Porównanie Slawlangów

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Styczeń 09, 2015, 13:20:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

Henryk Pruthenia

Jak więc wiecie, ten pomysł jest dość stary, i chyba może nadszedł czas na jego finalizację. A więc zacznijmy dyskusję.

W załączniku jest tabelka ze zmianami fonetycznymi. Jeżeli komuś coś brakuje, prosiłbym o dodanie kolumny. Naprawdę, mi chyba brakuje tylko tam jakichś uproszczeń zbitek, więc osoby, które znają się na łużyckich i połabski, i wiedzą co tam się działo, prosiłbym o dodanie swoich cegiełek.

Co do podobieństw leksykalnych, najlepszy będzie glosariusz geonamesa, i punktacja Dynozaura (której nie mogłem znaleźć, więc, panie Dynozaurze?). Po prostu już jest, jest porównanie wielu języków, i będzie można się domorośle bawić.

Dalszy punkt, i najważniejszy, to gramatyka. Postaram się teraz spisać jakieś podstawy, ale nie wiem, co mogę więcej...

Czasownik:
Obecność liczby podwójnej:
  • obecność czy gwarowa obecność czy brak
  • 1 osoba: -vě czy -va czy -mě/-ma
  • 2. osoba: -ta czy coś innego
  • 3. osoba: równa 2. osobie liczby podwójnej czy równa 2. osobie liczby mnogiej

Czas przyszły:
  • czasownik dokonane tworzą czas przyszły dokonany czy czasowniki dokonane tworzą czas teraźniejszy (zjem - zaczynam jeść)
  • imiesłów czasu przeszłego czy bezokolicznik
  • brak ściągnięcia "bądą" czy ściągnięcie "bądą"

Czasy przeszłe:
Aoryst: (Potrzebna pomoc)
  • brak czy obecność

Imperfekt: (Potrzebna pomoc)
  • brak czy obecność

Czas przeszły -l
Aoryst: (Potrzebna pomoc)
  • brak czy obecność
  • brak ściągnięcia czy ściągnięcie
  • 1. sg -x czy -m

Tryb warunkowy:
  • bi czy by


Dobra, wybaczcie, ale straciłem wenę, i na prawdę nie wiem co pisać dalej.

Ktoś jakieś pomysły?
Ja dziś jeszcze pomyślę i powoli pododaję, bo wiem, że spisanie to żmudzińska robota, a potem jeszcze jakieś okiełznanie tego na wiki by graficznie wyglądało i było łatwo edytowalne.

Pluur

Ja bym dodał jeszcze jaka forma przymiotnika jest używana: krótka, długa, a może zachowano obie? Dalej: liczebniki, szczególnie odmiany od 1-3, co z rodzajami, trójka zachowała oba, czy jeno pierwszy? Z rzeczownika to też można dużo ździałać; odmiany, liczby takoż.

Lista będzie edytowana
  •  

Towarzysz Mauzer

Pluur dobrze gada, no i jeszcze składnia liczebnika jest ważna (jakie liczebniki z jakimi przypadkami, jaki stopień odmienności w ogóle). Do tego dochodzi np. żywotność i osobowość - i problem biernika liczby mnogiej.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Pluur

I stopniowanie - jeśli to jakoś różni się w językach słowiańskiech. Jeszcze może rodzaje gramatyczne, z tego co wiem to z nijakiem w jakiemś języku/dialekcie słowiańskiem coś się dzieje.

Tak teraz przeglądam tą tabelę co Henryk załączył i zauważyłem kilka błędów; głównie to, iże nie oznacza miękkiego n.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatI stopniowanie - jeśli to jakoś różni się w językach słowiańskiech.
No stopień analityzacji - złożone, syntetyczne stopniowanie jak w zachodnim pasie, ujednolicenie końcówek jak w serbochorwackim, rosyjski analityczny superlatyw i bułgarsko-macedońskie stopniowanie analityczne.

