Literackie synonimy

Zaczęty przez poloniok, Listopad 06, 2017, 19:18:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

poloniok

Ten wątek ma cel, żeby stworzyć zbiór wszelkich zapomnianych synonimów (ewentualnie archaicznych, proszę to jednak zaznaczyć) języka polskiego. Chodzi mi głównie o synonimy, które jak to już jedynie w języku literackim są używane (jak nam wszystkich znane ). Mogą to być wszelkie rodzaje słów, od czasowników do przyimków. Zaczynam:

nazajutrz - jutro
  •  

Henryk Pruthenia

No wybacz, ale nazajutrz nie jest ani archaiczny, ani do końca synonim. Nazajutrz to bardziej termin czegoś (obecnego) zakończenia, wykonania, zrobienia, nie wiem, czy byłoby ty w stu procentach wymienialne.

Może lepiej by było nieco zmienić założenia, i podawać ogólnie jakieś ciekawe archaizmy? Czegoś takiego chyba nie było, prawdali?

poloniok

Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 06, 2017, 19:19:44
No wybacz, ale nazajutrz nie jest ani archaiczny, ani do końca synonim. Nazajutrz to bardziej termin czegoś (obecnego) zakończenia, wykonania, zrobienia, nie wiem, czy byłoby ty w stu procentach wymienialne.

Może lepiej by było nieco zmienić założenia, i podawać ogólnie jakieś ciekawe archaizmy? Czegoś takiego chyba nie było, prawdali?

A no właśnie można tak zrobić. Nie koniecznie muszą być to archaizmy (-li chyba już jest archaizmem), ale ogólnie mówiąc ciekawe formy. Takiego wątku jeszcze nie było
  •  

Úlfurinn

smrt zidum
  •  

poloniok

Cytat: Úlfurinn w Listopad 06, 2017, 19:58:45
Słownik wyrazów zapomnianych

Fajna lista, dziękuję! Ale mi się zdaję, że to lista tylko i wyłącznie dla archaizmów. Nie chodzi mi za bardzo o to.

Chodzi mi o (pseudo-)synonimy, jak nazajutrz dla jutro, dla że, itd. i o słowa, które mały ktoś zna, jak np. nuż. Chodzi mi o słowa, które, powiedzmy wprost, dadzą jednego brzmieć mądrze. W twojej liście są fajne słowa, jak aczej, atoli, etc. Ale co mi da arba 'ciężki dwukołowy wóz używany na Krymie, Kaukazie oraz w Azji Środkowej'?

Trudno mi wytłumaczyć, co mam z tym na myśli, ale właśnie coś w tym stylu
  •  

Widsið

Cytat: poloniok w Listopad 06, 2017, 20:12:40
Trudno mi wytłumaczyć, co mam z tym na myśli, ale właśnie coś w tym stylu
Złote.

Może po prostu chodzi ci o synonimy bardziej formalne, albo ograniczone kontekstowo?
  •  

poloniok

Cytat: Widsið w Listopad 06, 2017, 20:51:03
Cytat: poloniok w Listopad 06, 2017, 20:12:40
Trudno mi wytłumaczyć, co mam z tym na myśli, ale właśnie coś w tym stylu
Złote.

Może po prostu chodzi ci o synonimy bardziej formalne, albo ograniczone kontekstowo?

No o takie słowa właśnie jak nazajutrz, , nuż, atoli (lub ogólnie ta końcówka -li), etc. Słowa, które po prostu "mądrzej" brzmią niż jutro, że, etc. O takie synonimy mi tutaj chodzi, mogą też być archaiczne

Takie powiedzmy literackie synonimy
  •  

Kazimierz

  •  

poloniok

Jeżeli któryś Admin mógłby zmienić nazwę wątku w "Literackie synonimy", to byłbym mu wdzięczny  ::-)

Inaczej to może zmieszać kogoś, bo nie chodzi mi o archaizmy per se, tylko rzeczywiście o literackie synonimy. Słowa jak nazajutrz, , nuż, -li, itd. będą tylko raczej w języku literackim używane, i o takie słowa mi chodzi. Nie chcę pisać, jak mówię, a więc chcę wiedzieć niektóre "mądre słówka" dla języka literackiego.
  •  

Kazimierz

Ty możesz zmienić nazwę wątku edytując pierwszy post xD
  •  

poloniok

Dzięki, nie wiedziałem o tym
  •  

Obcy

niewiasta - kobieta
skra - iskra
śmiały - odważny
szpetny - brzydki
rzec - powiedzieć

Nie znalazłem jakiejś pełnej listy wyrazów książkowych, ale myślę, że ten link z wyszukiwarki Wikisłownika i ten mogą dużo pomóc, chociaż mam wrażenie, że w pewnych przypadkach klasyfikacja wyrazu jako książkowego lub przestarzałego jest nieco "na wyrost", np. potomstwo (książk.) - biolodzy wiecznie tego używają, zatem (książk.) - słyszałem wielu ludzi tak mówiących, czy też sierociniec (przest.) - przecież jeszcze wielu ludzi używa tego słowa.
  •  

poloniok

Cytat: Obcy w Listopad 07, 2017, 19:37:16
niewiasta - kobieta
skra - iskra
śmiały - odważny
szpetny - brzydki
rzec - powiedzieć

Nie znalazłem jakiejś pełnej listy wyrazów książkowych, ale myślę, że ten link z wyszukiwarki Wikisłownika i ten mogą dużo pomóc, chociaż mam wrażenie, że w pewnych przypadkach klasyfikacja wyrazu jako książkowego lub przestarzałego jest nieco "na wyrost", np. potomstwo (książk.) - biolodzy wiecznie tego używają, zatem (książk.) - słyszałem wielu ludzi tak mówiących, czy też sierociniec (przest.) - przecież jeszcze wielu ludzi używa tego słowa.

śmiały nawet sam używam w mojej mowie. Dzięki za linki!
  •  

Spiritus

Podobnie, szpetny jak dla mnie w ogóle nie jest literackim określeniem.
  •  

spitygniew

Cytat: Henryk Pruthenia w Listopad 06, 2017, 19:19:44
No wybacz, ale nazajutrz nie jest ani archaiczny, ani do końca synonim. Nazajutrz to bardziej termin czegoś (obecnego) zakończenia, wykonania, zrobienia, nie wiem, czy byłoby ty w stu procentach wymienialne.
Nie - jutro odnosi się tylko do dnia wypowiadania zdania, natomiast nazajutrz może być względem dowolnego dnia (np. "Poszedł na badanie, a nazajutrz odebrał wyniki").
P.S. To prawda.
  •