Autor Wątek: Ahtialia!  (Przeczytany 5060 razy)

Offline Canis

• Pomożesze: 602
  • Country: gl
  • Uliczny kundel
  • Conlangi: ahtialański, aswa, ilijski, ayu
Odp: Ahtialia!
« Odpowiedź #15 dnia: 5 lip 2016, 15:41:17 »
Pasażerski.
Szczególnie chętnie wykorzystywany jako atrakcja przy imprezach masowych i wizytach obcokrajowców.
(img)

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
  • Pomożesze: 152
  • Country: fi
  • Conlangi: immarejski, lutracki
« Odpowiedź #16 dnia: 5 lip 2016, 16:36:27 »
W tych wszystkich miastach używa się standardowego ahtialańskiego (jeśli taki istnieje) czy może są jakoś dialektalnie zróżnicowane?

Also, skąd nazwa Quilkacz? xD
« Ostatnia zmiana: 5 lip 2016, 16:40:57 wysłana przez Caraig »

Offline Pluur

• Pomożesze: 230
  • Country: pl
« Odpowiedź #17 dnia: 5 lip 2016, 22:59:45 »
Kurwa, jak to się przyjemnie czyta! Nie myślałeś Biały Wilku o napisania książki? Można by wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców, którzy borykają się z problemami na dwóch krańcach kontynentu. Ogólnie rzecz biorąc cały konuorld, język ahtialański (kultowy już przecież) fajnie by było wykorzystać w książce/filmie/grze. Nie myślałeś Biały Wilku o tym?

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
« Odpowiedź #18 dnia: 5 lip 2016, 23:11:48 »
Można by wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców (...)
Widzę, co tam zrobiłeś xD

Offline Pluur

« Odpowiedź #19 dnia: 5 lip 2016, 23:49:19 »
Gdzie tam?  :-o

Offline Canis

• Uliczny kundel
« Odpowiedź #20 dnia: 6 lip 2016, 02:27:28 »
W tych wszystkich miastach używa się standardowego ahtialańskiego (jeśli taki istnieje) czy może są jakoś dialektalnie zróżnicowane?

Also, skąd nazwa Quilkacz? xD
Ahtialański jest dialektalnie zróżnicowany, mamy języki ahtialański ayllawai-nariasau (standardowy), ahtianti (głównie okolice Yınıti), palański (okolice Suarny). Dobrze znana jest uliczna gwara, przede wszystkim w Harnii, zwana invars.
To są wszystko języki ahtialańskie, ale nie jest to jedyna grupa języków używana w Ahtialii. Feles zaprojektował swojego czasu izolowany język an, używany gdzieniegdzie jest też język angielski.

Conworld Ahtialii jest trochę sandboxem, każdy może stworzyć dialekt/osobny język do niego, wolno też dodawać słowa do oficjalnego ahtialańskiego wedle uznania. Zachowuję jednak prawo do wycofania zmian z dowolnych powodów, np. gdy mi jasnysfinks jakieś zwierzynizmy próbował wstawiać.

Aha, nazwa Quilkacz (Ҁуіљкач [q͡ħwilʲkat͡ʃ]) - nie wiem skąd taka nazwa, ale jest w cholerę stara, pewnie jeszcze sprzed 2000 roku. Nie mam pojęcia co dziewięcioletni ja miałem wtedy w głowie.

Kurwa, jak to się przyjemnie czyta! Nie myślałeś Biały Wilku o napisania książki? Można by wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców, którzy borykają się z problemami na dwóch krańcach kontynentu. Ogólnie rzecz biorąc cały konuorld, język ahtialański (kultowy już przecież) fajnie by było wykorzystać w książce/filmie/grze. Nie myślałeś Biały Wilku o tym?
>wprowadzić jakiś bohaterów, na ten przykład dwóch zakochanych w sobie młodzieńców
How gay!
Nope, za dużo roboty z pisaniem książek, nie znam się na nich, znam się na komiksie. Niestety, rysowanie cyfrowe to rak, więc tym tropem raczej nie pójdę.
Zresztą, o wiele fajniej się shitpości na forum i autyzmpości na Wiki.
« Ostatnia zmiana: 6 lip 2016, 02:29:03 wysłana przez Canis »
(img)

Offline Pluur

« Odpowiedź #21 dnia: 6 lip 2016, 13:48:25 »
Nope, za dużo roboty z pisaniem książek, nie znam się na nich, znam się na komiksie. Niestety, rysowanie cyfrowe to rak, więc tym tropem raczej nie pójdę.

I cóż dla potomnych zostanie?

Offline Canis

• Uliczny kundel
« Odpowiedź #22 dnia: 6 lip 2016, 14:10:20 »

I cóż dla potomnych zostanie?
...dla kogo?
Spoiler for Hiden:
(img)
(img)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1432
  • Country: vi
  • Konserwatywny anarchista
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #23 dnia: 6 lip 2016, 19:22:40 »
używany gdzieniegdzie jest też język angielski.

WAAAAT?!
Coś ty narobił? xDDD
Toż to nonsens porównywalny z Powstaniem Warszawskiem xDDDD Przyznaj.

(img)
(znów wylecę za memienie ale nie mogłem się powstrzymać. Todsmer ty brutalu...)
Wolę, żeby moim krajem rządziły połączone siły Hitlera, Stalina, Pol Pota, Kimów, Bandery, Mao, Palpatina, Saurona i Voldemorta aniżeli partja Razem!

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline Caraig

• [ˈkaɾɪɣ]
« Odpowiedź #24 dnia: 6 lip 2016, 19:45:40 »
O właśnie, czy angielski w Ahtialii (AhE xD) czymś się różni od RP?

Poza tem, że RP nikt nie mówi, no ale mniejsza :P

Offline Obcy

• Преводитель Истанбудскего Континенту
  • Pomożesze: 274
  • Слава Семиену и Хордену!
  • Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki i jakiś inny :)
« Odpowiedź #25 dnia: 6 lip 2016, 20:35:24 »
Angielski? A już myślałem, że Ahtialia to świat czysto aprioryczny  :'-(

Offline Todsmer

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 659
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #26 dnia: 6 lip 2016, 20:37:16 »
No przecież występują tu Anglicy i Francuzi choćby, to jak może być czysto aprioryczny?

Offline Canis

• Uliczny kundel
« Odpowiedź #27 dnia: 7 lip 2016, 02:01:31 »
używany gdzieniegdzie jest też język angielski.

WAAAAT?!
Coś ty narobił? xDDD
Toż to nonsens porównywalny z Powstaniem Warszawskiem xDDDD Przyznaj.

(znów wylecę za memienie ale nie mogłem się powstrzymać. Todsmer ty brutalu...)
Angielski w Ahtialii powstał mniej-więcej tak, jak native speakerzy Esperanto. Dziwne, ale doszło do tego.
Poza tym, skoro o tym pisałem jeszcze na starej Wiki, to pomysł ma co najmniej sześć lat i nie powinien już dziwić...
Ludzie w Ahtialii po wizycie dwóch panów Anglików na początku XX wieku tak się podjarali ich językiem, który był potem popularyzowany przez znane osobistości, że powstały enklawy (coś w rodzaju mikronacji), które posługiwały się prawie wyłącznie powykrzywianą wersją angielszczyzny. Potem się to trochę rozpowszechniło.

O właśnie, czy angielski w Ahtialii (AhE xD) czymś się różni od RP?

Poza tem, że RP nikt nie mówi, no ale mniejsza :P
Akurat podejrzewam, że w AhE akurat był wzorowany na RP lub czymś podobnym ze wczesnych lat XX wieku.

Angielski? A już myślałem, że Ahtialia to świat czysto aprioryczny  :'-(
Nie jest i nigdy nie był. Jest w 99% aprioryczny, ale losy conworldu są pastiszową fabułą powiązane z Ziemią.
Zresztą, temu conworldowi wszystko ujdzie na sucho... mógłbym stwierdzić, że Feles z Dynozaurem objawili się w Ahtialii w 1945 roku po zabiciu Hitlera, po zawiązaniu związku małżeńskiego zostali uznani za miejscowego boge. Łyknęlibyście to z połykiem.
(oczywiście przesadzam, nie brać do serca!)
(img)

Offline Canis

• Uliczny kundel
« Odpowiedź #28 dnia: 12 lip 2016, 03:05:46 »
(img)
Ahtialia jest federacją dzieloną na pięć regionów: Starą Ahtialię, Yınıti, Unaktę, Suarnę i Kaurkan.
Są dwie mapy, wizualizujące położenie kraju na kontynencie Mikui, a tego na mapie planety Haivoori. Najpierw pokazuję starą mapę:
Spoiler for uwaga, DUŻA!:
(img)

A teraz nową:
(img)
Nowa nie do końca jest nowa, została uchwalona w 2011 roku, a więc już pięć lat temu, i zajmowałem się nią krótko. Była dość brzydka, podobnie jak stara, ale miała jedną zaletę - była generowana automatycznie w jakimśtam programie do tworzenia map. Niestety, utraciłem te dane, więc... prawdopodobnie za jakiś czas przerysuję mapę jeszcze raz, choć sądzę, że będzie to coś raczej podobnego do tej nowej mapy, a nie do tej starej... choć w mojej głowie krąży jednak obraz starego kraju.

