Autor Wątek: Pytania odnośnie natlangów  (Przeczytany 79455 razy)

Offline Dynozaur

• Audytor w: Komisja Ustalania Nazw Miejscowości
  • Pomożesze: 1527
  • Country: ck
  • Wiecznie obserwowany
  • Conlangi: Nevenlanch, Zimny, Wandyjski i inne
Odp: Pytania odnośnie natlangów
« Odpowiedź #705 dnia: 29 sty 2018, 18:52:56 »
Wypraszam sobie te insynuacje, że odstraszam N҄wych Uż҄ków.

Jedynym udokumentowanym użytkownikiem, którego rzeczywiście odstraszyłem był Ghoster, a jego raczej trudno nazwać nowym xDDDDD
(Jajco się nie liczy - odstraszyło się samo)

Offline Борівой

• Форумовъйь Гноітель Фраеровъ
  • Moderator
  • Pomożesze: 715
  • Country: gr
  • Conlangi: andolú ézihu, sibbisca tonna
« Odpowiedź #706 dnia: 29 sty 2018, 19:18:35 »
ktoś użył innego dwukropka (jakiegoś unikodowego)

Online Kazimierz

• Pomożesze: 131
  • Country: pl
  • Conlangi: kotsowiski, buański
« Odpowiedź #707 dnia: 29 sty 2018, 19:19:53 »
‎https://en.wiktionary.org/wiki/she

Co tu się odjebało z tym linkiem? xD
Nie wiem jak to się zrobiło xD

Naprawione

Offline Draco332

• Człowiek
  • Pomożesze: 2
  • Conlangi: Loryjski
« Odpowiedź #708 dnia: 8 lut 2018, 21:17:52 »
Podałby może ktoś trzy najczęściej używane szwedzkie określenia nazywające apteczkę (oprócz husapotek)? Ja ich znalazłem sześć - första hjälpen kit, första hjälpen låda, förbandslåda, förbandskit, hjälpenlåda i hjälpenkit i trochę zgłupiałem...

Offline Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 1020
  • Country: se
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
« Odpowiedź #709 dnia: 8 lut 2018, 21:54:35 »
Dwa pierwsze są niepoprawne ortograficznie i fleksyjnie. Hjälpenkit jest używany najczęściej, chociaż husapotek też jest ok. Pozostałe wyglądają translatorowo.

Offline Draco332

• Człowiek
  • Pomożesze: 2
  • Conlangi: Loryjski
« Odpowiedź #710 dnia: 8 lut 2018, 22:00:43 »
Dwa pierwsze są niepoprawne ortograficznie i fleksyjnie
A właśnie przy nich najmniej się zastanawiałem porównując sobie je do angielskiego "first aid kit".
husapotek też jest ok
A to nie odnosi się bardziej do takiej domowej apteczki? Bo tak ogólnie chodziło mi o taką przenośną...

Offline Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 1020
  • Country: se
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
« Odpowiedź #711 dnia: 8 lut 2018, 22:11:43 »
To wtedy to pierwsze.

Online Silmethúlë

• Pomożesze: 493
« Odpowiedź #712 dnia: 17 lut 2018, 14:19:38 »
Jak to jest z tym [t͡ɕ] w chińskim? Wszędzie, np. tu słyszę jakieś [t͡sʲ] albo nawet nie spalatalizowane [t͡s], ale jednak, gdzie nie spojrzę na jakieś transkrypcje IPA chińskiego, tam jest [t͡ɕ]. Czy ta głoska występuje w jakichś dialektach? Czy rzeczywiście występuje w standrowym mandaryńskim?
« Ostatnia zmiana: 17 lut 2018, 16:21:18 wysłana przez Silmethúlë »
(img)

Online Spiritus

• Pomożesze: 199
  • Conlangi: Kyon: enencki, murski, pojski
« Odpowiedź #713 dnia: 17 lut 2018, 15:54:30 »
Z tego, co zauważyłem, to zależy to od użytkownika. Kobiety (na podstawie zarówno tego, co słyszałem, jak i czytałem) częściej wymawiają te dźwięki jako spalatalizowane zębowe kobiety. Wyraźne dziąsłowo-podniebienne występuje też chyba w bardziej starannej/standardowej wymowie, np. tu lektor wymawia dziąsłowo-podniebiennie.
QVIS·SVM

Online Kazimierz

• Pomożesze: 131
  • Conlangi: kotsowiski, buański
« Odpowiedź #714 dnia: 17 lut 2018, 16:17:31 »
częściej wymawiają te dźwięki jako spalatalizowane zębowe kobiety
Chińska fonetyka jest jeszcze dziwniejsza niż myślałem...

