Autor Wątek: Teangacha Gaelacha, cànanan Goidhealach, çhengaghyn Gaelgagh – dialekty Goidelów  (Przeczytany 6674 razy)

Offline Silmethúlë

• Pomożesze: 435
  • Country: pl
A jak wyglądały przypadki w staroirlandzkim?
Pokrótce: były mianownik, biernik, dopełniacz, celownik/prepozycjonał i wołacz. Mianownik odpowiadał za podmiot, bernik za dop. bliższe i po przyimkach w ruchu, dopełniacz mówił o posiadaniu i cechach, celownik był używany po przyimkach statycznych, wołacz był wołaczem. Do tego były trzy rodzaje gramatyczne (męski, żeński, nijaki) i trzy liczby (poj., podwójna, mnoga). Ogólnie jeśli chodzi o deklinację, to system dość typowo indoeuropejski, choć już uproszczony – większość końcówek zanikła, po sobie zostawiając wywoływanie mutacji i (de)palatalizację ostatniej sylaby rdzenia.

Przykładowe tabelki odmiany możesz sobie obejrzeć w kursie na utexas.

W ogóle, jak rozumiem, wszystkie te mutacje, lenicje etc. to diachronicznie zgramatykalizowane lokalne asymilacje, tak?

Tak. Przy czym mutacje były fonologiczne w primitywnym irlandzkim (do ~VI w.), w staroirlandzkim już były mocno zgramatykalizowane. Lenicja zachodziła, gdzie dawniej spółgłoska występowała między samogłoskami, a przesłonięcie po spółgłosce nosowej. Stąd np. przymiotnik po rzeczowniku żeńskim jest osłabiany – bo w praie. żeńskie kończyły się najczęściej na -a, co wymuszało lenicję, a potem lenicja została uogólniona na wszystkie rzeczowniki tego rodzaju. Ale w st.irl. często już to fonetyczne otoczenie wymuszające mutację nie istnieje.

Choć do pewnego stopnia mutacje pozostają produktywne do dziś – np. dużo późniejsze połączenie ag + a ‘przy jego/jej’ w wielu dialektach przeszło przez formę aghá z lenicją, dom ‘do mnie’ po samogłosce jest często realizowane (i czasem zapisywane) jako dhomh itd. A szkocki, który stracił gramatyczne przesłonięcie, ma dziś bardzo podobne, niezapisywane, zjawisko fonologiczne.
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Pomożesze: 678
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
Dzięki! Dawno na utexasie nie byłem - a szkoda, z tego co widzę. W ogóle dziwi mnie to powszechne upraszczanie się fleksji rzeczownika na całym obszarze indoeuropejskim, ciekawe to zjawisko. Szkoda, że walijskim się nie zajmujesz - bo to też ciekawy temat (tak przy okazji, czytałem kiedyś, że podobno różnica między walijskim a irlandzkim podobna jest między polskim a litweskim - prawda to?).

Offline Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 919
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
Dzięki! Dawno na utexasie nie byłem - a szkoda, z tego co widzę. W ogóle dziwi mnie to powszechne upraszczanie się fleksji rzeczownika na całym obszarze indoeuropejskim, ciekawe to zjawisko. Szkoda, że walijskim się nie zajmujesz - bo to też ciekawy temat (tak przy okazji, czytałem kiedyś, że podobno różnica między walijskim a irlandzkim podobna jest między polskim a litweskim - prawda to?).
Mocna przesada, chociaż fakt, wzajemnej zrozumiałości raczej bym się nie doszukiwał. Bardziej bym powiedział, że różnica ta przypomina trochę różnicę między niemieckim a islandzkim - na ogół dobrze widać, że ma to jakąś wspólną genezę, ale uwarunkowania geopolityczne i historyczne sterowały rozwojem trochę inaczej.

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
Dzięki, rozumiem. Co do porównania (nie jest ono moje) - było ono uzasadniane tym, że rozejście się obu języków miało mieć miejsce mniej więcej w czasie rozpadu wspólnoty bałtosłowiańskiej.

