Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

elslovako

Nie ukrywam, że wzorowałem się na irlandzkim

Czy według was taka fonetyka jest sensowna? Co trzeba w niej zmienić? I czy coś trzeba zmienić w pseudo-irlandzkiej ortografii?

Spółgłoski słabe:
b [bʲ]
c [c]
d [dʲ]
f [f]
g [ɟ]
h [h] - tylko w pozycji interwokalicznej
j [j]
k [kʲ]
l [lʲ]
m [mʲ]
n [nʲ]
p [pʲ]
r [ɾʲ]
s [sʲ]
t [tʲ]
v [v]
w [w]

Spółgłoski mocne
bh [bˠ]
ch [tˢ]~[t͡s]~[s ]
dh [dˠ]
fh [ʋ]
gh [g]
hh [h]~

  • kh [k]
    lh [lˠ]
    mh [mˠ]
    nh [nˠ]
    ph [pˠ]
    rh [ɾˠ]~[r]~[ɹ]
    sh [s ]
    th [tˠ]
    vh [ʋ]

    Sandhi:
    CˠCʲ -> CˠCˠ / CˠC
    CʲCˠ -> CʲCʲ / CʲC

    Samogłoski:
    Wymowa samogłosek różni się w zależności od otaczających spółgłosek. Jeżeli samogłoska stoi w pozycji początkowej/końcowej wyrazu lub obok niej stoi inna samogłoska z która nie tworzy dyftongu, uznaje się, że stoi przed/za normalnym wariantem fonemu (czyli C)

    a:
    CˠaCˠ [ɑ]
    CˠaCʲ [a]
    CˠaC [a]
    CaCˠ [ɑ]
    CʲaCʲ [æ]
    CʲaCˠ [a]
    CʲaC [æ]
    CaCʲ [æ]
    CaC [ɑ]

    e:
    CˠeCˠ [ɛ]
    CˠeCʲ [e]
    CˠeC [ɛ]
    CeCˠ [ɛ]
    CʲeCʲ [e]
    CʲeCˠ [e]
    CʲeC [e]
    CeCʲ [e]
    CeC [ɛ]

    i:
    CˠiCˠ [ɪ]
    CˠiCʲ [ɪ]
    CˠiC [ɪ]
    CiCˠ [i ]
    CʲiCʲ [ɨ]
    CʲiCˠ [ɪ]
    CʲiC [i ]
    CiCʲ [i ]
    CiC [ɪ]

    o:
    CˠoCˠ [ʊ̞]
    CˠoCʲ

  • CˠoC

  • CoCˠ [ɔ]
    CʲoCʲ

  • CʲoCˠ [ɔ]
    CʲoC

  • CoCʲ [ɔ]
    CoC [ɔ]

    u:
    CˠuCˠ [u ]
    CˠuCʲ [ʊ]
    CˠuC [ʊ]
    CuCˠ [u ]
    CʲuCʲ [ʉ]
    CʲuCˠ [ʊ]
    CʲuC [ʊ]
    CuCʲ [u ]
    CuC [u ]

    Dyftongi:
    Dyftongi mają niezmienną wymowę niezależnie od otaczających spółgłosek.
    ae [æɛ]
    ai [aj]
    au [aw]
    ei [ej]
    eo [ɛɔ]~[eo]
    eu [ew]
    oi [oj]
    ou [ow]
    ui [ʊj]

    Rozdzielenie dyftongów polega na dodaniu cyrkumfleksu nad drugą samogłoską.
    mhadinh [mˠadʲinˠ]
    mhaidinh [mˠajdʲinˠ]
    mhaîdinh [mˠa.idʲinˠ]


    Najbardziej zależy mi na likwidacji "h" oznaczającego mocne spółgłoski, chociaż nie mam pojęcia, czym je zastąpić. No i samogłoski - czy ktoś znający się dobrze na fonetyce może mi powiedzieć, czy podane fonemy są sensowne (czyli najwygodniejsze do wymówienia w danej pozycji)?
  •  

zabojad

Całkiem sensowne i bardziej celtyckoidalne, byłoby zaznaczanie miękkości poprzez 'e' po spółgłosce, i masa innych, dziwnych mnogografów.
Sry za odkop, ale to chyba nikomu nie przeszkadza?
Feles [*]
Requiem aeternam dona eis, Domine, et lux perpetua luceat eis. Requiescant in pace. Amen.
  •  

Ghoster

#347
[...........]
  •  

Noqa

Wygląda ślicznie. Dosłownie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

elslovako

"Brytyjskim jeńcom wojennym przetrzymywanym w (...) obozach jenieckich nie wolno było ze sobą rozmawiać. Żeby ominąć ten zakaz, opracowali nowy język, który nie zawierał spółgłosek B, M, P, V i W. Dzięki temu mogli szeptać bez poruszania ustami (...)" z najnowszej książki Jeremy'ego Clarksona.

