Autor Wątek: Lekcje Fonetyczne  (Przeczytany 32961 razy)

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 789
  • Country: pl
Odp: Lekcje Fonetyczne
« Odpowiedź #15 dnia: 7 paź 2012, 16:52:20 »
No tak, ale wibracje poniżej krtani już się raczej do spółgłosek nie zaliczają, są to bardziej realizacje dźwięczności.

No nie zaliczają się, albo zaliczają się na tyle, na ile zaliczają się [h] i [ɦ]. I chyba masz na myśli "w obrębie krtani", poniżej to jest tchawica.

Temat przydatny także i dla mnie, trochę sobie dzisiaj usystematyzowałem dziwne dźwięki, które wydaję z najgłębszych czeluści aparatu mowy.

Wikipedia twierdzi, że istnieją jeszcze jakieś "epiglotto-pharyngeal consonants". Jeżeli nie kłamie, to nie mam pojęcia w ogóle, z czym się je je.

A, i zacząłem się głupio zastanawiać, co by Francuzi powiedzieli na [fᴙɑ̃sɛ]...
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 959
  • Country: cn
  • 阖蒂惹案
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #16 dnia: 7 paź 2012, 17:00:16 »
No nie zaliczają się, albo zaliczają się na tyle, na ile zaliczają się [h] i [ɦ]. I chyba masz na myśli "w obrębie krtani", poniżej to jest tchawica.
Mój błąd.

Wikipedia twierdzi, że istnieją jeszcze jakieś "epiglotto-pharyngeal consonants". Jeżeli nie kłamie, to nie mam pojęcia w ogóle, z czym się je je.
Jako fonetyczny hipster stwierdzam, iż mogę wiedzieć o co chodzi (potrafię wydać jakąś dziwną szczelinówkę pomiędzy krtanią a nagłośnią, która jest wręcz... Świszcząca), ale to raczej temat na osobną dyskusję - wkraczamy tutaj w kryptofonetykę - nigdzie nieodnotowane głoski. xd

A, i zacząłem się głupio zastanawiać, co by Francuzi powiedzieli na [fᴙɑ̃sɛ]...
Jak ktoś mi napisze fonetycznie jakiś tekst po francusku z nagromadzeniem /r/ to mogę to przeczytać kilka razy zastępując /r/ różnymi głoskami gardłowymi li nagłośniowymi. xd
(img)

Offline Toivo

• Pomożesze: 208
  • Country: fi
  • Conlangi: wigierski
« Odpowiedź #17 dnia: 7 paź 2012, 17:58:48 »
z góry chciałbym podkreślić, iż wikipedia kłamie i żaden Portugalczyk świata nie wypowiada tej głoski w miejscu [r].
Wikipedii pewnie chodziło o 'bezdźwięczne gardłowe 'r'', czyli /χ/.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • 阖蒂惹案
« Odpowiedź #18 dnia: 7 paź 2012, 18:02:31 »
(img)

Offline Toivo

• Pomożesze: 208
  • Country: fi
  • Conlangi: wigierski
« Odpowiedź #19 dnia: 7 paź 2012, 19:12:43 »
Ok, w każdym razie [χ] występuje w portugalskim, może w jakimś egzotycznym dialekcie doszukali się tego [ħ], choć też w to powątpiewam.

Offline Noqa

• Pomożesze: 672
« Odpowiedź #20 dnia: 7 paź 2012, 19:22:34 »
OK, moje próby, tryle załączam też oddzielnie, bo mam jednak problem z inicjacją.
(kurwa, trzeci raz piszę tego posta)
[q], [ɢ], [ɴ], [χ], [ʁ], [ʀ], [ħ], [ʕ], [ʡ], [ʜ], [ʢ], [ᴙ]
[aʜχali], [aɢʕaɴi], [ħaχq]
Wyrazy
Drżące (ᴙ, ʀ)

EDIT: A tu masz tekst francuski z dużą ilością ʀ:

