Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 193235 razy)

Offline Kazimierz

• Pomożesze: 105
  • Country: pl
  • Conlangi: kotsowiski, buański
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3180 dnia: 2 paź 2017, 14:31:50 »

Tymczasem u nas od paru lat nie ma na mapach Phenianu, a jest Pjongjang, nawet nie Piongiang czy Pioniang, tylko z tym jot po spółgłosce, co może cieszy Dyna i Siema, ale jednak jest sprzeczne z regułami ortograficznymi, które sami w tych komisjach ustalają, zalecają i się ich z zasady trzymają.
Ale to pisownia Pjongjang nie jest chyba zgodna z wymową, bo te koreańskie jotowańce po spółgłoskach chyba tylko zmiękczają. Poza tym nie wiadomo zkąd oni wogóle taką pisownię wytrzasnęli, bo to się nie zgadza ani z polską transkrypcją, ani jakąkokolwiek międzynarodowo przyjętą i wygląda jakby to była po prostu angielska nazwa z "j" zamiast "y".

Online Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1432
  • Country: vi
  • Konserwatywny anarchista
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #3181 dnia: 2 paź 2017, 21:57:26 »
Ale sylabowo to jest Piong-jang, a nie **Pion-giang ani nic w tym stylu . Dźwięk [j] jest początkiem nowej sylaby.
Tak więc, mojem zdaniem, według obecnej ortografji (i przedreformowej zresztą też) to powinien być Piongjang. W pierwszej sylabie zmiękczenie, w drugiej pełny dźwięk [j].

Niezwiązane,
W jaki sposób KUNM doszła do takiej rekonstrukcji tego hydronimu to dla mnie jakaś hydrozagadka.

(EDIT: Powyższe miało być w ciekawostkach i WTFach, a nie tu, powaliły mi się nitki xDDDD Ale niech już zostanie)
« Ostatnia zmiana: 3 paź 2017, 21:44:04 wysłana przez Dynozaur »
Wolę, żeby moim krajem rządziły połączone siły Hitlera, Stalina, Pol Pota, Kimów, Bandery, Mao, Palpatina, Saurona i Voldemorta aniżeli partja Razem!

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 54
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #3182 dnia: 4 paź 2017, 17:29:34 »
Zobaczymy, czy litewska rada językowa jest jeszcze gorsza od polskiej.
Brak mi słów na tę hipokryzję. xD Pozbyli się slawizmów by być "niezależnymi", a teraz się nagle komuś podlizują zmieniając nazwę? No Bogowie widzicie i nie grzmicie. Zdecydujcie się. Czy może to kontynuacja antysłowiańskiego dziadostwa bo skoro w Rosji też tak mówią to źle? Ten kraj to naprawdę porażka na całej lini. ;/
(img)
Litewski = Białoruski

Offline Maorycy

• Pomożesze: 89
« Odpowiedź #3183 dnia: 19 paź 2017, 17:40:46 »
Czy to tylko mi się tak wydaje, czy w większości rosyjskich fontów małe litery będące kapitalikami są beznadziejnie wywaźone?

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #3184 dnia: 19 paź 2017, 19:00:13 »
Bykau - Bykaua to wedle mojej katedry naukowa transkrypcja. Weź się puknij geniuszu któryś to wymyślił..
(img)
Litewski = Białoruski

Offline spitygniew

• Pomożesze: 683
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #3185 dnia: 21 paź 2017, 19:47:38 »
I jeszcze każą pisać Kim Dzong-Ila zamiast Kim Dzong-Ira!
P.S. To prawda.

Online Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1432
  • Country: vi
  • Konserwatywny anarchista
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #3186 dnia: 25 paź 2017, 22:40:46 »
Janusze toponimji atakują... Tym razem w Nowym Sączu.
Wolę, żeby moim krajem rządziły połączone siły Hitlera, Stalina, Pol Pota, Kimów, Bandery, Mao, Palpatina, Saurona i Voldemorta aniżeli partja Razem!