Może kogoś natchnie na stworzenie pełnego, rozbudowanego języka w którym nie trzeba ruszać ustami?
  •  

Towarzysz Mauzer

Do tego by musiała dojść chyba jeszcze harmonia samogłoskowa przednie-tylnie i brak samogłosek zaokrąglonych.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Henryk Pruthenia

#351
Jak byście odszyfrowali uicouj [ɥicoʊ]?
Otóż tak, to slawlęg, i jakaś moja stara notatka, i szczerze mówiąc trochę czasu musiał ogarnąć, zanim zrozumiałem, z jakiej prasłowiańskiej formy toto jest...

EDIT: I jeszcze co znaczyłoby mildej [milʝ]? Jakieś skojarzenia, bo nie wiem, co to w ogóle może być. Zapożyczenie na pewno żadne, a nie rozumiem skąd to...No i ma to męski artikel et, ale z niego zrezygnuję w ostatecznej formie języka.

Noqa

O, artefakty fascynacji palatalnymi, która przetaczała się przez forum jakieś 2 lata temu.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Spiritus

OT: Czy tylko ja nie jestem w stanie wymówić zbitki [lʝ] i robię z niej jajkieś [ɬʲcjᵊ]?
  •  

Henryk Pruthenia

Heh, noqa. Coś takowego było? Język rzeczywiście ma być miękkawy*, ale to nie to było celem jego stworzenia, a wąsy. xD

*czy tylko ja wymówiłbym to przez jedno k?


elslovako

Wracając do mojego poprzedniego postu o języku jeńców, którzy nie mogli poruszać ustami, przygotowałem sobie taką oto fonetykę:

Nosowe: /n/
Zwarte: /t k ʔ/
Szczelinowe: /s~ç h/
Aproksymanty: /j/
Drżące: /r/
Boczne: /l/

Przednie: /a e i/
Tylne: /ɑ ɤ ɯ/

Ponieważ język ma być <prawie> wyłącznie szeptany (ach, ten ahtialański), czy ktokolwiek znający fonetykę lepiej ode mnie wypowie na temat zbioru fonemów? Założenie fonetyki jest takie, że każdy, pojedynczy fonem musi być łatwo rozróżnialny i wymagający najmniejszego wysiłku do wypowiedzenia, żeby język ten można byłoby wypowiadać jak najciszej a jednocześnie jak najwyraźniej. Ponieważ usta mają pozostawać nieruchome podczas wymowy, samogłoski zaokrąglone oraz spółgłoski wargowe odpadają.
  •  

Noqa

Było, kiedy się zadamawiałem na tym forum, to każdy nowy konlang musiał mieć obowiązkowe [ʝ].
A co do [lʝ] to też mam pewien problem i albo frykatyzuje [l], albo palatalizuje.

elslovako, daj jakiś tekst. Szczerze mówiąc wyobrażam sobie problemy z /h/ i /ʔ/. No i dla mnie szeptanie to jednak zupełnie co innego, niż mówienie bez ruchu warg.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

elslovako

#357
Zakładając, że językiem posługiwali się jeńcy, musieli oni (poza nieporuszaniem ustami) szeptać. Nie znam całej historii, którą przytoczył Clarkson, więc ciężko jest mi się odnieść. Chociaż gdybym porzucił ideę języka szeptanego, mógłbym pobawić się np. tonami lub iloczasem. Co do tekstu postaram się coś zmajstrować.
  •  

Spiritus

#358
Wáw xykawáxà nihuah gń.
/wə́w χɨqəwə́χə̀ ŋɪhʊəh xŋ̩/
Rzecz/abs–pełny/trans–pióro/instr–ja/erg
,,Piszę piórem"

Zgadnijcie kto może używać tego języka.
EDIT: Nie, dobra. Stwierdzam, że język nie podoba mi się. Robimy od nowa xD.
  •  

elslovako

Jeszcze raz wracając do języka bez spółgłosek wargowych - postanowiłem nieco zmienić koncept. Nadal w języku nie pojawi się żadna spółgłoska wargowa, jednak samogłoski zaokrąglone wygrały. Porzucam także pomysł języka jenieckiego (xD), by stworzyć conlang pseudo-polinezyjski. Alternacyjny conlang pseudo-polinezyjski.

/n t s ɾ l ŋ k h ʔ/ - n t s r l g k h '
/ä ɛ i ɔ ʊ/ - a e i o u

W conlangu występują także trzy tony, których wystrzegałem się jak ognia w moich poprzednich konceptach: wysoki (oznaczany cyrkumfleksem), średni (niezaznaczany) i niski (zaznaczany grawisem).

Język opierać się będzie na rdzeniach trójspółgłoskowych (tak w ramach jakiejś innowacji), jednak będzie istniała grupa słów powstałych z rdzeni czterospółgłoskowych.

Na początku dwa proste rdzenie: L - ' - G związany z powietrzem i lataniem oraz T - T - T związany z życiem i istnieniem.

la'aga - powietrze
lâ'ega - wiatr
le'èga - latać, unosić się

tatata - życie
tâteta - stworzenie
tetèta - żyć

A teraz wyraz wywodzący się z rdzenia czterospółgłoskowego:
la'atata - ptak (z dwóch pierwszych liter elementów rdzenia L - ' - G i dwóch pierwszych liter rdzenia T - T - T)

Tak samo można tworzyć inne części mowy:
le'ètata - rozsiewać pyłki

Pytania, wątpliwości?
  •