kurwa wybaczyć, ale gdyby nie niedouctwo i kojarzenie wszystkiego z jednym, to nikomu by pedo- nie przeszkadzało.

W ogóle, to w jaką stronę zmierza słowotwórstwo to jakaś tragedja okrutna. Językowi angielskiemu w gruncie rzeczy pewne rzeczy można wybaczyć - jako język "ogólnoświatowy" musi być trochę "zdurniały", "uesperancony". Ale kurwa, polszczyzna do takiego miana na szczęście nie aspiruje, więc bądźmy kurwa trochę mądrzejsi. Deskryptywizm ma swoje granice. Zresztą, płodzenie jak na maszynie jakichś nowych pojęć, które statystycznemu Kowalskiemu niewiele mówią i są mu potrzebne jak dziura w bucie to żaden deskryptywizm.
Wolę, żeby moim krajem rządziły połączone siły Hitlera, Stalina, Pol Pota, Kimów, Bandery, Mao, Palpatina, Saurona i Voldemorta aniżeli partja Razem!

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline SchwarzVogel

• Pomożesze: 24
« Odpowiedź #3093 dnia: 22 maj 2017, 11:11:49 »
^

Dogoterapia XD

(img)

Dane mi było
raka rozsianie

kiedy to uźrzałem.

Offline Todsmer

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 659
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #3094 dnia: 22 maj 2017, 12:34:40 »
To jest pokłosie zdegenerowania nauki języków klasycznych.

Zresztą angielski chyba już nie byłby indoeuropejski, jeśli brać pod uwagę ichnie słowotwórstwo.

Offline Noqa

• Pomożesze: 672
« Odpowiedź #3095 dnia: 23 maj 2017, 18:16:27 »
Antarktyka - zawsze muszę się zastanowić, który to kontynent. Tylko Antarktyda!
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Feles

• 오야폘도래
  • Pomożesze: 141
« Odpowiedź #3096 dnia: 25 maj 2017, 13:32:54 »
Antarktyka - zawsze muszę się zastanowić, który to kontynent. Tylko Antarktyda!
Ale Antarktyka to nie kontynent…
(img)

Offline Maorycy

• Pomożesze: 89
« Odpowiedź #3097 dnia: 10 cze 2017, 09:40:03 »
Podejście Orwella do języka w Roku 1984. Niektórzy ludzie to traktują je jak prawdę naukową

Offline Siemoród

• Слава Словѣномъ!
  • Pomożesze: 128
  • Country: cs
« Odpowiedź #3098 dnia: 10 cze 2017, 13:22:12 »
Podejście Orwella do języka w Roku 1984. Niektórzy ludzie to traktują je jak prawdę naukową
No jakby nie patrzeć, sowieci z rosyjskim właśnie coś bardzo podobnego zrobili. Prawda, rosyjski jest językiem bardzo rozwlekłym, wyrazy są długie, ale to nie powód do skróceń takich jak зарплата, минздрав, бомж, прораб i od cholery innych. Co gorsza, te słowa się przyjęły.

Całe szczęście, że komuna oszczędziła w tej płaszczyźnie język polski i poza Pafawagiem, Polfą, Polmosem i innymi nazwami przedsiębiorstw nie powstały słowa powszechnego użycia.
« Ostatnia zmiana: 10 cze 2017, 13:28:29 wysłana przez Siemoród »
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
Пока нашє вѣрьноѥ сьрдьцє
За нашь народъ бьѥть!

Offline Torkan

• Pomożesze: 0
« Odpowiedź #3099 dnia: 11 cze 2017, 17:22:56 »
Całe szczęście, że komuna oszczędziła w tej płaszczyźnie język polski i poza Pafawagiem, Polfą, Polmosem i innymi nazwami przedsiębiorstw nie powstały słowa powszechnego użycia.
Nie powstały? A żelbet? xD

Offline elslovako

• KEINE BREMSEN
  • Pomożesze: 236
  • Country: de
  • HOHE ENERGIE
  • Conlangi: hehe
« Odpowiedź #3100 dnia: 11 cze 2017, 19:47:14 »
Mam nadzieję, że nie znudziło wam się narzekanie na francuski - nazwisko Law wymawiane [lɑːs].

Offline Siemoród

• Слава Словѣномъ!
  • Pomożesze: 128
  • Country: cs
« Odpowiedź #3101 dnia: 11 cze 2017, 19:52:33 »
Nie powstały? A żelbet? xD
No żelbet czy pszenżyto to jednak słownictwo specjalistyczne, podczas gdy w rosyjskiem całkiem pospolite słowa były tak tworzone.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
Пока нашє вѣрьноѥ сьрдьцє
За нашь народъ бьѥть!

Offline Obcy

• Преводитель Истанбудскего Континенту
  • Pomożesze: 274
  • Слава Семиену и Хордену!
  • Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki i jakiś inny :)
« Odpowiedź #3102 dnia: 13 cze 2017, 22:37:19 »
Że pisze się porubstwo zamiast poróbstwo (tzn. rozwiązłość seksualna). Czy tylko ślepy nie widzi ewidentnego związku z robieniem, a nie z rują?

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1432
  • Country: vi
  • Konserwatywny anarchista
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #3103 dnia: 17 cze 2017, 21:05:59 »
Dlaczego mam wrażenie, że część nazwisk to zbitki losowych dźwięków, bez żadnego znaczenia ani etymologji?

Bo co to kurwa jest "Opydo" albo "Taratajcio"?
Wolę, żeby moim krajem rządziły połączone siły Hitlera, Stalina, Pol Pota, Kimów, Bandery, Mao, Palpatina, Saurona i Voldemorta aniżeli partja Razem!

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline Kazimierz

• Pomożesze: 105
  • Conlangi: kotsowiski, buański
« Odpowiedź #3104 dnia: 19 lip 2017, 20:29:02 »
Wkurza mnie to, że łacińskie l i I są takie podobne. Przez to, w niektórych bezszeryfowych czcionkach, gdy stoją same to nie wiadomo jaka to litera. Albo jak jest coś takiego: "Ill". Kto wogóle ten alfabet wymyślał, ja się pytam!