W słoweńskim w niektórych gwarach w związku z redukcją samogłosek zanika. Ale w dialektologię tamtejszą to ja się wciąż za słabo zagłębiłem.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wedyowisz

#5
Cytat: Henryk Pruthenia1. sg -x czy -m

Mmm, a co ma w aoryście w 1sg -m, bo jakoś nie kojarzę atm? Istotną izoglosą jest rozszerzanie najmłodszego rodzaju aorystu samogłoską -e- (zach.-sł.) bądź -o- (wsch.- i płd.-sł.)

może, czy istnieje zgramatykalizowana kategoria określoności na przymiotnikach lub rzeczownikach
jakie są końcówki Dpoj kontynuantów męskich o-tematów (tylko -a vs -a/u)
jaka jest końcówka Dmn kontynuantów męskich o-tematów (0, *ov, jeszcze co innego)
czy jest ubezdźwięcznienie w wygłosie
co się stało z czasownikiem posiłkowym w perfectum
konię czy koniě
ida czy idy
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Pluur

Cytatmoże, czy istnieje zgramatykalizowana kategoria określoności na przymiotnikach lub rzeczownikach

O tym pisałem; długie, czy krótkie formy przymiotników.

Cytatjakie są końcówki Dpoj kontynuantów męskich o-tematów (tylko -a vs -a/u)
jaka jest końcówka Dmn kontynuantów męskich o-tematów (0, *ov, jeszcze co innego)

O właśnie!

  •  

Henryk Pruthenia

Dzięki, naprawdę, spróbuję to jutro jakoś spisać.

A tak, to czas wziąć się do roboty! :)

Wedyowisz

#8
czy jest stosowany łącznik zerowy (z przymiotnikami, z rzeczownikami)
jaka jest końcówka czasownika w 3.os. cz. ter. (*-tь, -tъ, 0)
jaka jest końcówka 1.os. l.mn.
*tebě czy *tobě; *jazъ czy *ja; *onъ czy *tъ w charakterze M. zaimka 3.os.
Janusz ma córkę czy u Janusza jest córka

Cytat: Pluur w Styczeń 16, 2015, 23:01:16
Cytatmoże, czy istnieje zgramatykalizowana kategoria określoności na przymiotnikach lub rzeczownikach

O tym pisałem; długie, czy krótkie formy przymiotników.

Długie i krótkie formy przymiotników mogą sygnalizować coś innego niż określoność, np. użycie przydawkowe kontra orzecznikowe jak w znacznym stopniu w rosyjskim. Na ogół krótkie formy robią też współcześnie za przysłówki.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Silmethúlë

Ja bym proponował ten arkusz wrzucić na Google Docsy i umożliwić innym edycję, wtedy wspólnie jakoś łatwiej będzie to tworzyć.

Fajnie by było to jakoś przerzucić na wiki, ale tam nie ma chyba wygodnego sposobu tworzenia tabel z porównaniem... można by ewentualnie wbudować w artykuł właśnie arkusz docsa.
  •  

Pluur

CytatDługie i krótkie formy przymiotników mogą sygnalizować coś innego niż określoność, np. użycie przydawkowe kontra orzecznikowe jak w znacznym stopniu w rosyjskim. Na ogół krótkie formy robią też współcześnie za przysłówki.

Chyba, że. Jakoś nie zagłębiałem się w ten temat, przeto myślałem, iże oznaczały jeno to.


Co do tematu: może końcówka bezokolicznika? Czy zachowano supinum?
  •  

Henryk Pruthenia

Dobra, dziś to spróbuję po spisywać. A edycja tabel aż tak straszna nie jest... Choć rzeczywiście, jakiś edytor lepszy się przydał, na wiki nawet już nie trzeba się bawić w pliki, tylko wszystko ładnie się robi, nawet można wklejać. :) 
Więc też, jak ktoś się na tym zna, może by sprawdził, czy dałoby się zainstalować na naszę wiki takie coś, hm?

Henryk Pruthenia

Rozszerzyłem trochę listę.
Dodałem plik w załączniku i plik do modyfikacji na miejscu.

Zastanawiam się, jak to z wiki zrobić...

Todsmer

Ehh, chciałem pouzupełniać inoformacje o anatolskim, i się poddałem. Nie da rady, język ten się tak różni od innych słowiańskich, że właściwie możnaby podzielić słowiańskie na nieanatolskie i anatolski :)
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, bo to nie było tak, że się dość wcześnie Twój język oddzielił?