Wasze słowniki

Zaczęty przez ArturJD, Styczeń 25, 2015, 17:25:25

Poprzedni wątek - Następny wątek

ArturJD

Temat pewnie był już poruszany, ale i tak nie mogłem znaleźć żadnego topicu.

W jakich programach tworzycie słowniki? Jakie polecacie? Domyślam się, że da się w Excelu. Próbował ktoś w Accesie? Chciałem też zrobić słownik w programie "WeSay", ale jest on raczej mało użyteczny do pracy nad conlangiem i nadaje się bardziej do ładnego opracowania słownika z jakiegoś języka dla obcej osoby.
  •  

Henryk Pruthenia


Widsið

Ja zawsze rozpisywałem w Wordzie (obsesja kolorów i estetyki).
  •  

ArturJD

Pytanie do excelowców.
Mam taki słownik, że jak sobie wpisze wyszukiwany wyraz, to mi go wykryje i wyskoczy mi odpowiednie tłumaczenie na tjevango. Jednakże, kiedy mam np. wyraz "zgromadzenie", które może mieć kilka tłumaczeń, wyskakuje mi tylko pierwsze. Jak zrobić, aby wyskoczyły oba? Mieliście jakieś doświadczenie w tej kwestii?
  •  

Obcy

Cytat: ArturJD w Luty 13, 2015, 20:24:08
Pytanie do excelowców.
Mam taki słownik, że jak sobie wpisze wyszukiwany wyraz, to mi go wykryje i wyskoczy mi odpowiednie tłumaczenie na tjevango. Jednakże, kiedy mam np. wyraz "zgromadzenie", które może mieć kilka tłumaczeń, wyskakuje mi tylko pierwsze. Jak zrobić, aby wyskoczyły oba? Mieliście jakieś doświadczenie w tej kwestii?

Nie da się ot tak w Excelu filtrować według wartości pobieranej z komórki (bez użycia makr), ale dobre efekty daje Autofiltr i wyszukiwanie w Autofiltrze. Poza tym i tak musiałyby wyjść w analizowanym pliku trzy znaczenia, wraz z czasownikiem "tworzyć zgromadzenie", więc lepiej, by cytowało się całe hasła słownikowe w wypadku polski --> tjevango. Lepiej takie rzeczy wychodzą w Accessie i z zapytaniami SQL. A perfekcyjna wyszukiwarka by wyszła w języku PHP (aplikacje sieciowe) i tych C++-podobnych (aplikacje natywne). Na marginesie, moją kolejną pasją jest programowanie, bardzo ostrzę zęby na projekt sieciowej aplikacji koniugatora i deklinatora.
  •  

Towarzysz Mauzer

Np. internetowy słownik połabskiego (który ma raczej brzydki i kiepski interfejs, ale to da się zawsze zmienić) jest bazą MySQL, którą zarządzam z LibreOffice Base.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •