Autor Wątek: Alternatywna Europa według マシオ  (Przeczytany 1306 razy)

Offline Obcy

• Преводитель Истанбудскего Континенту
  • Pomożesze: 261
  • Слава Семиену и Хордену!
  • Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki i jakiś inny :)
Odp: Alternatywna Europa według マシオ
« Odpowiedź #60 dnia: 11 wrz 2017, 23:14:26 »
Jak to możliwe, że zachowały się wierzenia słowiańskie, bałtyckie i ugrofińskie? Przecież ludy te zdecydowanie nie miały wystarczającej infrastruktury państwowej i militarnej, by się obronić przed wpływami katolickimi, a do tego jest za mało informacji o wierzeniach wspomnianych ludów, żeby móc je ewentualnie restytuować w późniejszym czasie. No i dlaczego Litwini używają cyrylicy? Jest to dla mnie wysoce dziwne.

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Pomożesze: 678
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
« Odpowiedź #61 dnia: 11 wrz 2017, 23:18:36 »
Е? Ty tak serjo?
Ugrofini akurat gdzieś w Europie do tej pory zachowali swoje wierzenia, gdyby Litwa się nie ochrzciła, to by przetrwało w niezłym stanie do dziś, o Ranie słyszałeś?
I u dualizmie na Litwie zachodniorusko-litewskim?

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 48
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #62 dnia: 12 wrz 2017, 00:18:22 »
Jak to możliwe, że zachowały się wierzenia słowiańskie, bałtyckie i ugrofińskie? Przecież ludy te zdecydowanie nie miały wystarczającej infrastruktury państwowej i militarnej, by się obronić przed wpływami katolickimi, a do tego jest za mało informacji o wierzeniach wspomnianych ludów, żeby móc je ewentualnie restytuować w późniejszym czasie. No i dlaczego Litwini używają cyrylicy? Jest to dla mnie wysoce dziwne.
Ee ale ty zdajesz sobie sprawę, że pogaństwo utrzymywało się bardzo długo? Wbrew temu jak większość osób twierdzi Litwini słowiańscy (oczywiście pomijając szlachtę ale to tylko mały odsetek) byli wyznawcami wiary etnicznej przez bardzo długi okres. Białoruś to kraj w którym zachowało się najwięcej słowiańskich świąt choćby dziady, noc kupały czy radonica, które są obchodzone przez większość populacji kraju i oficjalne wspierane przez kraj jako etniczny element kultury czego w Polsce nie uświadczyłem. Poza tym była tam nawet świątynia słowiańska do XX wieku kiedy to władze postanowiły ją zniszczyć. Wpisz sobie Менскае капішча. A o Bałtach i Ugrofinach tym bardziej nie ma co mówić bo oni w pogaństwie trwali jeszcze dłużej i trwalej. Do dziś Czeremisi wyznają wiarę tradycyjną z nieprzerwaną tysiącletnią (czy może i dłuższą) tradycją. To jedyni europejscy politeiści, których wierzenia są autentyczne i nieprzerwanie trwające.
Litwa się nie spolonizowała więc to chyba naturalnie, że Bałtowie dostali pismo w cyrylicy skoro urzędowym i dominującym językiem jest litewski (ten ruski litewski, że) cyrylicy używający?
« Ostatnia zmiana: 12 wrz 2017, 00:20:26 wysłana przez マシオ »
(img)
Litewski = Białoruski