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #3187 dnia: 25 paź 2017, 22:47:20 »
Nie mają ważniejszych problemów? xD I tak dobrze, że to tylko osiedle. W ogóle Grunwaldzkie.. - skąd niemieckie kompleksy w Nowym Sączu jak Niemców tam wcale nie ma. :v
(img)
Litewski = Białoruski

Offline Jajeczko

• vos goûts lait
  • Pomożesze: 17
« Odpowiedź #3188 dnia: 30 paź 2017, 22:15:25 »
triggerować
Triggeruje mnie to słowo. W dalszym ciągu nie do końca rozumiem, co ono oznacza, bo nie oznacza tego, co angielskie trigger. Jeśli wierzyć temu, co wyczytałem w internecie, to ma wiele synonimów, które od dawna funkcjonują w polszczyźnie.

randomowy i random (w sensie ktoś)
Jak to widzę, to mam ochotę zrobić coś złego komuś, kto tego używa. Kiedyś miałem nadzieję, że te słowa się ludziom znudzą… ale już jej nie mam.

zaorać
Jaki związek jest między slangowym a słownikowym znaczeniem?

Chyba wypadłem z internetowego pokolenia, bo ogólnie wkurzają mnie takie tępe nowotwory.
ΜΑΝY'ΙΦΑΙΣΤ
Γκραίκα τω ιαιντήνα σούσνα τζειρηλύτζα.

Offline Úlfurinn

• Magda Gessler
  • Pomożesze: 66
  • Country: md
  • Conlangi: Ərütat
« Odpowiedź #3189 dnia: 1 lis 2017, 01:14:02 »
Nie wiem dlaczego, ale denerwuje mnie, kiedy ktoś ot tak sobie wymyśli ...landię. ;_;
Ostatnio słyszałem, jak dziatwa opowiada sobie o „truskawkolandii”. Czy naprawdę nie można chwile pomyśleć i wymyśleć czegoś ciekawszego?
Oczywiście nic nie mam do Islandii czy Holandii (pozdrowienia dla Islandii i Holandii), ale już taka „energylandia” (czy inny Zatorland) jest czymś paskudnym.
« Ostatnia zmiana: 1 lis 2017, 01:21:09 wysłana przez Úlfurinn »
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:
Spoiler for Hiden:

Offline Siemoród

• Слава Словѣномъ!
  • Pomożesze: 128
  • Country: cs
« Odpowiedź #3190 dnia: 1 lis 2017, 11:01:06 »
Nie wiem dlaczego, ale denerwuje mnie, kiedy ktoś ot tak sobie wymyśli ...landię. ;_;
Ostatnio słyszałem, jak dziatwa opowiada sobie o „truskawkolandii”. Czy naprawdę nie można chwile pomyśleć i wymyśleć czegoś ciekawszego?
Oczywiście nic nie mam do Islandii czy Holandii (pozdrowienia dla Islandii i Holandii), ale już taka „energylandia” (czy inny Zatorland) jest czymś paskudnym.
U mnie produktywną końcówką do tego typu rzeczy jest -istan.
Єи, Словѣнє, ѥщє наша
Словѣнъ мълва живєть
Пока нашє вѣрьноѥ сьрдьцє
За нашь народъ бьѥть!

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 788
« Odpowiedź #3191 dnia: 1 lis 2017, 13:29:34 »
Ja zawsze używałem -owo w sensie kraina czegośtam.

Cytat: Jajeczko
randomowy i random

Na ogół można powiedzieć/napisać losowy, ale w pewnych przypadkach brakuje temu słowu ekspresywności jaką ma randomowy IMHO.

zaorać

Tutaj konotacje burzenia, niszczenia są ogólnosłowiańskie i chyba stare, por. bułgarskie dialektalne оря „burzę, niszczę”, serbochorwackie oriti m.in. „burzyć; obalać”, staropolski okrzyk orzy, orzy!

