Ostatnie wiadomości

Strony: 1 [2] 3 4 ... 10
11
Conlangi: a priori / Odp: symulacja rozwoju języka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jasiek13 dnia 15 sie 2018, 08:35:16 »
Dzięki, ale wydaje mi się, że języki w prehistorii były bardzo prymitywne, tu chyba trochę z tą prymitywnością przesadziłem. :-)
12
Tłumaczenia / Odp: Jak w waszych językach będzie żart o słonecznym cieniu?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jasiek13 dnia 15 sie 2018, 08:29:00 »
Sorki za tamto bezmyślne kopiowanie.
13
Conworldy i althisty / Odp: Drugi althist Maszjo
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Pluur dnia 15 sie 2018, 08:12:31 »
Niemcy też są tu przecie podzielone.
14
Tłumaczenia / Odp: Jak w waszych językach będzie żart o słonecznym cieniu?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Pluur dnia 15 sie 2018, 08:08:40 »
Lepiej by się to czytało przecinkami.
15
Conlangi: a priori / Odp: język katakański
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vaylor dnia 15 sie 2018, 03:02:41 »
Dokładnie. Amen.
16
Conlangi: a priori / Odp: symulacja rozwoju języka
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vaylor dnia 15 sie 2018, 03:01:03 »
tu powstaje sztuczny język w jakimś stopniu realistyczny.

Przede wszystkim język posiadający fonemy e o a jest nierealistyczny i nie widzę możliwości by coś takiego nazwać językiem. Jeśli koniecznie chcesz zrobić eksperyment z językiem złożonym z 3 "fonemów"  proponuję wybrać "0" "1" "2". Całkiem interesująca koncepcja. Naprawdę. Natomiast na gruncie języków naturalistycznych to ślepa uliczka.

Tworzenie języka na zasadzie pospolitego ruszenia "wymyślajcie słowa" również uważam że to nietrafiony pomysł. Ogólnie tworzenie języka uważam to coś więcej niż wymyślanie słów na szybko. To jest mam wrażenie delikatny i chirurgiczny proces wymagający świadomości wszystkich struktur danego języka które tylko autor może od tak znać. Dlatego nie dziwi mnie tutaj totalny brak odzewu.

Odnośnie udziwniania konlangów. O którym mówiłeś w jednym ze swoich wątków. Nie lubię tego określenia bo kojarzy mi się jednoznacznie z na siłę wtrącaniem jakiś dziwnych konstrukcji bez ładu ani składu. Język apriori oznacza że nie jest wyprowadzony z żadnego z istniejących języków. A nie "jest ekstremalnie różny od wszystkiego co w życiu widziałeś". Są pewne uniwersalia i prawidłowości językowe które muszą dotyczyć zarówno conlangów a priori jak i a posteriori. Moim zdaniem bo nie chcę ci tu narzucać jedynego słusznego sposobu tworzenia conlangu bo taki nie istnieje, powinieneś głębiej zastanowić się jaki to ma być język.Jak ma brzmieć, czego od niego oczekujesz. I do tego dążyć. Modyfikować na bieżąco fonetykę czy struktury jeśli w trakcie rozwoju języka okazuje się że coś tu nie pasuje.
Co nie oznacza że twój twór nie może być "dziwny" (byle nie na siłę). Z tego co wiem to standardowy/średni/przeciętny zestaw spółgłosek w językach to 22 +/-3. Rotokas posiada ich 6 a !Xoo ponoć ponad 100, nie wiem ile dokładnie. Udziwnienia gramatyczne? Proszę bardzo dwa skrajne przykłady. Inuktitut i wietnamski. Pierwszy ma na wyrażenie większości treści odpowiedni suffix. Drugi nie dopuszcza jakiejkolwiek odmiany a każde słowo składa się z jednej sylaby. To są jak na nasze indoeuropejskie standardy dziwne języki a sobie funkcjonują.

