Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Dynozaur

Postuluję wprowadzenie oficjalnej żałoby na forze...

(Sorry, że Fejsbók)

To zdecydowanie najsmutniejsza wiadomość, jaką słyszałem od lat.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Todsmer

Mi się smutno zrobiło, jak zobaczyłem wiadomosć o pożarze, a te straty lingwistyczne to już w ogóle :(
  •  

Úlfurinn

Ogłoszenie żałoby to jeszcze lepszy powód, aby do końca września nie było rozmów politycznych na forze.
smrt zidum
  •  

Obcy

#4698
Norweski ma cyrkumfleksy! W słowie fôre - karmić zwierzęta.

Cytat: Pluur w Wrzesień 04, 2018, 18:54:11
Z tego co wiem końcówka -ig na południu jest /iś/, im dalej na północ tym bardziej do /k/ dąży.

Na odwrót :)

Jeszcze wypowiem się co do wyjątków w niemieckim, bo dobrze to znam: ta wymowa końcówki -ig (też w rzeczownikach!) nie jest żadnym "prawdziwym" wyjątkiem, bo jest ono regułą. Nie może być podwójnego "g" w niemieckim w rodzimych wyrazach. Prawdziwymi wyjątkami są niektóre jednosylabowce, głównie nieodmienne części mowy i zaimki, i tak nie wszystkie + pewne nieliczne formy jak np. Wueste (nieregularny długi "u" umlaut), werden (nieregularne długie "e") czy loeschen (nieregularne długie "o" umlaut). Niektóre kategorie "prawdziwych" wyjątków macie tutaj.
  •  

Siemoród

Niech żyje Wolny Syjam!
  •  

agentcooper

Są jeszcze Trąmpczyńscy, rodzina szlachty wielkopolskiej wywodząca się z Trąmpczyna (obecnie Trąbczyn).

CytatJeszcze w latach 1808-1820 w księgach metrykalnych katolickich zapis był Trampczyn później Trąbczyn.

Analogicznie, Dąmbscy wzięli nazwisko z Dąmbia.

Myślę, że to niestandardowa pisownia i tyle z zagadki.
  •  

Dynozaur

Okazuje się, że Małoruś (a dokładniej Donbas) także miała swój "Nju-Jork"

Ech, szkoda że ta powierzchowna "dekomunizacja" na Małorusi nie przywróciła tego typu uroczych kwiatków...
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

agentcooper

Cytat: Dynozaur w Wrzesień 11, 2018, 23:00:06
Okazuje się, że Małoruś (a dokładniej Donbas) także miała swój "Nju-Jork"

Ech, szkoda że ta powierzchowna "dekomunizacja" na Małorusi nie przywróciła tego typu uroczych kwiatków...
Mogę spytać, czym jest u Ciebie motywowane używanie nazwy Małoruś?
  •  

Dynozaur

#4703
Cytat: agentcooper w Wrzesień 11, 2018, 23:07:37Mogę spytać, czym jest u Ciebie motywowane używanie nazwy Małoruś?

Dłuższą tradycją użycia w tym kontekście niż "Ukraina", która jest wymysłem przełomu XIX i XX w. (wcześniej Ukraina [a pierwotnie "ukraina" - pisane z małej jako rzeczownik pospolity] była luźnym określeniem wzchodnich rubieży I Rzeczypospolitej). Etnonim "Ukraińcy" to już zupełna sztuczność - dawniej mówiono wyłącznie o (Mało)Rusinach.

Poza tem, dobrze kontrastuje z Rusią Wielką (Rosją).

Można powiedzieć, że używam "przestarzałej" terminologji - ale terminy nie "przestarzają" się same z siebie, tylko ktoś je zmienia. Ja przeciw tym zmianom się buntuję (no chyba, że jest jakieś dobre uzasadnienie - tutaj go nie widzę).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

I na tym, do końca września, skończmy.

Dynozaur

Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Henryk Pruthenia

Trochę pplitykiwanie jest, i zresztą nie mówię do Ciebie, a naszego kolegi. Lepiej nie robić wyjątków do końca września :P

Dynozaur

#4707
Bez przesady. Nazewnictwo geograficzne jest częścią tematyki językowej, a kolega jest nowy i miał prawo czuć się zagubiony przez moje nawyki terminologiczne.

Ja tutaj polityki nie widzę, a przynajmniej nie w formie/ilości przekraczającej dobre obyczaje (czyli że do końca września mamy unikać toponimji, bo zahacza o politykę? Absurd!)

Rozumiem, że chcecie wyższego poziomu dyskusji na forze, ale mojem zdaniem zaczynacie fiksować w drugą stronę (przynajmniej niektórzy), jesteście przewrażliwieni.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Caraig

  •  

Henryk Pruthenia

Zwykła diareza, używana aby nie czytać tego jak oo, np. w book, zgaduję.