Pytania o etymologie w językach różnych

Zaczęty przez Ojapierdolę, Sierpień 26, 2011, 21:12:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Cytat: Vistamo w Październik 15, 2013, 22:09:18Dlaczego od razu potworkami? Dla mnie jest to specyfika języka rosyjskiego, a nie jakieś potworki.

Tylko, że tę "specyfikę" stworzył wujek Stalin...

Poza tym, w językach słowiańskich się takich złożeń nie robi. To wbrew ich naturze.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Skąd pochodzi słowiański ū-temat? (np kry)

Chodzi mi o temat prabałtosłowiański albo/i praindoeuropejski, a jeśli nie ma dokładnego odpowiednika, to skąd się wziął.

Znalazłem taki i taki możliwy przykład, ale żaden z nich nie jest rodzaju żeńskiego...
  •  

Widsið

To chyba nie ma takiego znaczenia; łacińskie i celtyckie u-tematy mają różne rodzaje.
  •  

Wedyowisz

Litewskie imię Šventaragis — etymologicznie ,,świętorogi", czy mamy tu echo jakiegoś ,,świętego króla"? Wiem, że regularnie byłoby w stopniu o *raž-, ale rozwoje kentumowe bywają i w sanskrycie.

Swoją drogą, podoba mi się wywód litewskiego czasownika ragauti ,,kosztować, smakować" od ragas ,,róg" (jako że w czasach, gdy ten czasownik powstał, trunków kosztowano z rogu).
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Wedyowisz

Jak niemieckie tauen może odpowiadać ang. thaw? Przecie ang. th normalnie odpowiada niemieckiemu d.
стань — обернися, глянь — задивися
  •  


Feles

anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Dynozaur

#277
Cytat: tqr w Październik 27, 2013, 13:05:17Znalazłem taki i taki możliwy przykład, ale żaden z nich nie jest rodzaju żeńskiego...

W słowiańskim ū-tematy innych rodzai istniały, tylko działy się z nimi różne rzeczy - przechodziły do rodzaju żeńskiego albo do innego typu odmiany. Na przykład język - to stare zdrobnienie (tak jak kamyk z dawnego "kamy"), wcześniej musiał istnieć rzeczownik *języ ū-tematowy rodzaju męzkiego. Niestety, nie przechował się w zaświadczonych językach słowiańskich.

Podobnie z nijakimi u-tematami - istniały w PBSie (i przetrwały w pruskim, mianowniki na -u), ale prasłowiański nie mógł ich zdzierżyć i albo przyprawił im jaja (np. miód - prus. neut. meddu) albo jeszcze co insze im zrobił.

Jeneralnie, w PIE rodzaj rzeczowników był całkowicie niezależny od typu odmiany - rzeczownik któregokolwiek typu odmiany mógł być dowolnego rodzaju. Mówi się, że to dlatego, że rozróżnienie rodzajów powstało stosunkowo późno w rozwoju tego języka, kiedy już deklinacja była w pełni rozwinięta (co bardzo cieszy wyznawców nostratyzmu, jako że tureckie i uralskie rodzajów nie mają).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Wedyowisz

Ǫgierskie kemény ma coś wspólnego z kamień, czy to szujodruh?
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Towarzysz Mauzer

Niet:
CytatA ~ kem- töve ősi finnugor vagy épp uráli örökség: mordvin keme ('kemény, szilárd'), finn kämeä ('vastag, erős'), szelkup koom ('kemény').
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Wercyngetoryks

Cytat: Gubiert w Listopad 21, 2013, 19:43:49
Ǫgierskie kemény ma coś wspólnego z kamień, czy to szujodruh?

Ciekawostka:

Ma!

Oba pochodzą z nostratycznego o ile ów istniał *ḳVmV, oznaczającego coś twardego. U nas przekształciło się to w kamień.
ChWDChRL
  •  

Widsið

Z tym nostratycznym, to bym uważał. Rekonstruowanie na podstawie rekonstrukcji to już wyższa szkoła jazdy, w której prawdopodobieństwo błędu jest bardzo wysokie.
  •  

Vilène

Ba, powiem więcej. One się wywodzą z praadamickiego *CVCḿCVV oznaczającego jakieś ciało stałe.
  •  

Feles

Cytat
Ba, powiem więcej. One się wywodzą z praadamickiego *CVCḿCVV oznaczającego jakieś ciało stałe.
Co jest złożeniem *CVC- oznaczającego dźwięk uderzenia w coś i *ḿCVV- oznaczającego okrzyk bólu po uderzeniu w to coś.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Wedyowisz

CytatZ tym nostratycznym, to bym uważał. Rekonstruowanie na podstawie rekonstrukcji to już wyższa szkoła jazdy, w której prawdopodobieństwo błędu jest bardzo wysokie.

Poza tym słowiańskie słowo wydaje się zmetatezowane z pierwotnego *ak'-men-. W dodatku -m- uznaje się już za część przyrostka.
стань — обернися, глянь — задивися
  •