Autor Wątek: Slawizmy i bałtoslawizmy w j. bałtolitewskim przed antysłowiańską reformą.  (Przeczytany 6147 razy)

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 54
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
Odp: Slawizmy w j. bałtolitewskim przed anty-słowiańską reformą.
« Odpowiedź #45 dnia: 31 maj 2017, 19:31:34 »
Właśnie udało mi się znaleźć słowniczek dzukijsko-bałtolitewski. Oczywiście dominują w nim slawizmy i co ciekawe bardzo często identyczne słowa z dialektu dzukijskiego znaleźć można w dialekcie żmudzkim co dowodzi jak bardzo nieudolna i paranoiczna była ta pseudoreforma języka literackiego.
(img)
Litewski = Białoruski

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
Odp: Slawizmy w j. bałtolitewskim przed anty-słowiańską reformą.
« Odpowiedź #46 dnia: 11 lip 2017, 18:57:20 »
Znalazłem kolejny już słownik sprzed owej nieszczęsnej reformy, tym razem bałtolitewsko-rosyjsko-polski autorstwa Antona Wasilewicza Juszkiewicza. Użyję go w pierwszej kolejności gdy skończę Szyrwida. Chociaż występują tu już czeskie znaczki, dalej istnieją slawizmy, które we współczesnym języku zostały już usunięte. Jeśli ktoś ma zamiar przejrzeć:
Część A-Dż.
Część E-J.
« Ostatnia zmiana: 11 lip 2017, 19:50:58 wysłana przez マシオ »
(img)
Litewski = Białoruski

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
Przetłumaczyłem wszystko na język litewski (białoruski). Od tej pory będę kontynuował wykaz w wersji trójjęzycznej. Myślę, że będzie to ciekawe porównanie podobieństw i różnic tych trzech bliskich sobie języków. :)
(img)
Litewski = Białoruski

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
Znalazłem słownik z chyba najbardziej zeslawizowanego okresu bałtolitewszczyzny. :) Dodatkowo bonus bo w aż czterech językach: Bałtolitewsko-łotewsko-polsko-rosyjski słownik Mikoły Mieżynisa
Widzę też, że są jednak słowniczki gwarowe, niestety nijak dostępne ale i to co już mam chyba powinno starczyć na obszerną rekonstrukcję.
(img)
Litewski = Białoruski