Język nešši [Kyon]

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Styczeń 07, 2016, 22:00:47

Poprzedni wątek - Następny wątek

Pluur

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 05, 2017, 23:53:42
Zdecydowałem się ruszyć z samouczkiem neszyjskiego. Będzie to długie i często zmieniane dzieło. Będę używał pisma neszyjskiego. I moje pytanie do Was: chcecie się z nim zapoznawać, czy powinienem go robić jedynie dla siebie?
A także, czy macie jakieś życzenia/pomysły na to, co mogłoby się w nim znaleźć?

Myślę, że po zrobieniu po prostu udostępnij go ;)
Ja chętnie bym zobaczył coś z Kaczmarskiego, czy Wysockiego...
  •  

Henryk Pruthenia

Kaczmarski może być i to od Ciebie nawet przecież jest! :)

Pluur

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 08, 2017, 09:25:32
Kaczmarski może być i to od Ciebie nawet przecież jest! :)
Że "Kraby"?
  •  

Henryk Pruthenia


Pluur

Mało :(
Może Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego? :D
  •  

Henryk Pruthenia

#80
Może i. Chociaż bardziej myślałem o Lamencie Tytana (którego i tak mam zamiar przetłumaczyć).
Mogę nadmienić, że powoli wrzucam moje notatki z neszszszczyzny, które zebrały mi się przez ostatni czas. Trochę przysłów, i parę ciekawostek z gramatyki i parę konstrukcji.
Dodatkowo będę dalej tłumaczył następne teksty. Następny będzie najprawdopodobniej "Ku Twemu Światłu" :).

Pluur

Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 08, 2017, 22:51:45
Może i. Chociaż bardziej myślałem o Lamencie Tytana (którego i tak mam zamiar przetłumaczyć).
Mogę nadmienić, że powoli wrzucam moje notatki z neszszszczyzny, które zebrały mi się przez ostatni czas. Trochę przysłów, i parę ciekawostek z gramatyki i parę konstrukcji.
Dodatkowo będę dalej tłumaczył następne teksty. Następny będzie najprawdopodobniej "Ku Twemu ŚŚwiału" :).
No to fajnie! Powodzonka!
  •  

Henryk Pruthenia


Henryk Pruthenia

Pismo Neszyjskie
Tak, doczekaliście się!
Wreszcie-wreszcie.
To lecimy z zabawą!

Krótki opis
Pismo neszyjskie jest sylabariuszem z elementami alfabetycznymi i ideograficznymi. Cechą charakterystyczną jest obecność tzw. klasyfikatorów - znaków tworzących rzeczowniki dla logografów, a także zależny od budowy sylaby zapis sylab. Pismo neszyjskie powstało na bazie pisma pleńskiego i sylabariusza miteńskiego, a część znaków dla cyfr mają autochtoniczne, neszyjskie pochodzenie.

Znaki sylabiczne i alfabetyczne
Jak już wspomniałem, pismo neszyjskie jest ogólnie rzecz biorąc sylabariuszem. Ale ma też elementa alfabetyczne i ideograficzne, ale o tych ostatnich na końcu. I tak, trzeba tu powiedzieć sobie jedną rzecz: Język miteński był językiem, w którym sylaba przyjmowała postać CV, rzadziej V - a więc nie było zbitek. Tak więc, pismo neszyjskie też opiera się przede wszystkim o znaki CV a także V. Zostało jednak ono w dużym stopniu zmienione, głównie ze względu na to, że j. neszyjski posiada i sylaby zamknięte, i zbitki w nagłosie. Ale za nim dojdziemy do tego, jak zapisywana jest sylaba, opiszmy po krótce, jakimi znakami zapisuje się sylabę:

  • V
  • CV
  • VC - powstały z odwrócenia znaków dla CV. Często jednak po obróceniu znak pozostaje taki sam, dodaje się więc kreseczkę, dla odróżnienia. Często się ją jednak pomija w piśmie odręcznym.
  • C - powstałe z uproszczenia znaków dla sylab.

Dodatkowo występują znaki dla wzdłużenia samogłosek, zazwyczaj w postaci małych diakrytyków. Jeżeli wzdłużamy sylabę VC, to znak diakrytyczny/pełny znak też jest odwracany.

Pełna lista znaków dostępna jest na wiki.

Zapis sylaby
W zależności od struktury sylaby sylaba zapisywana jest na wiele różnych sposobów (pojedyncze znaki oddzielane kreską):

  • V dla V
  • VV: dla V:
  • CV dla CV
  • CVV: dla CV:
  • (C-)C-CV dla (C)CCV
  • (C-)C-CVV: dla (C)CCV:
  • VC(-C) dla VC(C)
  • V:VC(-C) dla V:C(C)
  • CV-C dla CVC
Największe zaskoczenie może jednak wzbudzić zapis sylaby zamkniętej z samogłoską długą:
  • CV-VC dla CV:C

A teraz będą przykłady:

ācca - V:AC-CA - -rada
b'ol - B'O-L - - jaskinia
lēmrī - LE-EM-RIV: - - kwiat

Logogramy
W języku neszyjskim występuje ograniczona liczba logogramów. Są to znaki pochodzące głównie z pisma pleńskiego, w dużym już stopniu zmienione od pierwowzorów. W mniejszej części są to znaki pochodzące od złożeń skrótowych znaków sylabariusza (a tak! są i takie!). Z zasady, logogramy w podstawowej formie zapisuje się bez żadnych znaków opisujących fleksję. A więc:
nurs - CENA - - cena
nurse - CENA-SE - - ceny
ībwūlanni - WIDZIEĆANNI- - widzieć
ībwūlo - WIDZIEĆLO - - widzi

Klasyfikatory
Klasyfikatory używane są jako znaki dla dookreślania znaczenia słów, lub przyporządkowania danego słowa do klasy słów (np. nazw własnych). Znajdują się one zawsze na końcu słowa.
Przykłady:
rī́ustanni - PRÓBOWAĆANNI - - próbować, starać się
rī́ust - PRÓBOWAĆ-MYŚLEĆ - - próba, staranie
rī́uste - PRÓBOWAĆ-TE-MYŚLEĆ - - próby, starania

Jak widać, klasyfikator stoi na końcu.

