Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Lingwistyka ogólna / Odp: Co was wkurza w kwestiach językowych [s/z/wi/]
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Siemoród dnia 24 wrz 2017, 01:19:00 »
Wyrażenie "cieszyć się na". Wiem, że jermanizmów składniowych jest w polskim od cholery, ale tego jednego ścierpieć nie mogę.
2
Polszczyzna / Odp: Nowe słowa cesarza
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Noqa dnia 24 wrz 2017, 00:49:49 »
rychłozrost - uwielbiam!
3
Conlangi: a posteriori / Odp: Narzecze wysokopolskie
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Feles dnia 24 wrz 2017, 00:49:27 »
Jakoś Polacy się strasznie boją homonimów, nie wiedzieć czemu.
Może to taka… *zakłada ciemne okulary* …homofobia?
4
Polszczyzna / Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Siemoród dnia 23 wrz 2017, 23:57:24 »
Zgadzam się z Ghosterem. Mimo iż Wrocławiak jeśm, nowe djalekta mięszane, literacka polszczyzna i te sprawy, ale konstrukcje z "co" jako zaimkiem względnym nie są mi obce w żadnym stopniu – nawet staram się go używać częściej niż "który", bo nie wszędzie on tak dobrze pasuje.

A "jaki" dla mnie brzmi nie tyle jak coś rzadkiego, co bardziej niepoprawnego, bo tyczy się ono cech objektu, nie tożsamości.
5
Polszczyzna / Odp: Pytania różne (polszczyzna)
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ghoster dnia 23 wrz 2017, 23:42:50 »
Uwaga, hardy Krakowiak tutaj.
O ile "który" określa często wybór z jakiejś grupy (numerując, stawiając w opozycji do innych elementów), to wprowadza ono też klauzulę podrzędną i jako takie zazwyczaj się pojawia w języku polskim.
"Które to auto?" = "O które auto chodzi"/"które to auto (z tej grupy aut)", ale już "To jest to zdjęcie, które ja zrobiłem" jest klauzulą podrzędną i zazwyczaj oznacza po prostu "to jest to zdjęcie (by nie było niedomówień: to zrobione przeze mnie).
I o ile "który" oznacza wybór z jakiejś większej grupy obiektów, "jaki" koncentruje się na wyborze cech obiektu, a "co" jest dość sporym uproszczeniem (być może pochodzi od "to jest to zdjęcie, co (to) ja (je) zrobiłem" - sama konstrukcja zbyt ładna nie jest, ale zdecydowanie występuje w mowie potocznej, pewnie częściej dialektalnie niż nie, ale słyszałem to na pewno w Krakowie, Gdańsku i Gdyni, więc rozrzut dość duży.
Ogółem to nie jest żadna niezgoda z wcześniejszymi informacjami, po prostu dopowiedzenie bardziej. W tej konkretnej konstrukcji te słowa wprowadzają raczej zdanie podrzędne niż służą wyposzczególnianiu obiektów z grupy/określaniu ich jakości czy czegokolwiek innego. "Który" jest najneutralniejsze i nikt nie spojrzy na Ciebie dziwnie, jeśli będziesz używać tylko tej opcji.
6
Conworldy i althisty / Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Pluur dnia 23 wrz 2017, 23:27:50 »
Cytuj
Dobrze podpowiada. xD
Wow wow!

Cytuj
Dla mnie może być no ale ostateczne zdanie należy do Henryka, nie. :v
Ano poczekamy ;)
7
Conworldy i althisty / Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez マシオ dnia 23 wrz 2017, 23:09:07 »
Dobrze podpowiada. xD
Dla mnie może być no ale ostateczne zdanie należy do Henryka, nie. :v
8
Conworldy i althisty / Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Pluur dnia 23 wrz 2017, 23:06:24 »
Cytat: マシオ
Jak bardzo chcesz Polskę to jak mówiłem mogę odstąpić. To i tak tylko wstępny szkic. xd Zostaw mi ino Mazowsze i Podlasie.
Pakt Pluur-Maszjo* :D
* - gógel tak podpowiada
Dobrze, niech będzie.

Cytat: マシオ
Nie zaprzeczam. ;)
No i gitara! :D

Co do mapy świata, może to: https://imgur.com/a/0y1z1 ?
Prowincje z Darkest Hour, mam jeszcze takie coś z prowincjami EU3 z jakiegoś moda (co prawda bez gór i rzek, ale część prowincji przebiega na granicy owych).
9
Conworldy i althisty / Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez マシオ dnia 23 wrz 2017, 22:59:14 »
Cytuj
Polska/Nowa Zelandia
Jak bardzo chcesz Polskę to jak mówiłem mogę odstąpić. To i tak tylko wstępny szkic. xd Zostaw mi ino Mazowsze i Podlasie.
Cytuj
Fajnie :D Aczkolwiek pogańska Puszcza Białowieska brzmi jak manifest polityczny :P
Nie zaprzeczam. ;)
10
Conworldy i althisty / Odp: Zaraza - Nowy projekt forumowy - Przygotowania
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Pluur dnia 23 wrz 2017, 22:56:52 »
No to żeś Henryku poleciał! Sam grywałem w tą grę  :-D
Co prawda miejsca, któreś ostawił są dość dziwne, aczkolwiek nie będę na ten temat dyskutować. Deus vult!.

Przy okazji liczę na odzew. :)
Borlach, Kazimierz, Pluur, Obcy, Todsmer, co myślicie? :D
Oczywiście przystępuję. Jak tylko zobaczyłem post to sobie zrobiłem listę preferencji:
Polska/Nowa Zelandia
Islandia
Włochy
Argentyna/Kanada
Czy mógłbym - na chwilę obecną zarezerwować Islandię, Kanadę, USA i Włochy? Bo chcę się dokładniej przyjrzeć im względem językowym (dialekty).
No i czy można zmieniać granice, np tak?

To jeśli o mnie chodzi:
  • Na Podlasiu ostało się ok 300 tysięcy osób. W większości są to Litwini (Białorusini) zarówno z Podlasia jak i uciekinierzy z Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny. W nieco mniejszej acz będącej trochę mniej niż połową całości liczbie będą też okoliczni Polacy jak i kresowi uciekinierzy. Wymieszają się oni w jeden naród zwany Lićwinami. (czyli tak jak się Białorusini na Podlasiu sami siebie nazywają)
  • Język będzie mieszaniną gwar litewskich (biał.) z Podlasia, Grodzieńszczyzny i Wileńszczyzny oraz gwar polskich z Podlasia, Mazowsza i Wileńszczyzny z przewagą litewską. Będzie więc wschodniosłowiański choć silnie spolonizowany. Na przykład litewskie -u i -aj zastąpi polskie -ę i -ą.
  • Wszyscy ludzie z Podlasia, którzy przeżyli znajdowali się w Puszczy Białowieskiej. Poszli tam za radą tamtejszych rodzimowierców. Widząc jak wszyscy inni którzy im nie uwierzyli i nic sobie z tego nie robili lub zamknęli się w kościołach czy cerkwiach umarli, wszyscy ocalali przeszli na wiarę rodzimą. Puszcza Białowieska staje się świętym lasem, za niszczenie którego każdego spotka kara śmierci.
  • Na Podlasiu powstanie państwo zwane "Nową Lićwą" ze stolicą w Hajnówce. Prócz świętości Puszczy Białowieskiej obowiązkiem każdego będzie sadzenie nowych drzew. Generalnie będzie to państwo dość ekologiczne. Oczywiście drewno dalej będzie używane ino ludzie będą mieć do drzew o wiele większy szacunek dlatego też nie będą ich wycinać nadmiernie i starać się sadzeniem nowych wycinkę starych rekompensować. Puszcza Białowieska będzie oczywiście nietykalnym wyjątkiem. Prawo będzie istniało w formie wiecowej.
  • Pozostałe 400 tysięcy znajduje się po równo po 200 tysięcy we Wrocławiu i w Opolu, gdzie powstaną katolickie państwa-miasta. W Opolu zachowa się odrobinę Niemców, którzy może trochę wpłyną na wygląd tamtejszej polszczyzny. Może opolska gwara śląska przyczyni się do wyparcia tam mowy literackiej?
  • W Finlandii przetrwają głównie Karelowie. Karelia stanie się więc odtąd regionem wiodącym i tam też będzie stolica przyszłego państwa. Przetrwa też mała garstka Finów i Rosjan, którzy się zasymilizują. Rosjanie wpłyną na karelszczyznę dając do niej trochę slawizmów.
  • W trakcie zarazy Karelowie modlili się w cerkwiach o przeżycie. Widząc jak fińscy luteranie umierają podczas gdy karelscy prawosławni przetrwali, wiara prawosławna umacnia się. Ludność staje się wielce religijna wierząc, że tylko ich wiara może ocalić życie.

Może być? :v
Fajnie :D Aczkolwiek pogańska Puszcza Białowieska brzmi jak manifest polityczny :P

Strony: [1] 2 3 ... 10