Pytania różne a rozmaite

Zaczęty przez Mścisław Bożydar, Sierpień 16, 2011, 23:29:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

Widsið

Cytat: tqr w Styczeń 15, 2013, 20:42:46
[nobbc]Czy [a] jest inną samogłoską od [a:]? Nie sądzę.
Zwykle długie samogłoski przynajmniej trochę różnią się od krótkich jakościowo. No i [a] i [a:] może i się niczym nie różnią, ale /a/ i /a:/ już tak - długością, która ma znaczenie dystynktywne.
  •  

Pluur

Cytat: Widsið w Styczeń 15, 2013, 20:41:18
*relewantną
Dzięki, miałem problem z tym - zaraz poprawię :P

Cytat: Widsið w Styczeń 15, 2013, 20:41:18
Szwedzki, norweski i kilka duńskich dialektów nie mają tonów jako takich, tylko toniczny akcent wyrazowy. To bardzo prosty system, złożony z dwóch melodii (wzrastająca i opadająco-wzrastająca), który występuje tylko w słowach, które mają fonemicznie dwie lub więcej sylab. Jednostka toniczna (tonem) w językach skandynawskich ma to do siebie, że rozciąga się na całą grupę akcentową.
''rozciąga się na całą grupę akcentową'' - co to oznacza?

Cytat: tqr w Styczeń 15, 2013, 20:42:46

Czy [a] jest inną samogłoską od [a:]? Nie sądzę. Podobnie, czy [a] z tonem rosnącym jest inną samogłoską od [a] z tonem opadającym? Chyba, że się mylę.

No właśnie? Ja bym tu się poważnie zastanowił co jest inną, a co 'inną' samogłoską!

  •  

Noqa

[a˧˥] też może być odróżniane od [a˥˨], a [a] od [aʔ]. Więc może pozostańmy przy jakościach samogłoskowych i mówmy o nich, gdy są właściwymi cechami dystynktywnymi.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Widsið

#783
Cytat: Pluur w Styczeń 15, 2013, 22:03:22
''rozciąga się na całą grupę akcentową'' - co to oznacza?
Każda wypowiedź składa się z grup akcentowych, oddzielanych akcentem głównym. W skandynawskich dialektach rozróżniających tony, taka grupa akcentowa jest także grupą toniczną. W takiej grupie tonicznej akcent toniczny słowa akcentowanego rozciąga się na całą taką grupę.

Przykład norweski (nynorsk, wym. Stavanger):

Eg har dansa med deg heile natta.
[eghɑʀˈdɑnsɑmədeːgˈhæɪləˈnɑtːɑ]

Grupy akcentowe i zarazem toniczne to tu:
a) eg har (ton 1 - rosnący)
b) dansa med deg (ton 2 - opadająco-rosnący, lub ton 1 [w większości dialektów, ale akurat nie w Stavanger])
c) heile (ton 2)
d) natta (ton 1)
  •  

Toivo

Cytat: Ghoster w Styczeń 15, 2013, 19:04:03
Nie, [w] nie jest zaokrąglonym odpowiednikiem [ɰ], [w] to jest niesylabiczna samogłoska z zaokrągleniem ust, podczas gdy [ɰ] to welarny aproksymant. Wybacz mi, ale w tej chwili sugerujesz, jakoby [u] było welarnym aproksymantem; nagrania [ɰ], [w] oraz [ɰʷ] już wysyłałem, więc nie rozumiem w czym problem.
Ghoster, na litość, przeczytaj choćby to. Ze szczególnym uwzględnieniem:
CytatIts place of articulation is labialized velar, which means it is articulated with the back part of the tongue raised toward the soft palate (the velum) while rounding the lips.

I przestań wreszcie udawać, że znasz się na fonetyce lepiej niż wszyscy inni razem wzięci, bo to męczące.
  •  

Jątrzeniot

Akurat z tym, że [w] nie jest welarne to się z Ghosterem zgodzę. Wg mnie jest to po prostu spółgłoska dwuwargowa półotwarta z zaokrągleniem - zaokrąglony odpowiednik [β̞]. Analogicznie, [ɥ] to spółgłoska podniebienna półotwarta z zaokrągleniem - zaokrąglony odpowiednik [j].
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatWg mnie jest to po prostu spółgłoska dwuwargowa półotwarta z zaokrągleniem
Ale nie zapominajmy, że spółgłoski mają też wysokość, a wysokość ich to nic innego jak ruch języka. Tymczasem własności /u/, bycie wysoką i tylnią połączone z niesylabicznością nie dałyby półotwartości, i to półotwartości właśnie miękkopodniebiennej? Czy da się wymówić /w/ bez tego cofnięcia języka w tył i ku górze, ku miękkiemu podniebieniu?
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Jątrzeniot

No okej, możliwe, że niemożliwe jest wymówienie [w] bez jednoczesnego wymówienia [ɰ], ale skoro tak, to tak samo powinno być z [β̞] - dźwiękiem, który opisuje się już jako spółgłoskę dwuwargową a nie welarną. Chodzi mi o to, że opisywanie [w] jako "labialno-welarnego zaokrąglonego" wydaje mi się komplikowaniem sprawy. Tak samo jak to, że w obecnej interpretacji IPA [β̞] ("bilabial approximant") i japońskie [ɰᵝ] ("true labial-velar") są traktowane jak różne dźwięki choć są w moim mniemaniu dokładnie tym samym.
  •  

Feles

Nie. Między tymi dwoma wariantami labializacji nie ma analogii: jeden produkuje spółgłoskę, drugi - nie.
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Jątrzeniot

Feles, szczerze mówiąc nie bardzo skumałem. Co wg ciebie "nie produkuje spółgłoski"?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Listopad 10, 2012, 12:04:04
Cytat: Pluur w Listopad 09, 2012, 23:19:45
Mam jeszcze pytanie, czy może być coś takiego, że rzeczownik się deklinuje, a już przymiotnik nie, lub na odwrót?

Jeśli deklinacja jest w miarę prosta - jakieś np. 3 upośledzone przypadki - to jak najbardziej. Ale jak mamy system bardziej złożony, choćby taki jak u nas, to raczej powinno deklinować się wszystko.

no w węgierskim, jak już zauważono, końcówek przypadka zazwyczaj nie przyjmuje przymiotnik. a system węgierskich przypadków jest bardziej złożony od polskiego przynajmniej w tym względzie, że tych przypadków jest parę razy więcej, [choć są o wiele bardziej regularne].

chyba że nie uznasz tej aglutynacji za deklinację. :P
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Gubiert w Styczeń 11, 2013, 00:45:31
Cytat: spitygniew w Listopad 05, 2012, 13:18:27
polskie świat i kwiat?

Po węgiersku virág világ oO

tak, virág 'kwiat' zostało w okresie prawęgierskim [ősmagyar] utworzony - drogą rozpodobnienia - od világ 'świat[ło]'
[világ 'świat' ma też czasem znaczenie 'światło' [np. holdvilág 'światło księżyca'], poza tym przymiotnik világos 'jasny'].
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Ghoster

#792
[...........]
  •  

CookieMonster93

A jak brzmi wygłosowe Ł ? Czy to jest [w], czy też ta "druga" głoska?
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Ghoster

#794
[...........]
  •