il fytœ̃tɑ̃ u ʀjɛ̃netetetɛ̃
u sœlːɔʀ dəmɔ̃(ŋ)kœʀ dɔnelœʀ
e alɔʀ ʒetefɔʀ
meʒe pɛʀdy laflœʀ elinɔsɑ̃s
dɑ̃sədekɔʀ ʒəməsɑ̃ pɛʀdy
ʀjɛ̃'naplydəsɑ̃s
meʒeɑ̃kɔʀ kɛlkəʀɛv esitɑ̃'tekɛʒelɛtɑ̃
ʒiʀekaʀeselœʀlɛvʀ
ʒe ɑ̃kɔʀ kɛlkəʀɛv
« Ostatnia zmiana: 7 paź 2012, 20:46:02 wysłana przez Noqa »
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • 阖蒂惹案
« Odpowiedź #21 dnia: 7 paź 2012, 21:31:59 »
[q], [ɢ], [ɴ], [χ], [ʁ], [ʀ], [ħ], [ʕ], [ʡ], [ʜ], [ʢ], [ᴙ]
No to tak: głoskę [ɴ] na początku wymówiłeś jako [ɴɢ], co jest strasznie zauważalną cechą tych, którzy w natywnych języku nie posiadają [ŋ] i wymawiają je jak [ŋg]; [ʡ] wymówiłeś w jakiś dziwny sposób, dźwięcznie, a wątpię, by dźwięczność była w ogóle możliwa dla tej głoski, więc zakładam, że wyszło ci przypadkiem coś pokroju [ɢ] (coś takiego tam słyszałem). Głoski [ʜ] oraz [ʢ] wymówiłeś bodajże identycznie co [ħ] i [ʕ], a [ᴙ] przypominało już nawet nie drżące [ʀ], a niemieckie [ʁ]. Ogólnie widzę, że masz dość duże problemy z głoskami nagłośniowymi, wymawiasz je albo uwularnie albo gardłowo, myślę, że szukasz miejsca ich artykulacji w złych obszarach narządów mowy - ogólnie to nagłośni jest o wiele bliżej do krtani niż do gardła, więc poszukaj raczej "czegoś powyżej krtani", niźli "czegoś poniżej gardła". Głoski [ʜ] li [ʢ] nie bez powodu nazwałem "suchymi", są one strasznie charczące. Tam jeszcze próbowałeś wymówić te słowa kolejne, ale widzę, że dałeś drugie nagranie, więc ocenię właśnie to kolejne.

[aʜχali], [aɢʕaɴi], [ħaχq]
Ostatnie słowo wypowiedziałeś dobrze, co do pozostałych dwóch... Cóż, masz wciąż ten problem ze znalezieniem nagłośni, pierwsze słowo wymówiłeś z wyraźnym [ħ], w drugim zastąpiłeś gardłowy aproksymant/gardłową szczelinówkę chyba wręcz przez [ɣ], a nosówka brzmi jak [m], ale może to przez dźwięk, ogólnie uwularna nosówka brzmi jak coś kompletnie innego za każdym razem.

Wyrazy
Aż do [ʡ] szło ci naprawdę świetnie, ale potem zaczęły się znów problemy z nagłośnią, muszę cię pochwalić za to wczucie się w Wookieego na sam koniec, walczyłeś długo z tą głoską, ale chyba mimo wszystko wymawiasz ją uwularnie - więcej rad ci raczej nie dam, ale spróbuj się dokładniej wsłuchać w moje nagrania nagłośniowych i spróbuj wytworzyć najbardziej "suche" dźwięki najgłębiej jak tylko możesz.

Drżące (ᴙ, ʀ)
Nie wiem co to był ten pierwszy dźwięk, ale sam go wydać nie potrafię; drugi dźwięk dobrze wymówiłeś.

Ogólnie nie masz problemów z niczym prócz nagłośni - główna rada jest taka, byś poszukał dźwięków głębiej. Poza tym podoba mi się jak wymówiłeś mongolskie "l". xd

Co do tego francuskiego tekstu to jutro się tym zajmę, dziś już nie mam siły.
(img)

Offline Pingǐno

• spierdolina
  • Pomożesze: 120
  • nie rozumiem hermetycznych żartów PFJ-u ://///////
  • Conlangi: lariaski, razruhski ← te mniej żenujące
« Odpowiedź #22 dnia: 7 paź 2012, 21:46:53 »
Właśnie tej nagłośni również nie potrafię znaleźć...
Czy to prawda, że jak kaszlemy, to wówczas pojawia się nagłośniowa głoska? :P
(img)
__

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • 阖蒂惹案
« Odpowiedź #23 dnia: 7 paź 2012, 22:03:34 »
Poniekąd tak - gdy kaszlesz, to przepływ powietrza bardzo dobrze czuć w dwóch miejscach, koncentrując się na tym wyższym odczuwalnym na tylnej ścianie znajdziesz właśnie nagłośnię.
Usunie w końcu ktoś ten offtop?
Dobra, jedziemy z tym dalej.

Podstawowa Teoria Dźwięczności:
Tutaj przedstawię wam nie tyle faktyczne rozróżnienia dźwięczności, co pewne zjawiska fonetyczne często traktowane w językach świata na równi z dźwięcznością głosek - toteż wybiorę kilka podstawowych miejsc artykulacji głosek i wymówię w owych miejscach spółgłoski potraktowane różnymi zjawiskami. Głosek dźwięcznych i bezdźwięcznych raczej nie będę tłumaczył, zajmę się za to pozostałymi grupami.

Głoski aspirowane (czy może częściej "przydechowe") mogą się kojarzyć bardzo z dźwiękiem [h], ponieważ podczas ich realizacji powietrze jest wypychane znacznie mocniej, powstaje wtedy wrażenie bardzo mocnego wydechu towarzyszącego danej głosce. W pewnych językach (np. w mandaryńskim) nie występuje opozycja głosek bezdźwięcznych-dźwięcznych, a właśnie bezdźwięcznych-przydechowych. Głoski aspirowane występowały także w starej grece, a alofonicznie (poniekąd) można je spotkać w językach germańskich. Co ciekawe, aspiracja może także objąć głoski dźwięczne, takie zjawisko można spotkać chociażby w sanskrycie, a najbardziej przekonujące teorie mówią, iż w praindoeuropejskim istniała opozycja głosek bezdźwięcznych-dźwięcznych-dźwięcznych przydechowych. Bezdźwięczną aspirację oddaje się za pomocą [ʰ], dźwięczną za pomocą [ʱ].