Offline Silmethúlë

A nie przeczytałeś tego w tym wątku? ;-) Zdarzyło mi się napisać, że Praceltycki był zbyt dawno. To coś jak polski z łotewskim, a praceltycki to w moim wyobrażeniu ichni odpowiednik protobałtosłowiańskiego, ale może Widsið ma rację i trochę przesadziłem.

Walijskiego się może poduczę, jak się będę czuć pewniej w irlandzkim – w końcu teraz też jest na Duolingo więc łatwo zacząć. Ale póki co, jest dla mnie zupełnie niezrozumiały.
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
Akurat nie u nas, a u Rusów :)
Tak z ciekawości - jak wygląda Twoja praca na duolingo? Bardzo je chwalisz, gdy mnie nie podpadło jakoś.

Offline Silmethúlë

Chwalę, bo naprawdę pozwala dość szybko i bezboleśnie się wgryźć w podstawy – a z tym zawsze mam problem.

Stąd w sumie jedyne niesłowiańskie języki, jakie wcześniej w jakimkolwiek stopniu miałem opanowane, to angielski i niemiecki, bo podstawy wmusiła we mnie szkoła; podstawę słowiańskich miałem z samego faktu bycia Polakiem, więc czeski czy ukraiński mi wchodziły; a naukę innych języków wielokrotnie zaczynałem, ale nigdy nie doszedłem do żadnego sensownego poziomu – np. podręcznik do irlandzkiego kupiłem już w liceum, i próbowałem przez niego przebrnąć, ale poddałem się po paru miesiącach, jak sobie uświadomiłem, że mimo załapania jakichś reguł gramatycznych i tak mam problemy ze zrozumieniem nawet najprostszych zdań.

A Duolingo wystawia cię najpierw na bardzo proste zdania, pozwala się z nimi oswoić, potem dodaje trochę trudniejsze, i wymusza na tobie dość regularne powtarzanie ich, więc faktycznie wchodzą do głowy. W momencie, gdy kończysz duolingowe „drzewo skilli”, podstawy języka masz wbite do głowy i możesz próbować czytać jakieś prostsze teksty – a z takiego poziomu już umiem się uczyć sam. I w sumie dlatego lubię Duolingo, bo bardzo pomaga mi pokonać ten pierwszy dość stromy etap krzywej nauki.

Ale z całą pewnością Duolingo nie nauczy cię języka – da ci podstawy. Może nawet doprowadzi do jakiegoś B1, zależnie od kursu (w irlandzkim raczej A2, kurs jest względnie krótki i ma mało idiomatycznych zwrotów, też się wkradło trochę ewidentnych nienaturalnych anglicyzmów; bokmål/standard østnorsk może nawet do B2, tam jest dużo więcej lepiej przygotowanego materiału).

A jak ja sam korzystam z Duolingo? Jak zaczynam nowy kurs, to najpierw robię z 5–10 skilli (ile mi pierwszy hype na nowy język pozwoli) przy kompie, żeby przeskoczyć wszystkie „dzień dobry”, „dziękuję” i „nazywam się”, i dojść do jakichś podstaw gramatyki.

Potem każdego dnia robię (najczęściej w tramwaju na telefonie) z jedną-dwie powtórki skilli, których się już nauczyłem i robię z jedną–dwie nowe lekcje, żeby iść do przodu. W ciągu jakichś dwóch miesięcy w ten sposób dochodzę dość głęboko wgłąb drzewa.

A, jeszcze regularnie przy dziwniejszych zdaniach zaglądam do dyskusji na Duolingo (i sam dopytuję, jak coś mnie intryguje, lub odpowiadam, jak umiem) – tam często są całkiem ogarnięci ludzie, którzy dodają całkiem niezły background do tego, dlaczego dane zdanie wygląda tak, a nie inaczej, i jak ew. da się to samo przekazać w inny sposób.

