Autor Wątek: Pytania różne a rozmaite  (Przeczytany 114120 razy)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Pomożesze: 722
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
Odp: Pytania różne a rozmaite
« Odpowiedź #1830 dnia: 18 wrz 2017, 23:44:17 »
Zna ktoś z Was jakiś dobry podręcznik do angola dla osoby, która ostatni raz mówiła w nim ze cztery lata temu w liceum, czyta czasami po angielsku (ale nigdy nie wymawia tego co czyta, i tak do dziś nie wie jak wymawia się cuineiform xD), nie będzie miała czasu ani chodzić na kursy, ani na zajęcia na studiach (i ma wybór na magisterium między czeskim i angielskim i wybiera czeski, oczywiście xD), ma problem z angielskim szykiem, składnią, i trochę z gramatyką (ale to raczej kwestia przypomnienia), leksykę pamięta całkiem dobrze, i chu chu nie wie co z tym zrobić, a zaczyna to takowej osobie doskwierać?
Nie, żeby to było omń, ojń, ojń!

Offline Pluur

• Pomożesze: 230
  • Country: pl
« Odpowiedź #1831 dnia: 19 wrz 2017, 12:09:56 »
Szczerze polecam serię assimil, jednak nie wiem czy mają kursy na wyższych poziomach.

Offline Kazimierz

• Pomożesze: 105
  • Conlangi: kotsowiski, buański
« Odpowiedź #1832 dnia: 20 wrz 2017, 19:37:37 »
Czy możliwe są następujące procesy fonetyczne?
[lʲ > ʎ > ɮʲ > ʑ]
[rʲ > r̝ʲ > ʑ]

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #1833 dnia: 20 wrz 2017, 20:02:47 »
Hiszpański w Srebrzynie ma /ź/ czy /dż/ dla ll, więc czemu nie, a drugi przykład to analogia do naszego i łużyckiego rz, tylko bardziej miękka.

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #1834 dnia: 20 wrz 2017, 20:08:13 »
Aha, bo w kotsowiskim mi się ostatnio takie dziwne rzeczy dzieją z fonetyką. Często zaczyna się tak, że jakaś wymowa zaczyna się pojawiać sporadycznie, później jest uznawana za charakterystyczną dla jakiegoś dialektu, a następnie rizprzestrzenia się na cały język. I to coraz bardziej wymyka się z pod kontroli.

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #1835 dnia: 20 wrz 2017, 20:42:40 »
O, ciekawe. W ogóle zawsze mnie zastanawiało, jak się pojawiają u Was takie zmiany. Ja osobiście praktycznie nigdy nic takiego nie robię :P

Offline Pluur

« Odpowiedź #1836 dnia: 20 wrz 2017, 21:10:16 »
O, ciekawe. W ogóle zawsze mnie zastanawiało, jak się pojawiają u Was takie zmiany. Ja osobiście praktycznie nigdy nic takiego nie robię :P
Ja się nad tym zastanawiałem w przypadku języka olseskiego, gdzie poważniej się zastanawiałem nad uproszczeniem dyftongu ą, rozwojem akcentu, a także wyrównaniem z do [ʐ], przy jednoczestnym przesunięciu x ku [ʂ].

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #1837 dnia: 20 wrz 2017, 21:14:56 »
No to ja tak nigdzie nie mam. Wyjątkiem jest tylko nesdotir, który został parę razy zmieniony, a dokładniej rzecz biorąc założenia założycielskie zostały zrealizowane w inny sposób i została zmieniona ortografia, która była za bardzo przekombinowana.

Offline Kazimierz

« Odpowiedź #1838 dnia: 20 wrz 2017, 21:34:13 »
Ja akurat tych zmian nie planuję, samo się to robi :-) Po prostu kilka razy wymówię jakieś słowo i jakoś tak wychodzi. Planuję tylko czas zaakceptowania danego alofonu. Pomimo
tych wszystkich procesów każda wcześniejsza wymowa pozostaje poprawna i stąd się bierze ta różnorodność kotsowiskiego.

Offline Pluur

« Odpowiedź #1839 dnia: 21 wrz 2017, 11:55:45 »
No to ja tak nigdzie nie mam. Wyjątkiem jest tylko nesdotir, który został parę razy zmieniony, a dokładniej rzecz biorąc założenia założycielskie zostały zrealizowane w inny sposób i została zmieniona ortografia, która była za bardzo przekombinowana.
Po prostu patrzę na to realistycznie - każdy język zmienia się. Tworząc coś staram się spojrzeć na to, jakby to wyglądało za te 200, czy 500 lat.

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
  • Pomożesze: 152
  • Country: fi
  • Conlangi: immarejski, lutracki
« Odpowiedź #1840 dnia: 15 paź 2017, 20:11:52 »
Jest gdzieś jakaś interaktywna tabelka jak ta albo ta tylko, że z symbolami extIPA?

Offline Silmethúlë

• Pomożesze: 454
« Odpowiedź #1841 dnia: 18 paź 2017, 12:12:32 »
Wie ktoś coś więcej nt. sanskrytu i gramatyki Pāṇiniego, tj. Aṣṭādhyāyī ‘Osiem rozdziałów’?

Ciekawi mnie:
– na ile to prawda, że zapis w niej jest (jak można przeczytać w kilku miejscach w Wikipedii) odpowiedni do BNF i podobnych – czy to rzeczywiście dość sformalizowany opis bezkontekstowej gramatyki? Jeśli tak – nieźle jak na VI–IV w. pne.,
– na ile ta gramatyka jest pełna, tzn. na ile rzeczywiście odpowiada klasycznemu sanskrytowi, czy faktycznie przewiduje każde poprawne zdanie, włącznie z jakimiś dziwnościami składniowymi z poezji,
– na ile jest (nie)jednoznaczna, i jak to się ma do rzeczywistego sanskrytu?

Próbowałem coś szukać na necie, ale znajdowałem:
– albo jakieś bullshitne posty, przypisujące w ogóle jakąś magiczną semantykę sanskrytowi, i pierdolące głupoty o innych językach,
– albo pełne tłumaczenia ośmiu rozdziałów z szerokimi objaśnieniami – co jest cąłkiem fajnym zasobem, ale wymaga poświęcenia dużo czasu, by przeanalizować, i jednak dla sensownej analizy wymaga samej znajomości sanskrytu tak czy siak.

Chyba te tłumaczenia Aṣṭadhyāyī spróbuję kiedyś poczytać, ale nie wiem kiedy znajdę czas.
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #1842 dnia: 18 paź 2017, 12:26:37 »
Nie pomogę za dużo, ale z zajęć ze Wstępu do Językoznawstwa pamiętam, że wszystkie nieregularności traktował jako oddzielne (i odizolowane) klasy. Tylko tyle,  nie pomogę zbyt wiele.

Offline Silmethúlë

• Pomożesze: 454
« Odpowiedź #1843 dnia: 18 paź 2017, 19:06:24 »
Dzięki, to też wartościowa informacja. Chyba będę musiał kiedyś siąść sobie do przeczytania tej gramatyki i pewnie kilku (utexas?) innych materiałów o sanskrycie (bo domyślam się, że bez podstaw za dużo z właściwego tekstu nie wyciągnę).

Anyway, przepisanie Aṣṭadhyāyī na jakiś współczesny formalny zapis może być ciekawym zajęciem.
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
« Odpowiedź #1844 dnia: 18 paź 2017, 22:09:09 »
Jak chcesz, to mogę Ci przesłać też polski podręcznik do sanskrytu dla studentów filozofii UJ. Dodałem do załączników.