Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Ghoster

#300
[...........]
  •  

Fanael

Cytat: Ghoster w Styczeń 10, 2014, 19:44:25
[r̟] oznaczałoby spółgłoskę drżącą alweo-palatalną.
Przed dziąsłami są zęby, a nie podniebienie, n'est-ce pas?
  •  

Ghoster

#302
[...........]
  •  

Ciacho23

Co do tych przypadków to NIBY rozumie, ale nie poradził bym opisać ich bez tych durnych pytań. ;(
  •  

Feles

Pomysł języka z minimalną liczbą fonemów.

/t~n~ɪ k~ŋ~ʌ/

Alofonia:
1. /t k/ przed kolejnym pojedynczym /t k/ stają się [n ŋ];
2. /t k/ doświadczają wokalizacji:
2—a. najpierw przed fonetycznymi nosowymi;
2—b. następnie po fonetycznej spółgłosce, z wyjątkiem sytuacji przed samogłoską z pierwszego podpunktu;
2—c. ostatecznie również przed pozostałymi fonetycznymi spółgłoskami;
3. /t k/ spirantyzują w [s h], chyba że są poprzedzone nosową;
4. Nosowe znikają przed fonetycznymi spółgłoskami;
5. [ɪ] staje się [ʊ] po welarnej/krtaniowej;
6. [ʌ] staje się [ɛ] po dziąsłowej;
7. Fonetyczne samogłoski znikają przed innymi fonetycznymi samogłoskami;
8. [ɪ ʊ] znikają w kontekście VC_CV, o ile kolejna sylaba zawiera [ɪ ʊ]
9. [ɛ ʌ] znikają w kontekście VC_CV, o ile kolejna sylaba zawiera [ɛ ʌ]

Ortografia:
[n ŋ] ‹n g/n¹
[t k] ‹t k
[s h] ‹s h

[ɪ ʊ] ‹i u
[ɛ ʌ] ‹e a

¹) przed [k h]

Przykłady:
/ttkkkkkk/ ‹tahak
/ttkkkkkkkkt/ ‹tehhaku
/kktktkkk/ ‹kasek
/kktktkkkkkt/ ‹kuhhaku
/ktkttkkk/ ‹astek
/ktkttkkt/ ‹asenku

:-P :-P :-P

(sca²)
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Mahtlactli Omome Tochtli

Strasznie długie morfemy musiałby mieć ten język, żeby cokolwiek dało się nim wyrazić.
  •  

Feles

Czy ja wiem?
Fonologicznie jedna głoska daje jeden bit entropii. Fonetycznie natomiast jest możliwych ok. 100 różnych sylab*, co daje ok. 6,5 bita na sylabę.

Dla porównania, jedna sylaba w japońskim ma ok. 8 bitów entropii, przy założeniu, że możliwych sylab jest tam 200-300. Można by więc przypuszczać, że słowa w tym języku fonetycznie byłyby nieco (gdzieś z 20%) tylko dłuższe od odpowiednich słów po japońsku.

Dla jeszcze innego porównania, w bazie programu Pomocnik Szaradzisty znajduje się 119 560 haseł, z czego 109 297 słów zaczyna się małą literą (aby wykluczyć nazwy i skrótowce). Ich średnia długość to 10,5 litery po polsku, co — pomnożone przez logarytm binarny z liczby liter w alfabecie polskim — daje 52,5 bitów entropii.
Zakładając podobny poziom redundacji, ten sam zestaw słów przetłumaczony na powyższy język miałby średnio 15,8 litery długości na słowo.
No i zakładając, że robiąc te wszystkie obliczenia, nic mi się nie pokiełbasiło.

*) Wbrew pozorom dokładne policzenie tego nie jest proste z powodu pewnych ograniczeń obejmujących sylaby, np. tego, że [ɛ ʊ] nie występują na początku sylaby, [n ŋ] są nierozróżniane przed spółgłoską, zbitki /Nn Nŋ tn tk kŋ kt sk ht/ są wykluczone oraz nosówki nie pojawiają się na końcu wyrazu.
Z podobnych względów analogiczne wyliczenie jest równie trudne w japońskim, dużo bardziej trudne w angielskim i cholernie trudne w polskim.

* * *

Co innego długość tych morfemów w wersji ,,fonologicznej".

Ale przy okazji można się spodziewać masy nieprzewidzianych alternacji, np.