Klasyfikatory mogą tez stać po określonych nazwach, tworzą też kombinacje zmieniające znaczenie. Np. głowa + miasto = Melakoja, stolica Neszów.

Imiona własne
Imiona własne (przede wszystkim męskie) mają tendencję do zapisu za pomocą logogramów (o ile to możliwe). Imiona kobiece są zazwyczaj zapisywane za pomocą znaków sylabariusza, nawet wtedy, gdy istnieją znaki logograficzne.

No, na dziś wszystko. Może jutro, może nigdy, opiszę trochę imiona dokładniej.

Borlach

#84
Pienkne krzaczki. Dej mnie panie somsiad wincyj krzaczków a najlepiej cały tekst!
A na serio to podtrzymuje swoją opinię że jest to pismo skomplikowane. Ale to bardzo dobrze, nudny byłby Kyon gdyby same alfabety na nim były xD
Oto ja, Adwokat Diabłów
  •  

Henryk Pruthenia

Dziękuję bardzo!
Postaram się jakiś tekst sklecić, zaraz po tym, jak opiszę neszyjskie imiona!

Henryk Pruthenia

Neszyjskie Imiona

Neszyjskie imiona, w zależności od płci i statusu społecznego, skonstruowane i zapisywane są na różne sposoby. Większość imion neszyjskich jest znacząca, to jest posiadają łatwe do odczytu znaczenie (zazwyczaj wróżba lub życzenie jakiejś cechy), rzadziej są to nieneszyjskie imiona, choć ich znaczenie jest dalej rozpoznawalne (są to przede wszystkim imiona miteńskie i pleńskie, rzadziej isztyjskie i narukińskie).

Imiona męskie
Imiona męskie są zazwyczaj dwuczłonowe, gdzie pierwszym członem jest czasownik w trybie rozkazującym, a drugim rzeczownik lub przymiotnik. Są to jedyne złożenia występujące w języku neszyjskim. Pełnią one funkcję magiczną i są wróżbą dla noszącej je osoby. Imiona te odnoszą się do takich sfer życia, jak religia, wojna, szlachetność, cnota, a także miejscowości. Rzadko opisują one takie sfery jak zawody, czy też zwierzęta.

Przykłady imion:
  • Buvhēšše - Nieś Słowo!
  • Dēnšītke - Miej nadzieję na Świt!
  • Ħovanšūe - Pokonaj wroga!
  • Siduvatānne - Pokój za dnia!
  • Sṓvlkamase - Sław Ogień!

Formy skrócone imion męskich
Imiona męskie są zazwyczaj skracane do swojego pierwszego, czasownikowego, członu:
  • Buvhēšše - Buve
  • Dēnšītke - Dēne
  • Siduvatānne - Siduve
  • Sṓvlkamase - Sṓvle

Imiona żeńskie
Imiona żeńskie są zazwyczaj lekko zmodyfikowanymi rzeczownikami pospolitymi, odnoszące się do sfer życia i elementów przyrody łączonych z kobiecością. Są to przede wszystkim nazwy kwiatów, drzew, a także wód i elementów przyrody. Często występują w formie zdrobniałej.
  • Cīuni - Noc (< cīun "noc")
  • Sirōni - Róża (< sirōna "róża")

Imię odojcowskie
Wśród neszyjskich Górali zamiast nazwisk popularne są imiona odojcowskie. Tworzy się je za pomocą przyrostków -iše, -tiše od krótkich form imion ojca. Imiona odojcowskie noszone są zazwyczaj jedynie przez mężczyzn.

Nazwiska rodowe
Nazwiska rodowe mogą posiadać wielorakie pochodzenie. Mogą to być nazwiska pochodzące od przezwiska czy imienia założyciela rodu, nazwiska odmiejscowe, a także nazwiska magiczne. Część nazwisk ma pochodzenie nieneszyjskie i ich etymologia jest niejasna dla użytkowników j. neszyjskiego. Nazwiska neszyjskie mają charakter jednoczłonowy. Po nazwisku rodowym zawsze stoi znak Ród.

Dookreślenia
Członkowie dużych rodów posiadających wiele rozgałęzień posiadają dookreślenia rodowe. Są to zazwyczaj nazwy odmiejscowe, rzadziej imiona wskazujące na założyciela gałęzi rodu, które mają wskazać na przynależność do określonej gałęzi rodu.

Shikari

To się zaczyna podobać. Ma się wrażenie, że czyta się tytuły piosenek wykonawców skandynawskiego metalu.

Imiona odojcowskie to za pewne inspiracja kulturą rosyjską, bo w Skandynawii z kolei odojcowskie są nazwiska - znane nam wszystkim dodawanie "-son" na końcu nazwiska.
  •  

Henryk Pruthenia

Pierwsze Twoje skojarzenie z metalowymi nazwami mię bardzo zdziwiły.

Nie no, to tylko kwestia nazwy. Górale je używają faktycznie jako nazwiska.

Úlfurinn

Mi się nešši kojarzy z Lessie. xD

Ogólnie bardzo fajny język.
smrt zidum
  •