Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Piłem do Felesa.
To, co jest w Navajo nijak nie przypomina pomysłu Monsteriora. Języki często mają rzeczy, które mogą się wydawać dziwne, ale zwykle mają jakieś zastosowania, które sprawiają, że użytkownikom chce się z nich korzystać, bo to wygodniejsze niż peryfrzowanie słowami. I obwiatyw (nie takie do końca obwiatyw swoją drogą) w Navajo potrafi być bardzo praktyczny. Zaimek mówiący o posiadaniu brata bliźniaku już niespecjalnie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: Tоб ріс тоб w Październik 07, 2012, 14:45:49
Cytat: Henryk Pruthenia w Październik 07, 2012, 14:03:44
Cytat: Ghoster w Październik 07, 2012, 13:58:16
Cytatir - zwierzęce używane w bajkach
Eee... Języki tak nie działają.
W jednéj polskiéj bajce Słońce mówiło przez "byłom"
Co jest zresztą poprawną, tylko rzadko używaną, formą, analogiczną do "byłem/byłam" i "był/była/było".
Właśnie wiém, więc mówię, że jeżeli Monsterior zastosował by coś jak w Polskiém, tylko trochę szérszém, to miało by to ręce i nogi.

Mônsterior

Ja powiem tylko tyle, że takiego języka nie zamierzam tworzyć, bo nie uważam za słuszne kreowania konlangu, którego samemu nie będzie mi się chciało uczyć; chciałem zobaczyć tylko Wasze reakcje, które są żywe i to mnie cieszy, ale i potwierdzają pewne snobistyczne tendencje komentarzowe, łatwo zauważalne przy czytaniu wypowiedzi niektórych użytkowników.
  •  

Ghoster

#93
[...........]
  •  

Dynozaur

Hej... Ale zaimek oznaczający brata bliźniaka to naprawdę fajna rzecz.

Dziwne, że nie istniał w conlangach CFH.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

elslovako

Beztalencie potrzebuje pomocy :O

Zacząłem robić nowy język, by potrenować zmiany fonetyczne, więc wziąłem się za robienie alfabetu. IMO jest może nie okropny, ale razi w oczy, więc się pytam co zmienić (nie tylko w kwestii znaków, może jest jakiś fonetyczny fail z mojej strony)?

A   Á   B   C   D   Đ   E   É   F   G   H   I   Í     J      K    L    M    N    O    Ó    P    R            S            T   Ŧ   U
/a/   /aː/   /b/   /ç/   /d/   /ð/   /ɛ/   /ɛː/   /f/   /g/   /x/   /i/   /iː/ /j/, /ʲ/   /k/   /l/   /m/   /n/   /ɔ/   /ɔː/   /p/   /r/, /ɹ/   /s/, /ʃ /   /t/   /θ/   /ʊ/   
Ú         V       W       Y         Ý      Z        Ä        A̋      Ö       Ő       Ü        Ű   
/ʊː/   /v/   /w/   /ə/   /əː/   /ʝ/   /ɶ/   /ɶː/   /œ/   /œː/   /y/   /yː/    

Oczekuję naprawdę sensownych rozwiązań, bo tego się nie tyle co wstydzę, ale nie pokazałbym go w gotowym conlangu.
  •  

Towarzysz Mauzer

Układ samogłoskowy jest ciut nieprzekonywający. Nie odnotowano żadnego rzeczywistego języka, w którym by /ɶ/ i /œ/ ze sobą współistniały, będąc zresztą wobec /ø/ obie rzadkimi głoskami - ale zwłaszcza ta pierwsza. Długa szwa to dosyć rzadkie zjawisko, ale OK, możliwe.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

elslovako

by potrenować zmiany fonetyczne - Widzę że mam podstawę pod kolejne - czy jest możliwe przejście ɶ w œ? Długa szwa jest wynikiem obniżenia artykulacji /ɨ/ (a co za tym idzie /ɨː/). Bardziej mnie zastanawiało czy jest sensowne zapisywanie /ʝ/ jako "z" i analogicznie /ç/ jako "c".
  •  

Pluur

Cytat: elslovako w Styczeń 05, 2013, 21:51:00
by potrenować zmiany fonetyczne - Widzę że mam podstawę pod kolejne - czy jest możliwe przejście ɶ w œ?

A czemu by nie - nie jest jakimś tam wielkim znawcą, ale już się dowiedziałem, że praktycznie każda zmiana jest możliwa, a czy już prawdopodobna to już nie wiem :-)
/ɶ/ do /œ/ przez podniesienie może być, czyż nie?

Cytat: elslovako w Styczeń 05, 2013, 21:51:00
(...) Bardziej mnie zastanawiało czy jest sensowne zapisywanie /ʝ/ jako "z" i analogicznie /ç/ jako "c".

Jak dla mnie sensowne
  •  

CookieMonster93

Bardziej prawdopodobne jest współistnienie: /ø/ - /œ/ niż: /ɶ/ - /œ/. Tyle ode mnie :-) Poza tym wszystko zdaje się mieć ręce i nogi.
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Mścisław Bożydar

Znając życie, to pewnie wryję się teraz w środek jakiejś fascynującej dyskusji i mój post pozostanie niezauważon.
Jednakowoż...
Wpadł mi do głowy niczego sobie pomysł na konlang i chciałbym zapytać was o opinię.
Początek języka, to mniej-więcej rok 43 ne, kiedy to Klaudiusz zaczyna podbój Brytanii. Język wykształca się przez 400 lat rzymskiej okupacji. Jest to język mieszany (nie mylić z nóblangiem!) powstały z łaciny i celtyckiego (tylko jeszcze nie wiem co da podstawę gramatyczną... chyba łacina {oczywiście nie jeden do jednego, wiecie o co chodzi}). Myślę, że w związku z istnieniem grupy italoceltyckiej nie wytworzyłby się pidżyn, tylko coś sensownego. Ogólniej rzecz ujmując ma to być mowa zromanizowanych celtów, zasymilowanych przedstawicieli arystokracji rzymskiej. Byłby to język klasy rządzącej brytanią po opuszczeniu jej przez Rzymian, a przed germanizacją.
Chcę się zająć przede wszem opisem tego języka w okresie "klasycznym", kiedy to był najbardziej rozwinnięty (A.D. 500-600) i zaj mował obszar od obecnego Cardiff po Grimsby.
Potrzebuję tylko jakichś materialów o językach celtyckich (i praceltyckim)
Co o tym myslicie? :-)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Jątrzeniot

A o Brithenigu z Ill Bethisadu słyszałeś? Bo on miał mniej więcej takie właśnie założenia. Mowa zromanizowanych Celtów.
  •  

Mścisław Bożydar

#102
Kuuurde :/
Nie słyszałem o tym języku. W ogóle to z tego projektu chyba tylko Wenedyk jakoś bardziej ogarniam ;-)
Ale nic, i tak się może za to zabiorę.

EDIT:
Na pewno się zabiorę, bo pomysły na gramatykę są zupełnie inne niż moje ;-)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Mścisław Bożydar

Ma ktoś może jakieś linki do dobrych stron o praceltyckim i historii celtyckich? (i oczywiście jakieś materiały gramatyczne i leksykalne >.<)
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •  

Todsmer

Gdzieś jest na forum, Widsith pisał (chyba w przydatnych odnośnikach).

W każdym razie poszukaj sobie "Etymological dictionary of Proto-celtic" na chomiku.
  •