słowiańskie

Zaczęty przez varpho :Ɔ(X)И4M:, Wrzesień 05, 2011, 01:00:04

Poprzedni wątek - Następny wątek

Obcy

Tę przewagę występowania -e poświadczają też dialekty macedońskie i bułgarskie. Natomiast jakie to są przykłady aorystów lub innych kontrprzykładów? Warto się zastanowić.
  •  

Wedyowisz

O, czyli są dialekty bułgaromacedońskie, w których -т zachowało się w liczbie pojedyńczej? Nie wiedziałem, super. W sumie trochę dziwne by było, gdyby nie zachowały się żadne formy pośrednie między wybitnie konsekwentnym tutaj SCSem a ,,normalnym" bułgarskim/macedońskim.

W tych aorystach musiało być pierwotnie jakieś *dādst → dāst, ēdst → ēst, zresztą są alternatywne formy z jerem na końcu, gdzie jest taka właśnie zbitka. Polskie teraźniejsze wie, je też można wyjaśnić tylko taką właśnie zmianą.

Myślałem jeszcze o łonie i łunie, gdzie rekonstruuje się *logsnom, louksnā (więc tracą się 2 spółgłoski), ale zbitka kx mogła być mało stabilna i uprościć się wcześniej, więc nie są to zbyt dobre przykłady.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

spitygniew

Cytat: Dynozaur w Marzec 12, 2018, 13:00:40
Podobnie zdaje się chyba też było z końcówką 3 os. czasowników - przecież tam było wygłosowe -t (poza czasownikami atematycznymi, gdzie mieliśmy -ti),
Moim zdaniem prosciej załozyć najpierw przeniesienie końcówki -ti do czasowników tematycznych, a potem zanik -t w większosci języków spowodowany jego ekstremalną frekwencją.
P.S. To prawda.
  •  

Pluur

Pewnie o tym część użytkowników wie, ale zadziwiające jest, że słowiański pies ma niezbyt znaną etymologię. Są jakieś jeszcze, niezaświadczane w innych indoeuropejskich językach, słowa, które są w miarę codzienne?
  •  

Τόλας

  •  

Obcy

#995
Łydka.

Cytatryba
Rybę ostatnio coraz częściej się łączy chociażby z niem. Raupe (gąsienica), ale dalej nie ma żadnego jednego rdzenia PIE.
  •  

Pluur

Czyli mamy psa, rybę, łydkę - jest jeszcze coś? - W szczególności pytam forumowych slawistów!

CytatRybę ostatnio coraz częściej się łączy chociażby z niem. Raupe (gąsienica), ale dalej nie ma żadnego jednego rdzenia PIE.
Wikipedia podaje informacje na temat jakiegoś tabu :S
  •  

Obcy

#997
Sęp.
  •  

zabojad

Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Wedyowisz

стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wedyowisz

Czemu dopełniacz l.mn. od семя to семян? *mózg rozjebion*
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Obcy

Od стремя też jest стремян.
Bardziej mnie ciekawi, dlaczego od су́дно jest суда́.
  •  

Siemoród

A od день – дён, choć niestety bardzo rzadko. Piękny archaizm.

A od мгла – nie ma.

Co do стремян, семян, to brzmi do dupy. Jakiś rusycysta powie skąd to? Chciałbym wierzyć, że ma to jakieś historyczne uzasadnienie.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Henryk Pruthenia

Niestety, zwykłe wyrównanie końcówki (wszakże семя). Nic więcej. Przykro mi Siemiorodzie i Wedyowiszu!

Τόλας

Acz w племя wyrównania nie ma.
  •