Sylabariusz polski

Zaczęty przez Todsmer, Wrzesień 07, 2012, 19:11:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

Przedstawiam sylabariusz stworzony dla języka polskiego. Stworzyłem go w oparciu o łacinkę, cyrylicę i, w mniejszym stopniu, alfabet grecki i głagolicę (tak, każdy znak jest ligaturą). Dźwięczność (bądź też bezdźwięczność w przypadku "w") zapisuje się poprzed kreskę pod znakiem, samogłoski jotowane poprzez kropkę. "J" oznacza się poprzez kropkę pod "i".

Co do trzech ostatnich kolumn - najpierw po zaniku jerów zaszło przegrupowanie - spółgłoska + jer twardy oznaczał spółgłoskę twardą bez następującej samogłoski, a spółgłoska + jer miękki spółgłoskę miękką w tejże samej pozycji. Jednakże jać też przestała być używana, i zamiast kombinacji "spółgłoska + jer twardy" używa się kombinacji "spółgłoska + jać" - bo zapis jest prostszy.

Tabelkę z przykładowym tekstem można znaleźć w załączniku.
  •  

Noqa

Ciekawe, całkiem ładne, choć ma taki raczej prehistoryczny rys - to nie jest źle, ale trochę mniej ambitnie :)
A jak sobie sylabariusz radzi ze zbitkami spółgłosek?

Brakuje mi tu też jakiegoś łączenia się znaków, ale to już taka moja rzecz.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Rémo

Jako miłośnik pism to powiem, że cieszę się z kolejnego przedsięwzięcia. Pomysł ok. Wykonanie dobre, ale oczywiście mogłoby być lepsze. :)
Pozdrawiam! :)
  •  

Todsmer

Cytat: Noqa w Wrzesień 07, 2012, 20:36:53
A jak sobie sylabariusz radzi ze zbitkami spółgłosek?
Kombinacja spółgłoska + jać (wcześniej było spółgłoska + jer twardy, ale to się trudniej pisze niż jać, a że jać wyszła z użycia...) używana jest do zapisu pojedynczych spółgłosek.
  •  

CookieMonster93

Podoba mi się, choć chyba mało praktyczne. Acz ładne, nie powiem, że nie. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •