Autor Wątek: Witajcie  (Przeczytany 1520 razy)

Offline SchwarzVogel

• Pomożesze: 24
Witajcie
« dnia: 4 sty 2016, 22:29:41 »
Od jakiegoś czasu interesuję się trochę etymologią i językami w ogóle, więc postanowiłem dołączyć do forum.

Na początek chciałem powiedzieć, że znajoma pisze pracę o angielskiej pisowni, ortografii na przestrzeni wieków, więc postanowiłęm trochę jej pomóc. Oczywiście pytając w różnych miejscach o poradę, dotyczącą książek, opracowań itd.

Czy znacie jakieś pozycje podobne np. do "Historii Języka Polskiego" Klemensiewicza, tyle że dotyczące oczywiście angielskiego?

Mówiące o dziejach używania łacińskiego pisma do zapisywania języka, zmian w sposobie oddawania głosek, itd.

Nie wiem gdzie umieścić taki wątek, więc żeby nap dzień dobry nie zaśmiecać, wrzucę tutaj. :D

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Pomożesze: 723
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi
Odp: Witajcie
« Odpowiedź #1 dnia: 4 sty 2016, 22:47:01 »
Witam.

Offline Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 953
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
« Odpowiedź #2 dnia: 5 sty 2016, 00:55:06 »
Od jakiegoś czasu interesuję się trochę etymologią i językami w ogóle, więc postanowiłem dołączyć do forum.

Na początek chciałem powiedzieć, że znajoma pisze pracę o angielskiej pisowni, ortografii na przestrzeni wieków, więc postanowiłęm trochę jej pomóc. Oczywiście pytając w różnych miejscach o poradę, dotyczącą książek, opracowań itd.

Czy znacie jakieś pozycje podobne np. do "Historii Języka Polskiego" Klemensiewicza, tyle że dotyczące oczywiście angielskiego?

Mówiące o dziejach używania łacińskiego pisma do zapisywania języka, zmian w sposobie oddawania głosek, itd.

Nie wiem gdzie umieścić taki wątek, więc żeby nap dzień dobry nie zaśmiecać, wrzucę tutaj. :D
Seria "Cambridge History of the English Language" (dostępna w pełnym wydaniu sześciotomowym i w jednotomowym skrócie) i bibliografia tamże to najlepszy możliwy start.

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 789
  • Country: pl
« Odpowiedź #3 dnia: 5 sty 2016, 18:57:59 »
Prosimy, prosimy...

(img)
стань — обернися, глянь — задивися

Offline SchwarzVogel

« Odpowiedź #4 dnia: 7 sty 2016, 21:47:56 »

Seria "Cambridge History of the English Language" (dostępna w pełnym wydaniu sześciotomowym i w jednotomowym skrócie) i bibliografia tamże to najlepszy możliwy start.

Dzięki, przekażę i zobaczymy, co z tego będzie.

Offline Pingǐno

• spierdolina
  • Pomożesze: 120
  • nie rozumiem hermetycznych żartów PFJ-u ://///////
  • Conlangi: lariaski, razruhski ← te mniej żenujące
« Odpowiedź #5 dnia: 7 sty 2016, 21:59:29 »
Witaj CzarnyPtoku.

W zasadzie jestem na razie na anglistyce, więc nie omieszkam skorzystać z informacji :P
Choć wielbicielem literatury nie jestem - wolę już audiowizualne prace naukowe.
(img)
__

Offline SchwarzVogel

« Odpowiedź #6 dnia: 20 sty 2016, 00:35:07 »
Czy możecie coś polecić o najnowszej historii angielskiego?

Zmianach w wymowie i pisowni pod wpływem Internetuff i innych przekaziorów?

Offline Pingǐno

• spierdolina
  • Pomożesze: 120
  • nie rozumiem hermetycznych żartów PFJ-u ://///////
  • Conlangi: lariaski, razruhski ← te mniej żenujące
« Odpowiedź #7 dnia: 20 sty 2016, 09:52:24 »
Czy możecie coś polecić o najnowszej historii angielskiego?

Zmianach w wymowie i pisowni pod wpływem Internetuff i innych przekaziorów?

Poszukaj w tym wątku: http://jezykotw.webd.pl/f/index.php?topic=787.0
(img)
__