Nie chcę być tu jakąś alfą i omegą opiszę to może z mojej perspektywy. Ja podchodzę do tego tak: Zastanawiam się jaką treść muszę wyrazić, dobieram odpowiedni sposób w jaki mogę to wyrazić- czy to suffix czy prefix czy to partykuła czy może reduplikacja czy co innego. Fonemy dobieram początkowo jakie mi się podobają a następnie tworząc struktury języka wywalam te których nie używam bo mi nie pasują albo dodaje jak mi czegoś brakuje. I tak na bieżąco.

Myślę że język powinien być przede wszystkim spójny i dopracowany (za co często odpowiadają totalne duperele). Conlang z przeciętnymi fonemami i niczym nie wyróżniającą się gramatyką ale spójny dobrze rozwinięty moim zdaniem przedstawia większą wartość niż najbardziej udziwniony nooblang.
Dobra późno jest ja się rozgadałem a nie wiem czy przejrzyście bo mam problemy z pisaniem do rzeczy. Jak coś nie jasne jak mówiłem w poprzednim swoim poście- pytaj ktoś pewnie odpowie.
17
Conlangi: a priori / Odp: język katakański
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 15 sie 2018, 02:08:30 »
Kolega podsumował, to też podsumuję w sumie!

Ogólnie, tak jak Vaylor mówił, zapał jest, i to się chwali. Ale!

Mam wrażenie, że starasz się zrobić języki specjalnie inne tą czy inną cechą, jednak robisz to bez głowy. Starasz się wymyślać wiele nowych rzeczy, co też się chwali (zgaduję, że w przyszłości będą tego dobre owoce), ale są one nie tylko co nierealistyczne, ale też strasznie chaotycznie zbudowane.

Braki w wiedzy lingwistycznej też widać, ale to akurat jest norma u osób nowych. Jednak czasami, przy głowie pełnej pomysłów, lepiej trochę się podszkolić lub poduczyć, i też czasem o coś się normalnie zapytać lub też poszukać w internecie (też można przeszukać te forum, tu masa rzeczy była już tłumaczona w dużo bardziej przystępny sposób).

To tyle rad ode mnie. Polecam Ci się przyjrzeć jak działają zwykłe języki, wysunąć z tego wnioski.
18
Conlangi: a priori / Odp: język katakański
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Vaylor dnia 15 sie 2018, 01:47:07 »
Te spojlery tak trochę utrudniają ale już. Może będę się trochę czepiał w tym czy innym twoim konlangu (widzę że się naprodukowałeś ale póki co rzuciłem tylko okiem na pozostałe) ale nie robie tego złośliwie. Ja dostałem trochę po dupie jak i poczytałem jak inni dostali i wyszło mi na dobre :)

Nie chce mi się cytować wszystkiego więc nie miej mi za złe, że zimno wypunktuję :P :

1. Katakana to nie alfabet tylko sylabariusz. Jeden z systemów pisma obok np abdżadów czy abugid.

2. Tą katakanę to trochę zgwałciłeś generalnie i zabiłeś jej istotę. Przede wszystkim zastanów się czy jej możliwości pozwalają na zastosowanie jej w języku. Zobacz jakie daje możliwości i czy na pewno to dobry pomysł. Tutaj akurat masz dość prosto bo katakana sama w sobie jest dość banalna. Uważam że wypada poznać pismo którego chce się użyć i zachować jego fundamentalne zasady. zwłaszcza że jak patrzę na słownik to w większości się da np. asasi- アサシ. Poczytaj sobie jak jest używana i kombinuj. Takie słowo jak "hukrien" może być ciężkie do zapisania (zbitka kr). Ale możesz np wykorzystać część znaków z hiragany jako pomocniczego zestawu do zapisu spółgłosek a katakanę zostawić jako normalny sylabariusz. Musisz mieć świadomość że powstała do zapisu języka japońskiego który ma dość banalną budowę sylab i nie jest ona tak elastyczna jak np alfabet łaciński.
Cytuj
Spać-essen
>:-(