Ale nie traktuję Duolingo jako jedynego materiału do nauki – na samym początku tak, przez te pierwsze kilkanaście skilli trzymam się Duolinga, żeby się wgryźć w najbardziej podstawową składnię i poznać podstawowe słownictwo, ale później zaczynam doczytywać artykuły na Wikipedii o gramatyce języka, staram się poszukać jakichś prostszych tekstów w danym języku, szukam innych materiałów…

(z tego powodu, swoją drogą, irlandzkie Duolingo również poleciłbym komuś chcącemu się uczyć szkockiego gaelika – mimo że to wyraźnie inny język niż irlandzki, to na tyle bliski, że podstawy irlandzkiego pomogą zacząć szkocki z innych materiałów – zewnętrznych podręczników, fiszek, piosenek, whatevah)
« Ostatnia zmiana: 2 paź 2017, 12:41:16 wysłana przez Silmethúlë »
(img)

Offline Pluur

• Pomożesze: 217
Silmethúlë chylę głowy przed tym co spisałeś o irlandzkim :brawo:!
Myślę, że powinniśmy przenieść to na naszą wiki :D

Offline Silmethúlë

Tak à propos mutacyj, zabawna rzecz się dzieje w Munsterze.

Lenicja czasem bywa blokowana, jeśli osłabiana spółgłoska stoi po spółgłosce tego samego typu – i w sumie jest to całkiem normalne. We współczesnym standardowym irlandzkim (i w szkockim podobnie) dzieje się to powszechnie w przypadku głosek zębowych, stąd słynna zasada DeNTaLS-DoTS (nazwa, wydaje mi się, pochodzi od kropek oznaczających lenicję w starym irlandzkim piśmie).

I tak np. lenicja zachodzi w nom-acc. rodzaju żeńskiego po rodzajniku określonym:

an bhean /ə(n) v’an/ ‘ta kobieta’
an ghrian /ə(n’) jr’iən/ ‘to słońce’

jak i w gen.sg. rodzaju męskiego:
an mhic /ə(n’) v’ik’/ ‘tego syna’ (gen.sg. od an mac /ə(n) mɑk/)
an chait /ə(n) xˠit’/ ‘tego kota’ (gen.sg. od an cat /ə(n) kɑt/)

Ale jest blokowana, gdy rzeczownik zaczyna się spółgłoską zębową, bo rodzajnik an również kończy się zębowym /n/:
an tine /ə(n’) t’in’ə/ ‘ten ogień’ (tine jest r. żeńskiego)
an deirfiúr /ə(n’) d’r’əfuːr/ ‘ta siostra’
an tí /ə(n’) t’iː/ ‘tego domu’ (gen.sg. od an teach /ə(n’) t’ax/ lub an tigh /ə(n’) t’ig’/)
an dochtúra /ə(n) doxˈtuːrə/ ‘tego doktora’ (gen.sg. od an dochtúir /ə(n) doxˈtuːr’/)

Choć też nie jest to całkiem fonetyczna zasada, bo nie dotyczy przymiotników przydawkowych. Np. mimo, że bean ‘kobieta’ kończy się na /n/, a deas /d’as/ ‘ładna, miła, przyjemna’ zaczyna na /d’/, to ‘miła kobieta’ to wciąż bean dheas /b’an jas/ (swoją droga, po szkocku /pen jes/ znaczy to raczej ‘gotowa kobieta, zdolna kobieta’; ‘miła’, ‘ładna’ to raczej bean bhrèagha /pen vr’ə.ə/).

Lenicja może też być blokowana w przypadku dwuwargowych po dwuwargowych – ale ogólnie raczej rzadko w irlandzkim pojawia się sytuacja, gdzie lenicja pojawiałaby po jakimś /p/ czy innym /m/… choć Wikibooks i Gramadach na Gaeilge podają przykład um bosca /um boskə/ ‘wokół pudełka’ zamiast um bhosca /um voskə/.

I tutaj wchodzi nasz ukochany dialekt munsterski, który skrócił sobie wiele połączeń przyimków + mo ‘mój’ o ostatnią samogłoskę, i tak w Munsterze:
standardowe le mo ‘z moim’ → lem’
standardowe i mo ‘w moim’ → im’
standardowe ag mo ‘przy moim’ → am’

a zaimek dzierżawczy mo ‘mój’ powoduje lenicję. Ergo w Munsterze blokowanie lenicji dwuwargowych jest całkiem powszechne. I tak na przykład ‘w mojej parafii’ to im’ paróiste /əm pəˈroːʃt’ə/ zamiast standardowego i mo pharóiste.

Co dość zaskakujące (i tu dochodzimy do właściwego whatthefucka), to to, że słowo po zablokowanej lenicji nie zawsze brzmi tak samo, jak faktyczna forma przed lenicją… np. ‘u mojej matki’, przynajmniej u niektórych natywów munsterskich, to am’ báthair /əm bɑːhər’/ od máthair /mɑːhər’/ ‘matka’ w miejscu standardowego ag mo mháthair /əg’ mo vɑːhər’/! Albo jakieś lem’ bac /l’əm bɑk/ ‘z moim synem’ w miejsce le mo mhac /l’əmo vɑk/. Czyli ciężko tu mówić o blokowaniu lenicji, a raczej o delenicji, cofnięciu jej na podstawie formy po lenicji, bez względu na to, z czego ona oryginalnie wynika (co IMO pokazuje trochę, że w umysłach Irlandczyków formy poddane mutacjom funkcjonują trochę jako całkiem osobne formy danych słów, powiązane ze sobą semantyką, ale niekoniecznie wynikające z siebie nawzajem…).

Teraz oczywiście każdy, niebędący analfabetą, Irlandczyk zdaje (i zawsze zdawał) sobie sprawę, że w logice bardziej preksryptywnego irlandzkiego nie ma takiej siły, która by zmieniła słowo mac w *bac, więc i trudno to znaleźć w prozie czy poezji irlandzkiej. Praktycznie nikt tak nie pisze.

Napiszą raczej, jeśli zapisują dialekt, albo spodziewane lem’ mac ze zwykłym usunięciem lenicji, albo lem’ mhac z zachowaniem jej, nawet jeśli mówią /bɑk/.

O samym zjawisku wiem stąd, że pisał o nim Ua Laoghaire w uwagach do swoich tekstów, a te podchwycił też autor (bardzo dobrego, ale też bardzo preskryptywnego) bloga corkirish.wordpress.com. W pdfie na temat wymowy podaje, że współcześni natywi miewają w tych kontekstach pełną lenicję (więc mówią np. im’ phóca /əm fokə/ ‘w mojej kieszeni’), że Ua Laoghaire czasem pisał dom’ batháir ‘do mojej matki’, oraz że z powodu rozpowszechnienia się edukacji od XIX w., jeśli już w tym kontekście fonetycznym delenicja zachodzi, to do pierwotnej wersji (zatem: im’ póca, dom’ máthair).

Co do Wiki – nie wiem, czy jest sens takie trochę oderwane od siebie, nie do końca zorganizowane, notatki tam umieszczać. Ale może kiedyś, jeśli zbierze się tego więcej, spróbuję to zorganizować w bardziej sensowną gramatykę gaelików i tam wrzucę. Zobaczymy, niczego nie obiecuję.
« Ostatnia zmiana: 2 paź 2017, 21:10:13 wysłana przez Silmethúlë »
(img)

Offline Silmethúlë

Jeszcze wracając do określania położenia/ruchu i biernika/celownika, to w sumie bardzo fajnie kilka fraz się zleksykalizowało i zachowało do dziś. Konkretnie cztery najpopularniejsze to:
isteach /əʃˈt’ax/, a-steach /əʃˈtʃex/, stiagh ‘do wewnątrz’, np. tar isteach ‘wejdź do środka’ ← st.irl. istech ‘w dom’, z acc.sg. (por. współczesne standardowe teach, mańskie çhagh ‘dom’)
istigh /əʃˈt’ig’/, a-staigh /əsˈtɤj/, sthie ‘wewnątrz’, np. fan istigh ‘zostań w środku’ ← st.irl. istig, istaig ‘w domu’, z dat.sg. (por. odcelownikowe: munsterskie tigh, szk. taigh, mańskie thie ‘dom’)
amach /əˈmɑx/, a-mach /əˈmax/, magh ‘do zewnątrz’, np. imigh amach! ‘wyjdź, won, na dwór’ ← st.irl. immach ‘w pole, równinę’, z acc.sg. (por. irl. magh  ‘równina, pole’)
amuigh /əˈmu/, a-muigh /əˈmuj/, mooie ‘na zewnątrz’, np. fan amuigh ‘zostań na zewnątrz, nie wchodź’ ← st.irl. immaig ‘w polu, równinie’, z dat.sg. (też kognacące z magh)
« Ostatnia zmiana: 7 paź 2017, 13:26:30 wysłana przez Silmethúlë »
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
Im bardziej czytam Twoje posty na temat gaelików, tym mniej się dziwię, że wymierają. :D
Jeszcze raz gratuluję, kawał dobrej roboty!

