Język niemiecki

Zaczęty przez BartekChom, Wrzesień 22, 2011, 18:46:23

Poprzedni wątek - Następny wątek

CookieMonster93

Cytat: elslovako w Czerwiec 16, 2015, 11:58:04
Hast du es schon gemacht? - Haste es schon gemacht? (możemy pójść nawet dalej, Haste's schon gemacht?)
Gehst du mal zum Bäcker? - Gehste ma(l) zum Bäcker?
Fajne to. To samo dzieje się we flamandzkim. Np. Heb je...? > Hebde? Mimo, że używają zaimka "gij", a nie dawnego "du", to przy inwersji powstaje ściągnięta wersja właśnie z tym "-de".
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Vilène

#91
Co tam, w berlińskim mamy jeszcze gorsze złożenia, np. wollte er ihrwolltaa. Słodkie, prawda?
  •  

elslovako

Berliński zgwałcił niemiecki tak samo, jak francuski łacinę. Dobrze, że przynajmniej nie chciało im się wymawiać g jak w kolońskim.
  •  

Toivo

Cytat: Vilène w Czerwiec 16, 2015, 17:05:38
Co tam, w berlińskim mamy jeszcze gorsze złożenia, np. wollte er ihrwolltaa. Słodkie, prawda?
Sporo z tych zmian spotyka się też w saksońskim, np. "jetze", "sechse", "alleene", "ölf". To skracanie końcówek (haste, hama, hamse itp.) też wydaje mi się dosyć ogólno(północno-środkowo)niemieckie.

Cytat: elslovako w Czerwiec 16, 2015, 11:58:04
Warum haste kein Brot gekauft?
U mnie: /vi:zɵ: hasd̥ə ɡ̊e:n b̥ʁɵ:d̥ ɡ̊əɡ̊æʏfd̥/ ;)
  •  

susimuller

Polecam stronkę z darmowymi lekcjami niemieckiego: http://www.free-german-lessons-online.com/
Poszczególne lekcje są uszeregowane wg kategorii (słownictwo, gramatyka) oraz poziomu trudności, są krótkie w sam raz na wolną chwilkę i zawierają interaktywne testy. Oprócz tego bardzo cenione wolno prezentowane wiadomości po niemiecku z bazą słów. ;)
  •  

Obcy

Mamy nowego przybysza... Ja polecam wśród słowników PONS i oczywiście Duden. Można zaoszczędzić wiele pieniędzy, sprawdzając w internecie.
  •  

Suedpreussen

Ja słyszałem (w szkole), że potocznie przed imionami daje się rodzajniki określone, czyli np. der Hans. Spotkaliście się z tym?
  •  

Obcy

Słyszałem, a nawet obowiązkowo rodzajnik, jeśli jest jakaś przydawka...
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatJa słyszałem (w szkole), że potocznie przed imionami daje się rodzajniki określone, czyli np. der Hans. Spotkaliście się z tym?
Przy czym z moich obserwacji wynika, że raczej nie powiesz tak - nawet będąc w rejestrze potocznym - jeżeli Hans jest obecny w grupie słuchaczy rozmowy. Frekwencja rodzajnika jest chyba jeszcze wyższa w przypadkach zależnych, bo łatwiej wtedy zaznaczyć stosunki składniowe, np. Ich hab dem Hans des Buch gegeben.

Swoją drogą, zastanawiałem się, czy istnieją jakiekolwiek nazwy miejscowości w niemieckim, które nie są rodzaju nijakiego. Z trudem znalazłem berlińskie der Wedding.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Spiritus

Pff, w polskim też się często wsadza ten/ta przed imię i działa to na de facto tych samych zasadach - też nie używa się tego, jeśli ów człowiek jest obok nas.
  •  

Towarzysz Mauzer

Nie, nie działa to na takich samych zasadach, bo zaimki wskazujące pełnią inną funkcję niż rodzajnik - choć jest ona szersza niż czysto deiktyczna, nie ma w polszczyźnie gramatycznej określoności.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Mścisław Bożydar

E, gaspada, u mienia wapros
Trzeba mi test, który sprawdzi mój poziom niemieckiego (wg tych a1,a2,b1 etc.), bo nie wiem od jakiego poziomu się uczyć dalej Dx
Hvernig á að þjálfa Dragon þín?
  •