EDIT: no i starocerkiewnosłowiańskie оборити „burzyć” i podobne przedrostkowe np. w serbochorw.
« Ostatnia zmiana: 1 lis 2017, 13:41:42 wysłana przez Wedyowisz »
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Jajeczko

• vos goûts lait
  • Pomożesze: 17
« Odpowiedź #3192 dnia: 1 lis 2017, 14:04:17 »
Na ogół można powiedzieć/napisać losowy, ale w pewnych przypadkach brakuje temu słowu ekspresywności jaką ma randomowy IMHO.
Losowy, przypadkowy, jakiś – jest dużo opcji w zależności od kontekstu. Ekspresją można wytłumaczyć każdy nowotwór, ale tym razem możliwości sensownego zastąpienia go jest naprawdę sporo. In my hooker’s opinion ludzie po prostu nie silą się na znajdowanie polskich odpowiedników. Being the whore, zwykle nie umiem rozwijać tych angielskich skrótowców…

zaorać
Tutaj konotacje burzenia, niszczenia są ogólnosłowiańskie i chyba stare, por. bułgarskie dialektalne оря „burzę, niszczę”, serbochorwackie oriti m.in. „burzyć; obalać”, staropolski okrzyk orzy, orzy!

EDIT: no i starocerkiewnosłowiańskie оборити „burzyć” i podobne przedrostkowe np. w serbochorw.
Szczerze wątpię, że ludzie, którzy używają tego słowa, wiedzą o tym. I że wiedział to ktoś, kto zaczął go używać w nowym znaczeniu.
« Ostatnia zmiana: 1 lis 2017, 14:06:53 wysłana przez Jajeczko »
ΜΑΝY'ΙΦΑΙΣΤ
Γκραίκα τω ιαιντήνα σούσνα τζειρηλύτζα.

Offline Silmethúlë

• Pomożesze: 454
« Odpowiedź #3193 dnia: 1 lis 2017, 14:48:09 »
Szczerze wątpię, że ludzie, którzy używają tego słowa, wiedzą o tym. I że wiedział to ktoś, kto zaczął go używać w nowym znaczeniu.

Nie wiem o jakim nowym znaczeniu mówisz, ale ja np. regularnie mówię, że w kodzie źródłowym naszego projektu trzeba „ten fragment zaorać i napisać od nowa” lub podobnie, i wydaje mi się, że to moje użycie wynika bezpośrednio z zachowania ciągłości znaczeniowej tego orania jako niszczenia, psucia, wywrócenia do góry nogami. Podobnie, wydaje mi się, że mówienie o „zaoraniu” kogoś w dyskusji zachowuje tę samą ciągłość (i jest analogiczne do „zniszczenia” kogoś w dyskusji), bez względu na to, czy mówiący sobie z tej ciągłości zdają sprawę, czy wydaje im się, że to ich super nowomowa.
(img)

Offline SchwarzVogel

• Pomożesze: 24
« Odpowiedź #3194 dnia: 1 lis 2017, 15:40:06 »
Chwiklę, przecież gierund od tego 'orzyć' to byłoby chyba 'orzenie'.

Słowo z tego co czytałem zlało się z 'burzeniem', czyli rzeczownikiem odczasownikowym od 'burza'.

Dawne '(o)b-orzyć --> "bórzyć" z "burzyć".

Z "oraniem" nie ma nic wspólnego, żadnej ciągłości więc mieć nie może.

Nie nadaję się na etymologa, ale zgadywałbym że 'oranie' w dzisiejszym slangowym znaczeniu to po prostu skojarzenie świeżo zaoranego pola z całkowitym końcem i 'restartem'.

Chyba duże znaczenie może mieć tutaj ten 'wiejski' żart/szyderstwo, o tym że Warszawę/Kraków/wpisz_twoje_miasto 'jadą zaorać'. Żeby wreszcie na coś się przydało.