Takie jeszcze jedno pytanie: czy w którymś z gaelickich dialektów mutacje i lenicje ulegają jakimś ograniczeniom? To jest, czy te zjawisko typowe dla nich gdzieś zanika(ło)?

Offline Pluur

• Pomożesze: 217
Mimo, że z opóźnieniami ale czytam to co piszesz - irlandzki fascynuje jeszcze bardziej!

Co do Wiki – nie wiem, czy jest sens takie trochę oderwane od siebie, nie do końca zorganizowane, notatki tam umieszczać. Ale może kiedyś, jeśli zbierze się tego więcej, spróbuję to zorganizować w bardziej sensowną gramatykę gaelików i tam wrzucę. Zobaczymy, niczego nie obiecuję.
Po lekkim uporządkowaniu myślę, że byłyby czymś wielkim!

Mam w ogóle pytanie. Ostatnio był targ winyli w Kato i za pięć złotych dostałem takie coś. I tu pytanko: Czy to śpiewają ludzie jednojęzyczni, ewentualnie z wyuczeniem się angielskiego w późniejszych latach życia?

Offline Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 919
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
Zgodnie z obietnicą, zaczynamy. Postaram się to rozwijać przynajmniej raz w tygodniu.

Offline Silmethúlë

Pisałem kilka dni temu, że wprowadzenie do “Stories from Keating’s «History of Ireland»” to najpełniejsze wprowadzenie do języka klasycznego, jakie znalazłem po angielsku. No więc ktoś najwyraźniej postanowił to zmienić: powstała ostatnio strona leamh.org z zasobami nt. klasycznego gaelika (czy wczesnego współczesnego irlandzkiego, klasycznego irlandzkiego, czy jakkolwiek ten okres języka zwać) – strona wciąż powstaje, ale już jest tam trochę gramatyki i tekstów z komentarzami (teksty m.in. z Céitinna właśnie).

Już się z niej dowiedziałem, że we wczesnym języku klasycznym rozróżnienie na biernik po czasownikach ruchu i celownik w kontekstach stacjonarnych wciąż istaniało (choć nie za czasów Keatinga, i w ogóle dość wcześnie zaczęli to gubić), oraz że niektóre rzeczowniki jeszcze posiadały odrębne formy biernika, m.in. bean ‘kobieta’ w acc.sg. mnaoi.

Takie jeszcze jedno pytanie: czy w którymś z gaelickich dialektów mutacje i lenicje ulegają jakimś ograniczeniom? To jest, czy te zjawisko typowe dla nich gdzieś zanika(ło)?

Na szybko: i tak, i nie. W sensie nigdzie nie zanikła lenicja, i raczej nie zaniknie, to zbyt mocna część gramatyki. Choć kojarzę, że podczas standaryzacji języka były jakieś głosy, by w oficjalnym standardzie irlandzkiego się mutacji całkiem pozbyć, bo… miało to ułatwić naukę języka i jego popularyzację…

