Djalekty języka polskiego - ankieta

Zaczęty przez Siemoród, Luty 21, 2016, 00:46:42

Poprzedni wątek - Następny wątek

Siemoród

Witam. Sporządziłem krótką ankietę mającą na celu zrobienie kilku mapek dot. dialektów (ziemniaki, papcie, mól/mol itp.). Przepraszam za aspulizm przy fonetyce, ale ankieta ma być przeznaczona też dla osób nie znających się na alfabetach fonetycznych. Napisałbym, żeby nie odpowiadać po radopolsku, ale to chyba oczywiste.

Oto link: http://goo.gl/forms/3lGEzoQdYu

Z góry dziękuję za poświęcony czas i zgodne z prawdą odpowiedzi :)

Po zebraniu odpowiednio dużej próbki z chęcią podzielę się rezultatami.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

Spiritus

Zrobić, zrobiłem. Jedno, co mi się rzuca w oczy to to, że bardzo pomieszana jest ta ankieta. Np. raz uwzględniasz odnosowienie ("sie"), a raz nie ("kąwersację") i ogólnie zapis często bywa niejasny. Poza tym, każe ona wybierać jedną wymowę. Pewnie w wielu regionach osoba rzeczywiście będzie miała jedną wymowę danego słowa, ale np. u mnie ta wymowa naprawdę potrafi się ogromnie wachać: zaznaczyłem np. wymowę [gɛ̃ɕ], choć bardziej akuratnie [gẽɕ], ale moja wymowa może iść jeszcze do [genɕ] i [gɨnɕ]; na egzaminie ustnym  powiem [takɔw̃], ale już do matki powiem [takom].

Ogólnie wydaje mi się, że trochę nie przemyślałeś tej ankiety.
  •  

Τόλας

#2
Cytat: Spiritus w Luty 21, 2016, 15:12:46
Poza tym, każe ona wybierać jedną wymowę. Pewnie w wielu regionach osoba rzeczywiście będzie miała jedną wymowę danego słowa
Ja w paru miejscach zaznaczyłem więcej niż jedną odpowiedź.
U nas w Opolskiem w ogóle jest pomieszanie. Jeden powie [gej˜ɕ], a drugi [gaj˜ɕ]. Starsi ludzie, w zależności od pochodzenia, mówią albo mniej więcej ,,dźeŋkuji", albo ,,dźeŋkuja" lub ,,dźeŋkuje". Ja mówię ,,dźeŋkuję", staram się utrzymać nosówki w wygłosie przy życiu (beznadziejna walka).
  •  

Obcy

Cytat: Toyatl w Luty 21, 2016, 15:34:42
Cytat: Spiritus w Luty 21, 2016, 15:12:46
Poza tym, każe ona wybierać jedną wymowę. Pewnie w wielu regionach osoba rzeczywiście będzie miała jedną wymowę danego słowa
Ja w paru miejscach zaznaczyłem więcej niż jedną odpowiedź.
U nas w Opolskiem w ogóle jest pomieszanie. Jeden powie [gej˜ɕ], a drugi [gaj˜ɕ]. Starsi ludzie, w zależności od pochodzenia, mówią albo mniej więcej ,,dźeŋkuji", albo ,,dźeŋkuja" lub ,,dźeŋkuje". Ja mówię ,,dźeŋkuję", staram się utrzymać nosówki w wygłosie przy życiu (beznadziejna walka).

To zależy, w którym rejonie Opolszczyzny. Na zachód od linii Brzeg-Prudnik raczej nie doświadczy się dialektów, tylko standardowej literackiej polszczyzny.
  •  

Siemoród

Cytat: Spiritus w Luty 21, 2016, 15:12:46
Zrobić, zrobiłem. Jedno, co mi się rzuca w oczy to to, że bardzo pomieszana jest ta ankieta. Np. raz uwzględniasz odnosowienie ("sie"), a raz nie ("kąwersację") i ogólnie zapis często bywa niejasny. Poza tym, każe ona wybierać jedną wymowę. Pewnie w wielu regionach osoba rzeczywiście będzie miała jedną wymowę danego słowa, ale np. u mnie ta wymowa naprawdę potrafi się ogromnie wachać: zaznaczyłem np. wymowę [gɛ̃ɕ], choć bardziej akuratnie [gẽɕ], ale moja wymowa może iść jeszcze do [genɕ] i [gɨnɕ]; na egzaminie ustnym  powiem [takɔw̃], ale już do matki powiem [takom].

Ogólnie wydaje mi się, że trochę nie przemyślałeś tej ankiety.
Dziękuję za porady, uwzględnię różne wymowy.

W ankiecie chodzi mi raczej o idjolekt używany w domu, z rodziną, nie ten szkolny/telewizyjny/radopolski.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi i prosiłbym także pozostałych użytkowników o wypełnienie ankiety.
Niech żyje Wolny Syjam!
  •