Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Tak, chciałem to niejako zatrzymać "w pół drogi" i ograniczyć do tego e przestawkowego i jaci.
  •  

elslovako

#451
ʻŌʻe aba ʻa la maʻi.
[ʔɔːʔɛ‿aʬa ʔa la maʔi]
czas teraz.-3 os. lp. spać ABS l.poj mężczyzna
Mężczyzna teraz śpi.

ʻI banaga ke mamaʻi ʻū nagē.
[ʔi ʬanaŋga kɛ mamaʔi ʔuː naŋgɛː]
czas ogól. łowić ERG lm.-mężczyzna ACC ryba
Mężczyźni łowią rybę/ryby.

Co sądzicie o tym /ʬ/ (bilabial smack)? Zostawić, wywalić, zamienić na /ʘ/?
  •  

Obcy

Wędrując po starych notatkach...

Mój mały projekt zachodniosłowiański, lekko inspirowany połabszczyzną. Na razie bez pisma, tylko fonetyka. Historię fonetyczną sami rozszyfrujcie.

Mogę żyć, jak mi się podoba, i chcę być wolnym człowiekiem, bo mną rządzi tylko woda, ogień, ziemia i wiatr.

[ˌmwœʣaw̃ ˈʒaɪ̯ʦʲ | ˌɑχə məɪ̯ səw̃ ˈjɑwbəɪ̯ | ʔəɪ̯ ˌxɯʦaw̃ ˈbwyʦʲ ˈsʋəbwadʱnəm ʂɪˌləfjekəm | bwœ ˈmɪnajuw̃ ˈflɑðəɛ ˌtajkə ˈʋœðɑ | ˈfəʣaɪ̯ | ˈzɛmja | ʔəɪ̯ ˌfjadɯ ]
  •  

Torkan

#453
Od jakiegoś czasu tworzę sobie jakiś gównojęzyk. Podrzucam kilka przykładów:

CytatJa – upqum
Ty – upqux
Ona/Ona/ono – upqut

My – upquq
Wy – upqun
Oni/one – upqup

axutl – człowiek
ingap – ryba
yapax – starość
utipiq – smród

Qaxutl yapax – Starzy ludzie
Ingap yapax – Stara ryba
Axutl ingaput – Człowiek i ryba.
Axutl qingaput – Człowiek i ryby.
Axutl yapax – Stary człowiek.
Qingap yapax – Stare ryby
Axutl qingapupqutut. – Człowiek i jego ryby. 

Upquq qaxutl – My, ludzie.
Axutlupquq – Nasz człowiek
Axutlupqum – Mój człowiek.
Ingapupquq – Nasza ryba.
Qingapupquq. – Nasze ryby.


Tingupaqap – Ryba śmierdzi.
Tiqingupaqap – Ryby śmierdzą.
Tingupaqapupqum  – Moja ryba śmierdzi.
Tiqingupqapupqum – Moje ryby śmierdzą.
Taxapuqatl – Człowiek śmierdzi.
Tiqaxapuqatl – Ludzie śmierdzą.
Naxagupatl – Człowiek łowi ryby.

Ingapaxutl – Rybak.
Qingapaxutl – Rybacy.
Qingapaxutlinaq – Ziemia rybaków


Co o tym myślicie? Jakieś pytania, sugestie? Bardzo nublangowe?

  •  

Dynozaur

#454
Inspiracja lojbanem (o morfologję mi się rozchodzi, bo dźwiękowo widać, że kombinacja inuktituta i nahuatla)?

Lojban to smrut.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ghoster

#455
[...........]
  •  

Pluur

  •  

Ghoster

#457
[...........]
  •  

Torkan

#458
Całkiem ładne, ale dlaczego tz̓a został tu podany jako jeden morfem? Zamiast, przykładowo, rzekaLOC masz osobne słowo oznaczające "nad rzeką" niezwiązane ze słowem "rzeka"?
  •  

Ghoster

#459
[...........]
  •  

Pluur

Cytat: Ghoster w Czerwiec 17, 2017, 10:29:21
Nootqa posiada pojedyncze sufiksy typu "na plaży", "z powierzchni kamienia". Tego typu struktury gramatyczne mogą się wykształcić w języku, jeśli jest on używany przez hermetyczną społeczność w niezmiennym otoczeniu ważnym dla kultury (tutaj: rzeka może być ważnym miejscem dla kultury, o którym często się mówi).
Lubię to i myślę, że w jakimś stopniu dodam to do olseskiego.
  •  

Spiritus

Cytat: Ghoster w Czerwiec 17, 2017, 10:29:21
Nootqa posiada pojedyncze sufiksy typu "na plaży", "z powierzchni kamienia". Tego typu struktury gramatyczne mogą się wykształcić w języku, jeśli jest on używany przez hermetyczną społeczność w niezmiennym otoczeniu ważnym dla kultury (tutaj: rzeka może być ważnym miejscem dla kultury, o którym często się mówi).
Nawet nie wydaje mi się, żeby ta społeczność musiała być jakoś hermetyczna. Wystarczy, żeby jakieś miejsce było wystarczająco często odwiedzane. Przecież nie trzeba daleko szukać! Śląskie (i nie tylko) "doma" (czyli "w domu") i "do dom" (czyli "do domu"). Chociaż ewidentnie zawierają oryginalny morfem, zachowują się w sposób synchronicznie całkiem bezsensowny - jeden nie potrzebuje żadnego przyimka i jeszcze przyjmuje dopełniaczowatą końcówkę -a, drugi ma przyimek, ale przyjmuje formę mianownika.
  •  

Ghoster

#462
[...........]
  •  

Spiritus

Nie no, po prostu chciałem pokazać, że istnienie specjalnego morfemu o znaczeniu "na plaży", "w domu" czy "nad rzeką" nie jest jakąś kompletną egzotyką z kosmosu :).
  •  

Ghoster

#464
[...........]
  •