3. Przerzutnik znakowy? Nie wiem czy dobrze rozumiem. Czy chodzi o to że dany znak może być czytany na 2 sposoby? Jak dodasz przerzutnik to wtedy czytasz jego alternatywną wymowę ? Jeśli tak to jest to po prostu znak diakrytyczny jak polska kropka nad "ż"

4. Sposób zapisu schematu sylaby jest przyjęty inny i zalecam by dla jasności prezentacji go stosować: C dla spółgłoski, V dla samogłoski lub dyftongu czy sonantu. W nawiasach elementy opcjonalne. Czyli CV oznacza że język dopuszcza jedynie sylaby składające się z jednej samogłoski i spółgłoski np. ka ba la de wu ti. (C)V oznacza że dopuszcza również sylaby złożone z samej spółgłoski. A (C)(C)(C)V(C)  No to już myślę że sam się domyślisz. Stosowane są jeszcze inne litery- N jako głoska nosowa czy H (poprawcie mnie jeśli palnąłem głupotę) jako półsamogłoska.

5. VCCV to nie jest sylaba tylko 2 sylaby... Bo to ona stanowi rdzeń sylaby. Patrząc na słownik twój język dopuszcza sylaby o schemacie (C)(C)V(C)

6. "Drugi zestaw przypadków jest dla czasownika:
Mianownik...(M.)-forma podstawowa czasownika końcówka -en.
Abessivus.....(Ab.)-forma przecząca czasownika, końcówka -no"
Tutaj to żeś pojechał   ??? Oplułem monitor przez ciebie :P To nie jest odmiana przez przypadki tylko to pierwsze jak mniemam końcówka czasownika która ulega zmianie w "no" przy przeczeniu... Od suffix przeczący a nie żaden przypadek.

7. Przerzutnik wyrazowy- trochę przekombinowana konstrukcja

8.
Czy to, że się wymawia znaki interpunkcyjne to nie przegięcie z mojej strony?   :-)
  Przesada.

Widzę u ciebie zapał i chęci co jest świetne. Natomiast widzę też brak wiedzy którą trzeba uzupełnić. Popatrz sobie na fonetykę języków naturalnych poczytaj o gramatyce. Wiedza o tym jak funkcjonują języki bardzo rozwija umiejętność tworzenia języków. To pomaga sam widzę to na swoim przykładzie. Bo próbujesz sporo kombinować natomiast często idzie to trochę w niewłaściwą stronę. Jak coś to pytaj tutaj czy załóż sobie własny pokoik w dziale do tego przeznaczonym i tam zapytaj. Jak nie ja to ktoś inny odpowie.
19
Conlangi: a priori / Odp: język katakański
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 14 sie 2018, 23:16:02 »
Nie wiem, czy dobrze, ot, stwierdziłem fakt, patrząc po użyciu spojlerów :P

Co do wymowy znaków interpunkcyjnych, to raczej przesada, chyba, że poszczególne syntagmy dzielą się jakimiś dziwnymi psrtykułami.
20
Tłumaczenia / Jak w waszych językach będzie żart o słonecznym cieniu?
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Jasiek13 dnia 14 sie 2018, 22:28:42 »
W słonecznym cieniu na miękkim kamieniu stojąc siedziała młoda staruszka i nic nie mówiąc rzekła do wysokiego pana niskiego wzrostu z brodą bez zarostu , jestem bezdzietna mam sześcioro synów mój wczorajszy zmarły mąż wybudował dziś trzy statki ,jednego całego, drugiego połowę, trzeciego wcale tą trzecią łodzią popłynęliśmy na bezludną wyspę gdzie roiło się od białych murzynów . Mój mąż wszedł na gruszkę, strzepał pietruszkę, leciała cebula , przyszedł właściciel kasztana 'zejdźcie z mojego banana ' , pozbierał kartofle . To wszystko było zapisane na 25 fałdzie spódnicy pięknej dziewicy którą rok przed urodzeniem urodziła sąsiadka, bo matka była zajęta praniem .
Strony: 1 [2] 3 4 ... 10