Głoski ejektywne są o tyle ciekawe, ponieważ podczas nich w ogóle nie pracują płuca, następuje zwarcie i bardzo silna plozja (wybuch, wyrzut powietrza), która jest spowodowana jedynie mięśniami języka. Głoski ejektywne mogą być tylko i wyłącznie bezdźwięczne; ciekaw jest także fakt, iż głoski ejektywne mogą być także szczelinowe (tak zwane "szczelinowe głoski ejektywne"). W natlangach występują w gruzińskim, językach semickich (np. w Tygrynii bądź w Gyyzie, ogólna teoria głosi, iż głoski emfatyczne pochodzą od ejektywów, dlatego, najpewniej, staroegipski mógł posiadać głoski ejektywne).

Głoski iniektywne, cóż, można je właściwie uznać za głoski stojące w opozycji do iniektywnych, ponieważ ich podstawowe warianty są tylko i wyłącznie dźwięczne (nie orientuję się za bardzo w temacie, ale bezdźwięczne ejektywy są chyba odpowiednikami niektórych mlasków...). Podczas ich realizacji trzeba zacisnąć język na miejscu artykulacji i gwałtownie go puścić wsysając powietrze do środka. Głoski iniektywne można spotkać w kmerskim oraz, dzisiaj już raczej martwych, językach Azteków.

Teraz trochę nagrań:
[p] [pʰ] [b] [bʱ] [pʼ] [ɓ]
[t] [tʰ] [d] [dʱ] [tʼ] [ɗ]
[c] [cʰ] [ɟ] [ɟʱ] [cʼ] [ʄ]
[k] [kʰ] [g] [gʱ] [kʼ] [ɠ]
[q] [qʰ] [ɢ] [ɢʱ] [qʼ] [ʛ]
No i jeszcze kilka szczelinowych ejektywów:
[fʼ] [θʼ] [sʼ] [ʃʼ] [ɕʼ] [çʼ] [xʼ]

Na razie bez ćwiczeń.
« Ostatnia zmiana: 7 paź 2012, 22:12:23 wysłana przez Ghoster »
(img)

Offline Pluur

• Pomożesze: 230
« Odpowiedź #24 dnia: 7 paź 2012, 22:20:57 »
Ghoster, te lekcje są genialne! Mógłbyś w najbliższych dniach poruszyć tematy welaryzacji i labializacji? Proooooszę.
« Ostatnia zmiana: 7 paź 2012, 22:22:53 wysłana przez Pluur »

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • 阖蒂惹案
« Odpowiedź #25 dnia: 7 paź 2012, 22:29:00 »
Welaryzację i labializację można w sumie omówić razem z innymi cechami, takimi jak patalizacja czy faryngalizacja - na pewno wspomnę coś o irlandzkim, słowiańskich i arabskim, ale najpierw postaram się jeszcze wrócić do głosek krtaniowych, jest ich ledwie trójka, więc myślę, że te dwie rzeczy znajdą się w kolejnych lekcjach. Ogólnie to zwarciu krtaniowemu trzeba poświęcić trochę uwagi.
(img)

Offline Pluur

• Pomożesze: 230
« Odpowiedź #26 dnia: 7 paź 2012, 22:30:46 »
Dzięki bardzo! Przyda się!

Offline CookieMonster93

• Niderlandysta/Etnolingwista
  • Pomożesze: 192
  • Conlangi: dialekty Nowej Fundlandii, futański i protofutański, In (oddany MrVassilowi), inne nóblangi
« Odpowiedź #27 dnia: 8 paź 2012, 16:32:47 »
Po prostu uwielbiam Wasze nagrania XD

A kurs jest bardzo spoko :D Brawa dla autora.

Offline zabojad

• Ostatni wyznawca feleszyzmu
  • Pomożesze: 84
  • Country: tw
  • 吾生也有涯,而知也無涯
« Odpowiedź #28 dnia: 8 paź 2012, 18:15:14 »
A będzie coś o "mitycznych" głoskach ɬ ɮ czy ʟ ?
A ponadto uważam, że Feles powinien zostać Adminem!

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • 阖蒂惹案
« Odpowiedź #29 dnia: 8 paź 2012, 18:53:48 »
Nie wiem co w nich takiego mitycznego, ale postaram się zrobić jakieś lekcje minimalnie głosek wibrujących, bocznych, może nawet spróbuję się wziąć za mlaski, ale tutaj już będę potrzebował jakiejś korekty w razie czego, bo mlasków raczej nie używam zbyt często. Ale po kolei, dzisiaj może jeszcze wstawię lekcję o patalizowanych itd.
(img)