/tktk/ + /ktkttk/ + /ttkkt/ → /tktkktkttkttkkt/
sese› + ‹aste› + ‹niku› → ‹ihunsetenku
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Canis

Fajne wyliczenia. Ale:
CytatNo i zakładając, że robiąc te wszystkie obliczenia, nic mi się nie pokiełbasiło.
Tobie nie. Ale jeśli cały język jest tak fonetycznie ograniczony, to cały staje się jednym wielkim łamańcem językowym. I potencjalnym użytkownikom by się kiełbasił. Z tym, że to chyba dość oczywiste, bo właśnie dlatego natlangi mają więcej fonemów...

Ale to nie umniejsza wartości conlangu jako takiego.
  •  

Pluur

Postanowiłem zrobić nooblang, który (dla mnie) ma ładne brzmienie ^^

na chwiłę obecną tylko dwa zdania :D

ZIIDLUNLGAAC [zi:dˠənˠga:t͡ʃʲ]

zdanie pierwsze:

þeloon yga mitaat øør ['θɛlɔ́:n ʉ̞̀g̊a 'mitá:t ə̹̀:ɹ] [dom (Erg.,l.mn.) jeść (bezok.) lubić (3os.,cz.ter.) ja (Aku.)]

zdanie drugie:

þvertoon hyyktaat rendaydøør ['ðɛɾt'ɔ́:n hʉ̀:kta:t ɾɛn'dàjdə̹́:ɹ]* [droga-na (Erg.,l.p.) stać (3os.,cz.ter.) bałwan (Aku.,l.mn.)


  • [ə̹] można również by zapisać jako [œ̈]
  • * [t'] = ejektywne lekko
  •  

Hapana Mtu

#309
Shjodgósh [ ʃjɔdgo:ʃ ] - mroczny szkic fonologii i ortografii wymyślony przeze mnie wczoraj przed zaśnięciem. Inspirowany był różnymi potworami, między innymi albańską ortografią.

a e i o u [a ɛ i ɔ u]
á é í ó ú [a: e: i: o: u:]

b p d t g q [b p d t g k]
x dx xh dxh [ʦ ʣ ʧ ʤ]
f w s z sh zh ch c h [f v s z ʃ ʒ x ɣ h]
m n ny~yn gn~ng [m n ɲ ŋ]
j wh [j w]

Zapis yn pojawia się tylko w kodzie sylaby, ng w kodzie i między samogłoskami - w innych pozycjach odpowiednio ny i gn.
whayn [waɲ]
whanya [waɲa]
nyút [ɲu:t]
gnom [ŋɔm]
angom [aŋɔm]
awhgnom [awŋɔm]
ang [aŋ]

Najbardziej rozbudowana możliwa sylaba to CjVC, od czego odstępstwem są dopuszczalne przez dialekt "północny" nagłosowe zbitki sT (gdzie T = p, t, q, x lub xh), którym w dialekcie "południowym" odpowiada sekwencja esT.

N spóx [spo:ʦ] - S espóx [ɛspo:ʦ]
N sqayn [skaɲ] - S esqayn [ɛskaɲ]
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Noqa

Bardzo ładne. Lubię takie ascetyczne języki. Może jestem zboczony, ale nawet ta ortografia ma dla mnie sporo uroku - za wyjątkiem afrykat. Z tym, że podoba mi się, że są właśnie brzydkie.

Dialekt południowy miewa też sT w środku zdania? Tzn. czy dopuszcza wyrazy postaci CVCsTVC.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Hapana Mtu

Cytat: Noqa w Styczeń 29, 2014, 20:38:02
Dialekt południowy miewa też sT w środku zdania? Tzn. czy dopuszcza wyrazy postaci CVCsTVC.
(Północny.) Nie, ta zbitka pojawia się tylko w nagłosie. Chyba, że wyskoczy jakieś złożenie, wtedy oczywiście CsT jest możliwe.
º 'ʔ(1)|z(0) + -(y(2))| = º 'ʔ(1)|z(2)|
  •  

Noqa

Chyba mamy odmienne definicje nagłosu ;-)
OK, rozumiem.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Ghoster

#313
[...........]
  •  

Toivo

#314
Ta zamiana długiego /u/ na długie /w/ jest trochę podejrzana. To by była sylaba z jednomorowym jądrem i dwumorową kodą. Nie powiem pochopnie, że to niemożliwe, bo sam się zawsze wkurzam na baranów, którzy piszą "to niemożliwe mieć /o/ i nie mieć /u/" itp., ale trzeba by coś fachowego na ten temat poczytać.
  •