Autor Wątek: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]  (Przeczytany 187224 razy)

Offline Kazimierz

• Pomożesze: 86
  • Country: pl
  • Conlangi: kotsowiski, buański
Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Odpowiedź #3180 dnia: 2 paź 2017, 14:31:50 »

Tymczasem u nas od paru lat nie ma na mapach Phenianu, a jest Pjongjang, nawet nie Piongiang czy Pioniang, tylko z tym jot po spółgłosce, co może cieszy Dyna i Siema, ale jednak jest sprzeczne z regułami ortograficznymi, które sami w tych komisjach ustalają, zalecają i się ich z zasady trzymają.
Ale to pisownia Pjongjang nie jest chyba zgodna z wymową, bo te koreańskie jotowańce po spółgłoskach chyba tylko zmiękczają. Poza tym nie wiadomo zkąd oni wogóle taką pisownię wytrzasnęli, bo to się nie zgadza ani z polską transkrypcją, ani jakąkokolwiek międzynarodowo przyjętą i wygląda jakby to była po prostu angielska nazwa z "j" zamiast "y".

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1397
  • Country: vi
  • Konserwatywny anarchista
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
« Odpowiedź #3181 dnia: 2 paź 2017, 21:57:26 »
Ale sylabowo to jest Piong-jang, a nie **Pion-giang ani nic w tym stylu . Dźwięk [j] jest początkiem nowej sylaby.
Tak więc, mojem zdaniem, według obecnej ortografji (i przedreformowej zresztą też) to powinien być Piongjang. W pierwszej sylabie zmiękczenie, w drugiej pełny dźwięk [j].

Niezwiązane,
W jaki sposób KUNM doszła do takiej rekonstrukcji tego hydronimu to dla mnie jakaś hydrozagadka.

(EDIT: Powyższe miało być w ciekawostkach i WTFach, a nie tu, powaliły mi się nitki xDDDD Ale niech już zostanie)
« Ostatnia zmiana: 3 paź 2017, 21:44:04 wysłana przez Dynozaur »
Wolę, żeby moim krajem rządziły połączone siły Hitlera, Stalina, Pol Pota, Kimów, Bandery, Mao, Palpatina i Voldemorta niż partja Razem!

Jeśli myślisz, że coś jest tak chujowe, że gorsze już być nie może, to pamiętaj, że Kirowograd zmienił nazwę na "Kropywnicki".

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 48
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #3182 dnia: 4 paź 2017, 17:29:34 »
Zobaczymy, czy litewska rada językowa jest jeszcze gorsza od polskiej.
Brak mi słów na tę hipokryzję. xD Pozbyli się slawizmów by być "niezależnymi", a teraz się nagle komuś podlizują zmieniając nazwę? No Bogowie widzicie i nie grzmicie. Zdecydujcie się. Czy może to kontynuacja antysłowiańskiego dziadostwa bo skoro w Rosji też tak mówią to źle? Ten kraj to naprawdę porażka na całej lini. ;/
(img)
Litewski = Białoruski

Offline Maorycy

• Pomożesze: 84
  • Country: pl
« Odpowiedź #3183 dnia: 19 paź 2017, 17:40:46 »
Czy to tylko mi się tak wydaje, czy w większości rosyjskich fontów małe litery będące kapitalikami są beznadziejnie wywaźone?

Offline マシオ

• Хай жыве сьмерць!
  • Pomożesze: 48
  • Country: by
  • 人生はパロディー
    • Мая старонка
« Odpowiedź #3184 dnia: 19 paź 2017, 19:00:13 »
Bykau - Bykaua to wedle mojej katedry naukowa transkrypcja. Weź się puknij geniuszu któryś to wymyślił..
(img)
Litewski = Białoruski

Offline spitygniew

• Pomożesze: 677
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #3185 dnia: 21 paź 2017, 19:47:38 »
I jeszcze każą pisać Kim Dzong-Ila zamiast Kim Dzong-Ira!
P.S. To prawda.