Autor Wątek: słowiańskie  (Przeczytany 79440 razy)

Offline spitygniew

• Pomożesze: 672
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
Odp: słowiańskie
« Odpowiedź #900 dnia: 12 lip 2017, 15:18:38 »
Cytat: Widsið link=topic=100.msg76900#msg76900
Bo może nigdy przed czeskim okresem nie funkcjonowała, albo nie funkcjonowała na tyle szeroko, żeby się zachować? Ślązacy nie sąsiadują z Łużyczanami - podobnie jak cały polski obszar językowy - od wielu, wielu wieków.
Z drugiej strony Meklemburgia była Polakom zawsze dalsza i geograficznie, i politycznie, a nieregarną asymilację (świadczącą o jakimś częstszym użyciu) dostała. Morał taki, że nie ma co szukaç w tym oczywistości.
P.S. To prawda.

Online Widsið

• Adgarios totias
  • Administrator
  • Pomożesze: 877
  • Conlangi: burgundzki, drawski, nowantyjski
« Odpowiedź #901 dnia: 12 lip 2017, 16:11:05 »
Cytat: Widsið link=topic=100.msg76900#msg76900
Bo może nigdy przed czeskim okresem nie funkcjonowała, albo nie funkcjonowała na tyle szeroko, żeby się zachować? Ślązacy nie sąsiadują z Łużyczanami - podobnie jak cały polski obszar językowy - od wielu, wielu wieków.
Z drugiej strony Meklemburgia była Polakom zawsze dalsza i geograficznie, i politycznie, a nieregarną asymilację (świadczącą o jakimś częstszym użyciu) dostała. Morał taki, że nie ma co szukaç w tym oczywistości.
Meklemburgia miała tego farta, że inaczej niż Łużyce, bardzo długo cieszyła się właśnie polityczną odrębnością.

Offline Wedyowisz

• Pomożesze: 763
  • Country: pl
« Odpowiedź #902 dnia: 5 sie 2017, 15:59:27 »
O, olewający palatalizację progresywną sufiks -ика jest też w literackim rosyjskim. Nie przypominam sobie, żebym zwrócił uwagę na to wcześniej. Dziwnie to brzmi — земляника, брусника....
стань — обернися, глянь — задивися

Offline Henryk Pruthenia

• Der Untermenschenbändiger
  • Pomożesze: 555
  • Country: ru
  • Pieśń Arjów!
    • Mój konlangerski dorobek
  • Conlangi: Ziemli, Zapadni, Nešši, Nesdotir, Slawlangi

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #904 dnia: 13 sie 2017, 16:14:44 »
Znacie jakieś słowiańskie wyrazy z wahaniem -o ~ -∅ (czyli -o i -ъ w prajęzyku, o ile oba warianty istniały już wtedy) w wygłosie (ze zmianą rodzaju gram. lub bez niej), typu dziw : dziwo, cud : cudo, piekło : scs пьцълъ, jarzmo : scs. ꙗрьмъ, Zbyszek : Zbyszko? Będę wdzięczny za przykłady (wszystkich zdrobnień imion nie wypisujcie, raczej chodzi mi o rzecz. pospolite, super jeśli osobowe ;)).

Offline Feles

• 오야폘도래
  • Pomożesze: 123
« Odpowiedź #905 dnia: 13 sie 2017, 18:50:51 »
Znacie jakieś słowiańskie wyrazy z wahaniem -o ~ -∅ (czyli -o i -ъ w prajęzyku, o ile oba warianty istniały już wtedy) w wygłosie (ze zmianą rodzaju gram. lub bez niej), typu dziw : dziwo, cud : cudo, piekło : scs пьцълъ, jarzmo : scs. ꙗрьмъ, Zbyszek : Zbyszko? Będę wdzięczny za przykłady (wszystkich zdrobnień imion nie wypisujcie, raczej chodzi mi o rzecz. pospolite, super jeśli osobowe ;)).
Nie wiem, czy ontop, ale coś takiego podziało się chyba już na linii PIE → PBSl.
אַללאַהו אַקבאַר

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #906 dnia: 13 sie 2017, 19:19:10 »
Nie wiem, czy ontop, ale coś takiego podziało się chyba już na linii PIE → PBSl.

Jeśli chodzi o te historie z -ъ i -o we wczesnym prasł. i przejście neutrów do rodz. męskiego, mam silne przeczucie, że chodzi tu o redukcję uzależnioną od akcentu. Neutra przeszły w masculina, bo stały się podobne do nich na skutek redukcji w ostatniej sylabie. Ale nie umiem tego szczegółowo wyjaśnić.

EDIT: i to samo sugeruje zlinkowany na ZBB artykuł. Ura!
« Ostatnia zmiana: 13 sie 2017, 19:26:24 wysłana przez Wedyowisz »

Offline spitygniew

• Pomożesze: 672
  • Country: il
  • Uspołecznione zwierzę.
  • Conlangi: zachodniołużycki, nanga
« Odpowiedź #907 dnia: 13 sie 2017, 19:27:29 »
Kiedyś pomyślałem w żarcie, że "kwestia akcentuacji" to slawistyczny odpowiednik "funkcji kultowej" w archeologii... A poważnie, to powinno być proste do podważenia, porównując zmiany rodzaju w porównaniu z innymi gałęziami ie. z typem akcentuacyjnym.
P.S. To prawda.

Offline Obcy

• Преводитель Истанбудскего Континенту
  • Pomożesze: 242
  • Слава Семиену и Хордену!
  • Conlangi: astralogermański, szemierski, istanbudzki, senderoski, chatyński, haureński, szapiencki i jakiś inny :)
« Odpowiedź #908 dnia: 13 sie 2017, 20:47:03 »
Jeśli chodzi o te historie z -ъ i -o we wczesnym prasł. i przejście neutrów do rodz. męskiego, mam silne przeczucie, że chodzi tu o redukcję uzależnioną od akcentu. Neutra przeszły w masculina, bo stały się podobne do nich na skutek redukcji w ostatniej sylabie. Ale nie umiem tego szczegółowo wyjaśnić.

Tak, to samo sugeruje artykuł pana Carrasquera Vidala. Akcent oksytoniczny (jeszcze przed cofnięciem związanym z prawem Hirta) powodował utrzymywanie się *-a > *-o, natomiast rzeczowniki barytoniczne wahają się między *-a > *-o a *-aN > *-ъ, zwłaszcza w paradygmatach a i c. Z kolei w przypadku paradygmatu b rzeczowniki barytoniczne prawie zawsze dawały rodzaj męski (chociaż mogła zostać nijaka liczba mnoga *-ā > *-a).

A oto przykłady wahań: lyko ~ lykъ, olovo ~ olovъ, ezero ~ ezerъ, tylo ~ tylъ.
« Ostatnia zmiana: 16 sie 2017, 22:09:23 wysłana przez Obcy »

Offline Wedyowisz

« Odpowiedź #909 dnia: 16 sie 2017, 21:59:48 »
A oto przykłady wahań: lyko ~ lykъ, olovo ~ olovъ, ezero ~ ezerъ, tylo ~ tylъ.

Dzięki za przykłady!