Do tego pamiętam, że gdzieś czytałem (chyba w jakimś podejściu do gramatyki generatywnej irlandzkiego na academia.edu, ale nie pamiętam za dobrze i teraz nie znajdę) o badaniach nad częstością gubienia mutacji w mowie – i okazało się, że dla natywów jest całkiem naturalne, by pominąć lenicję w jakichś 20% przypadków, gdy wg preskryptywnych gramatyk była oczekiwana (natomiast w ~80% mówią zgodnie z oczekiwaną gramatyką) – i ci rodzimi mówcy nie zauważali, by popełnili w mowie jakikolwiek błąd. Do tego autorzy tekstu, o ile pamiętam, wskazywali, że nie udało się znaleźć żadnych konkretnych reguł dot. kontekstu, w którym pominięcie mutacji jest dopuszczalne dla rodzimego mówcy. Uczący się irlandzkiego, jako drugiego języka, oczywiście pomijają mutacje o wiele częściej, i to już jest dla rodzimych mówców rażące – odbierają to jako niepoprawne zdania.

I kolejną kwestią jest częściowy zanik jakichś mutacji – szkocki pozbył się niemal zupełnie przesłonięcia jako gramatycznej mutacji (i przestał owo przesłonięcie zapisywać), choć wciąż funkcjonuje coś w stylu przesłonięcia jako fenomen fonologiczny – zawsze po spółgłosce nosowej. W tych kilku miejscach, gdzie różnica między różnymi formami wynikała z przesłonięcia, szkocki dziś pisze różne słowa.

Np. (por. w trzeciej osobie liczby mnogiej – ostatnie przykłady w rzędzie):
irl. a thigh ‘jego dom’, a tigh ‘jej dom’, a dtigh ‘ich dom’,
irl. a fhocal ‘jego słowo’, a focal ‘jej słowo’, a bhfocal ‘ich słowo’,
vs
szk. a thaigh ‘jego dom’, a taigh ‘jej dom’, an taigh ‘ich dom’,
szk. fhacal ‘jego słowo’, a facal ‘jej słowo’, am facal ‘ich słowo’;

albo irlandzkie an bhfuil Gaelainn agat? ‘czy mówisz po irlandzku?’ vs szkockie a bheil Gàidhlig agad? ‘czy mówisz po szkocku?’ (gdzie w szkockim forma bheil zupełnie nie wskazuje na pierwotne fuil, poddane przesłonięciu).

Choć à propos tego ostatniego – w przeczeniu irlandzki też zapomniał etymologii i ‘nie mówię po angielsku’ to níl Béarla agam zamiast spodziewanej etymologicznej pisowni ní fhuil (dającej tę samą wymowę) – dawniej nieraz pisane też ní’l. Po szkocku chan eil Beurla agam – z etymologicznie inną partykułą przeczącą (cha, przed samogłoską chan, zamiast , używana też w Ulsterze: chan fhuil Béarla agam). To od st.irl. nícon *nícha(n)cha(n), które było wzmocnioną formą st.irl. .

Mimo, że z opóźnieniami ale czytam to co piszesz - irlandzki fascynuje jeszcze bardziej!

Po lekkim uporządkowaniu myślę, że byłyby czymś wielkim!

Mam w ogóle pytanie. Ostatnio był targ winyli w Kato i za pięć złotych dostałem takie coś. I tu pytanko: Czy to śpiewają ludzie jednojęzyczni, ewentualnie z wyuczeniem się angielskiego w późniejszych latach życia?

Wygooglałem sobie pierwszą lepszą piosenkę stamtąd i brzmi autentycznie. W sensie – to Szkocja, lata 70-te, z całą pewnością ci ludzie mówili całkiem dobrze po angielsku (lub w scots, lub w jakimś dialekcie mieszanym angielsko-szkockim), ale zgadywałbym, że to natywi mówiący w domu gaelikiem. Ale angielski/scots znali też raczej od dzieciństwa. ;-)
« Ostatnia zmiana: 7 paź 2017, 12:45:42 wysłana przez Silmethúlë »
(img)

Offline Henryk Pruthenia

• Pieśń Arjów!
Dzięki za odpowiedź. Bardzo ciekawie piszesz, muszę przy okazji pochwalić :)

Mam jeszcze jedno pytanie: czy mutacje walijskie to paralelny rozwój, czy to było gdzieś już wcześniej? Bo jak rozumiem, galijski był ich pozbawion, tak?