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1060
  • Country: cn
  • 阖蒂惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #715 dnia: 18 lut 2018, 00:09:50 »
Jak to jest z tym [t͡ɕ] w chińskim? Wszędzie, np. tu słyszę jakieś [t͡sʲ] albo nawet nie spalatalizowane [t͡s], ale jednak, gdzie nie spojrzę na jakieś transkrypcje IPA chińskiego, tam jest [t͡ɕ]. Czy ta głoska występuje w jakichś dialektach? Czy rzeczywiście występuje w standrowym mandaryńskim?
No cóż, wymowa chińskich fonemów różni się naprawdę sporo od osoby do osoby. Jeśli ktoś mówi natywnie standardowym mandaryńskim, to o wiele większe są szanse na spotkanie się z [ʨ]. Do alofonów należą właśnie [ʦʲ] (bardzo popularna wymowa), [ʨ̝], [ʦ̞ʲ], mam wrażenie, że mogłem też gdzieś słyszeć [c͡ç], ale z [ʦ] się jeszcze do tej pory nie spotkałem (jednak wszystkie dialekty mają wyraźne rozróżnienie przynajmniej dwóch miejsc artykulacji). Radzę też wziąć pod uwagę to, że na dźwięk tych fonemów wpływa także ich odmienna dźwięczność od europejskiej, ale fakt faktem wydaje mi się, że najpowszechniejszą wymową jest właśnie [ʦʲ] (chociaż może występować większy nacisk na podniebienie przy przydechowych).

Mnie to najbardziej niszczą południowe narzecza, w których występuje zlanie się fonemów /z c/ z /zh ch/, tylko że w stronę tych drugich.
(img)

Offline CookieMonster93

• Niderlandysta/Etnolingwista
  • Pomożesze: 205
  • Conlangi: dialekty Nowej Fundlandii, futański i protofutański, In (oddany MrVassilowi), inne nóblangi
« Odpowiedź #716 dnia: 18 lut 2018, 14:49:56 »
Będąc w Singapurze usłyszałem native'a rozmawiającego z dzieckiem po mandaryńsku. Ciąg szumiący dla niego nie istniał. Wszystkie /sh ch zh/ zamieniał na /s c z/, a jego /ɻ ~ ʐ/ brzmiało jak [ɹ], zaś /ə˞ / bardziej jak jakieś [ɜə].

Tajwańskie sh, ch, zh, r też nie są aż tak bardzo wyraźne jak kontynentalne. Tajwanki, które mnie uczą, czasami mieszają te dźwięki z s, c, z. 44 może być wymawiane sì sí sì, shì shí shì, albo może być w ogóle wszystko przemieszane np. sì shí shì, czy wszystkie inne możliwe kombinacje. Zwłaszcza jak występują dwa różne ciągi (szumiący + syczący) w obrębie jednego słowa.

Jakby co 44 to sì shí sì w standardzie.
« Ostatnia zmiana: 18 lut 2018, 14:53:16 wysłana przez CookieMonster93 »

Offline CookieMonster93

• Niderlandysta/Etnolingwista
  • Pomożesze: 205
  • Conlangi: dialekty Nowej Fundlandii, futański i protofutański, In (oddany MrVassilowi), inne nóblangi
« Odpowiedź #717 dnia: 18 lut 2018, 15:00:17 »
Mnie to najbardziej niszczą południowe narzecza, w których występuje zlanie się fonemów /z c/ z /zh ch/, tylko że w stronę tych drugich.
Bai An tak śpiewa

Offline Ghoster

• لا إله إلا الله
  • Pomożesze: 1060
  • Country: cn
  • 阖蒂惹案
    • Wikipip
  • Conlangi: Padmarański, Szangryjski, Imfursyjski
« Odpowiedź #718 dnia: 18 lut 2018, 15:26:50 »
Tajwańskie sh, ch, zh, r też nie są aż tak bardzo wyraźne jak kontynentalne. Tajwanki, które mnie uczą, czasami mieszają te dźwięki z s, c, z. 44 może być wymawiane sì sí sì, shì shí shì, albo może być w ogóle wszystko przemieszane np. sì shí shì, czy wszystkie inne możliwe kombinacje. Zwłaszcza jak występują dwa różne ciągi (szumiący + syczący) w obrębie jednego słowa.
To znaczy występuje harmonia miejsca artykulacji frykatyw?
To samo jest w navajo.
Sino-dine cmfrined.
(img)

Offline spitygniew

• Pomożesze: 719
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #719 dnia: 21 lut 2018, 19:34:10 »
Zastanawia mnie, że języki zadowalają się, a zwłaszcza zadowalały się kiedyś, tak ubogą terminologią nubistyczną. Polski jest pod tym względem i tak bogaty ze swoim obłokiem na określenie cumulusa, a dawałbym, że takiego rozróżnienia powinno być więcej. W końcu kiedyś życie większości ludzi bardziej zależało od pogody niż dziś, a obserwacja nieba była jedynym dostępnym środkiem jej przepowiadania więc było istotne, czy nadciągają ciemne obłoki zwiastujące deszcz, czy cirrusy zapowiadające popsucie pogody, czy wiszą sobie wysoko altostratusy. To byłyby już chyba przydatniejsze leksemy niż określenia na różne gatunki drzew, które trzymają się w językach przez tysiąclecia. Może jednak kojarzycie jakieś archaizmy/rzadkości w Europie, albo i całe takie bogate terminologie w jakichś egzotycznych językach?
« Ostatnia zmiana: 21 lut 2018, 19:36:03 wysłana przez spitygniew »
P.S. To prawda.