Różne szkice...

Zaczęty przez Feles, Listopad 28, 2011, 16:34:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

Todsmer

  •  

Kazimierz

Oba dobre, ale pierwsze wygląda bardzo rumuńsko.
  •  

Henryk Pruthenia

Ano, rumuńsko wygląda, ale zdecydowałem się na drugie - przyzwyczaiłem się do tego é i nie chcę aż tak daleko odchodzić od oryginału.

Obcy

Szkoda, bo mnie się bardzo podoba to "dachowane" i.
  •  

Τόλας

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 02, 2018, 13:55:58
Én Sôlce prime maniane viarés
Novu possenes vésiare huten 
Miarur énsine sesc tolt
Leps percuré per ahres


Jak się podoba taki szkic romański? Ma ktoś pomysł, jak bez diakrytyków zapisywać w jednym alfabecie jednocześnie [e] i [ɛ]? Niestety "ie" odpada - bo ta zbitka pojawia się często w innych miejscach.
Może æ dla bardziej otwartego "e"? Moim zdaniem bardzo fajna ligatura litera.
  •  

Henryk Pruthenia

#575
A nie ma właśnie sensu ani etymologicznie, ani też dystrybucyjnie. Stosunek e:ê jest nierównomierny, z przewagą dla tego pierwszego. Przy okazji mimo wszystko to romlang :)

A co rumuńskawego "î" to chyba zrobię tak, że można dowolnie zapisywać [e] przez î albo przez ê - choć ja stosować będę konsekwentnie ê.

Henryk Pruthenia

#576
Scepa ia euus
An ega scepa, uat ub ne ula, ab seuana euo: eins to sueran uagna, anthers drug micelan lada, ia thrizs drug snelim mana. Scepa sug at euo: ,,Smertha ab ertha, seuandhim, uat mans lelatz macan at euo". Euus andhasuuran: ,,Or, scepa, smertham ab erthos, uane sueam, uam mans, gumo, tec thina ula tu cutan sis silban. Ia scepa ab ne ula". Orianim thana, scepa ab runana thur ibna

Jak podoba się taka wersja Owcy i Koni?

Pluur

Cytat: Henryk Pruthenia w Marzec 24, 2018, 16:46:40
Scepa ia euus
An ega scepa, uat ub ne ula, ab seuana euo: eins to sueran uagna, anthers drug micelan lada, ia thrizs drug snelim mana. Scepa sug at euo: ,,Smertha ab ertha, seuandhim, uat mans lelatz macan at euo". Euus andhasuuran: ,,Or, scepa, smertham ab erthos, uane sueam, uam mans, gumo, tec thina ula tu cutan sis silban. Ia scepa ab ne ula". Orianim thana, scepa ab runana thur ibna

Jak podoba się taka wersja Owcy i Koni?
Wygląda jakby łacina stała się językiem giermańskim (albo na odwrót), a potem została fonetycznie zgwałcona jakimś narzeczem słoweńskim - czyżby angielski Europy Środkowej? Ortograficznie bardzo ładnie się prezentuje, gorzej jeśli bardzo rozjeżdża się fonetycznie.
  •  

Henryk Pruthenia

Z udziwnień to mamy tylko i dla /j/, u dla /u/, no i zapis th, dh, z /dz/ i tz /ts/.

Henryk Pruthenia

Owca i koniowie jeszcze raz! Tym razem po wernijsku!
Бѵӧр є фоҁє
Рѣымі̀, бѵӧр, ӽілт јєр ғє вөур ꚕліҙса, ғꙩӱт фоҁс: ҩє јєр ҙыыд ҁӧӧ һанаҗса, ҙі јєр гєык җѵм ԕъса, є јі јєр ныєꚕ вꚕі хвлокса. Бѵӧр ԕєт ҁӹд фоҁст: ,,Дӱӱ маса ҙіғ, ғєтє зју̀, ѵѣса хвлок јєр гӧӧғмє ғрыуєє ҁӹд фоҁст". Фоҁє ҙєгє: ,,Ѵӹӹ, бѵӧр, дӱӱє ҩіыє ҙіғє, ғєтє зју̀, фор хвлок, ҙі̀, јєр сърғє сӹһ ꚕліҙса өө ӽмҗъԕмі ҁӹд рӱ өдмі. Є бѵӧр јєр ғє вөур ꚕліҙса". Ѵӹӹє зју̀ өһса, бѵӧр һꙩӱд рӹм съммрмі.


Henryk Pruthenia

Tym razem germlang!

Dat chape o dr'eva
Op oulie dt'chape, yiliê ne abdie goule, sav dr'evaun: ain drû ain'caraune gaugne, tvây hof ain'grotaune gaunaumi, o drîd feurdie chvaivat ain'maune. Dat chape sagdie dm'evaume: ,,Yirtine smrieti miê, sevaud, vat n'maun bidi mayon dm'evaume." Dr'eva aundreudossun: Yrie, chape, yirtaumi oun smrietaud, sevaud, vo n'maun, maïsser, nimi dienaune goule sir siebaumai. O dt'chape ne abue goule." Yriss dat, dt'chape raun dour ain'eviene.

Henryk Pruthenia

Jakie cechy powinien posiadać najbardziej germański germlang? Ma być powierzchownie podobny do niemieckiego. Jakieś rady?

Torkan

#582
Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 11, 2018, 12:39:30
Jakie cechy powinien posiadać najbardziej germański germlang? Ma być powierzchownie podobny do niemieckiego. Jakieś rady?

Dla mnie najbardziej germański germlang powinien wizualnie przypominać gocki.
  •  

Henryk Pruthenia

Trochę po czasie, ale w to poszedłem rzeczywiście :P

Obcy

Cytat: Torkan w Czerwiec 30, 2018, 14:19:46
Cytat: Henryk Pruthenia w Czerwiec 11, 2018, 12:39:30
Jakie cechy powinien posiadać najbardziej germański germlang? Ma być powierzchownie podobny do niemieckiego. Jakieś rady?

Dla mnie najbardziej germański germlang powinien wizualnie przypominać gocki.

Weźcie się uspokójcie z tym stwierdzeniem, cały czas to słyszę :)
  •