Czym są poszczególne regiony? Otóż do całkiem niedawna (2006?) były to oddzielne kraje. Bliskie sobie, na pewno o wiele bliższe niż nieco odmienna Makratia czy odmienna do granic absurdu Amultia, ale jednak suwerenne. Idea łączenia się tych państw w mniej lub bardziej luźne związki nie jest nowa, różne kraje się ze sobą łączyły i potem rozdzielały, niemniej na uwagę zasługuje fakt, że od zakończenia wojny w 2001 do utworzenia federacji w 2008 cały kraj funkcjonował według jednego systemu prawnego i był republiką.

Stara Ahtialia ze stolicą w Harnii oraz Yınıti ze stolicą w An są sobie bliskie. O ile południe Starej Ahtialii jest skrajnie górzyste, z najwyższymi szczytami na planecie, o tyle jej północ ze stolicą w Quilkacz praktycznie niczym się nie różni od rejonów An. Górzysta Unakta, pustynna Suarna i wyspiarski Kaurkan to już większe różnice. A, co do innych krajów, Amultów nikt nie rozumie, bo rozmawiają na wdechu, a Makratów nikt nie lubi, choć klimat mają podobno łagodniejszy. Haivoori obraca się wspak. Takie zjawiska jak cienie opadowe występują po drugiej stronie gór w stosunku do tego, co mielibyśmy na Ziemi. Słońce wschodzi na zachodzie, a zachodzi na wschodzie, choć to rzecz jasna jest względne.

Regiony dzielą się na fianeuki, które nie mają oficjalnych nazw, zamiast tego są numerowane. Miasta nie są wydzielane z fianeuków.

Zanim przejdę od poszczególnych grup etnicznych, chciałbym zwrócić uwagę na charakterystyczną dla Harnii mowę potoczną, zwaną invars. Niektóre wyrazy, często z pochodzące realnie z odrzuconych synonimów, znajdziecie w słowniku. Invars posiada mlask dwuwargowy, obcy oficjalnej ahtialańszczyźnie.

Przeciętny mieszkaniec Starej Ahtialii i Yınıti to człowiek rasy białej, o czarnych oczach i włosach, bladej skórze, wąskim nosie i raczej skąpym owłosieniu ciała. Mężczyźni mają średnio 175 cm wzrostu, a kobiety 165 cm. Otyłość jest rzadkim zjawiskiem. Większość narodu stanowią osoby w sile wieku.

Niestety, muszę kończyć na dzisiaj, ale w następnym poście chciałbym dokończyć tą myśl i opisać zwyczaje, święta narodowe, główne problemy. Ahtialia jest conworldem, w którym nie dotykam wiary, więc ten temat przemilczę, ale odniósłbym się też do pozareligijnych wierzeń, nawyków i drobnych przesądów.
« Ostatnia zmiana: 13 lip 2016, 14:16:06 wysłana przez Canis »
(img)

Offline Feles

• 오야폘도래
  • Pomożesze: 141
« Odpowiedź #29 dnia: 13 lip 2016, 18:36:03 »
Nowa nie do końca jest nowa, została uchwalona w 2011 roku, a więc już pięć lat temu, i zajmowałem się nią krótko. Była dość brzydka, podobnie jak stara, ale miała jedną zaletę - była generowana automatycznie w jakimśtam programie do tworzenia map. Niestety, utraciłem te dane, więc... prawdopodobnie za jakiś czas przerysuję mapę jeszcze raz, choć sądzę, że będzie to coś raczej podobnego do tej nowej mapy, a nie do tej starej... choć w mojej głowie krąży jednak obraz starego kraju.
Próbowałeś może programu G.Projector? Można sobie np. narysować kształt jakiegoś kontynentu w okolicach równika (tam, gdzie zniekształcenia są najmniejsze) i potem za pomocą opcji “Equirectangular Oblique” przesunąć w odpowiednie miejsce. (Tylko trzeba pamiętać, żeby usunąć ramkę, bo G.Projector sam ją dodaje.)

Przydatne o tyle, że na wyjściu otrzymujemy mapę również w formacie “Equirectangular”, czyli takim, jaki przyjmuje większość programów. Można więc wczytać ją np. w Celestii, albo znowu w G.Projectorze i przerobić na inny format mapy.
(img)