Język Smp

Zaczęty przez Noqa, Sierpień 04, 2012, 00:20:08

Poprzedni wątek - Następny wątek

Noqa

Niech skonam, mam wizję. Nie wiem o nim nic, poza tym, że ma sporo wokalicznych spółgłosek, jakieś sześć tonów, najprawdopodobniej jakieś mlaski oraz:

[sm̩˥pa˧˥] - Czy mówisz w Smp? (pisane Smp a? lub Sm pa?)
[a˧˥] - partykuła pytajna
[ʔan˨] - To jest fajne
[ʔ] - zaimek bezosobowy

W polskim dialekcie:
[ t͡ʃkm̩˧˥] - Czekamy?, Czekam.
[ t͡ʃkm̩˥˩] - Czekamy.
[ t͡ʃkm̩˧˥a˧˥] - Czekam?

Przy czym [m̩˧˥] jest końcówką pytającą "my" rozpoznawalną w całym Smp:
[wej˥˩m̩˧˥] - Czekamy?

Stay tuned for more.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Towarzysz Mauzer

To [ t͡ʃkm̩˧˥]... to kreol? To byłoby ciekawe, uspółgłoskowiony derywat polszczyzny, właśnie kiedy zacząłem pracować nad derywatem usamogłoskowionym ;).
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Noqa

[ t͡ʃkm̩˧˥] bierze się głównie stąd, że od niedawna sam tak mówię :P Generalnie chodzi o ugargantuizowany wpływ lencji i niemal powszechnej znajomości angielskiego, a być może po części innych języków. Smp ma być taką dziwną mieszanką, gdzie słowa są zapożyczane od jednej do drugiej osoby, czasem pochodząc z obcych języków, ale tworząc z grubsza coś na kształt regiolektów.  Ale musi też być jakiś szkielet, powszechny dla wszystkich. Po części kieruję się wyglądem Chin, gdzie jest jeden język oficjalny (z tym, że Smp nie będzie akurat miał żadnych uformalnionych podstaw), ale każdy zna po parenaście zwrotów z obcych dialektów. Ale np. zapożyczeniu ulega też fleksja, co trochę sie kłóci z kreolską naturą.

Tony będą się brały z pominiętych samogłosek, nierzadko spółgłoski będą przechodziły w nuklea, jak w [ t͡ʃkm̩˧˥].
I tak np. [ʔ] bierze się z it, zaś [an˨] to derywat [fajne] - z polskiego, ale szeroko przyjęty w całym Smp.

EDIT: Pokaż ten usamogłoskowiony jak będziesz miał :)
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Noqa

Postarałem się sklecić taki mały dialog, wszystko poniżej to są prototypy:

A: [sp̚m̩˧˥] - Pogadamy? (p̚ wynika po prostu z bycia przed m, dlatego nie ma pelnej artykulacji, ale swoją drogą [sp̚] to jest całkiem charakterystyczny dźwięk)
B: [m̩˥ʒm̩˥˩] - Możemy.
A: [sŋ̩˥an˧] - Ta piosenka jest fajna.
B: [m̩˦˥hm̩˥˩ ɔʊls˧ aɪdð˥˩ naɪf˥˩, tʼ] - Tak, zawsze lubił(a)m The Knife, a ty?
A: [m̩˦˥teʒ˧] - Ja też.
B: [d͡ʒdə˧˥tn̩˥] - Co robisz dziś wieczorem?
A: [nɔ̰˩˧wa˧] - Nie mam pojęcia.
B: [kʼm̯n˧˥] - Pójdziemy do mnie?
A: [t͡sʼkʼ] - Chodźmy.

***

A: [tɕː xɐ̰t˩˧na˧] - Jesteś seksowną dziewczyną.
B: [m̩̰ː ki˧pɔ̰̃˩] - Mmm... mów mi jeszcze.
A: [a̰˩a˧a̰˩˧ a̰˩a̰˩˧a˧] - Prima-sort dziewczyna z ciebie. Prima-sort tyś dziewczyną.
B: [ha˧ha˧ fn̩˥bo̯ə˥a̰˩˧] - Haha, zabawny z ciebie chłopak.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

Chciałbym usłyszeć, jak to wymawiasz. :-)
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •  

Noqa

Nastąpiła drobna zmiana przy nagrywaniu dialogu: [nɔ̰˩˧wa˧] to teraz [nɔ̰a̰˩].

Przy okazji nakreślę, jak wygląda te sześć tonów:
1. ˥ - wysoki
2. ˥˩ - opadający
3. ˧˥ - rosnący wyższy
4. ˧ - niski, może być też realizowany jako ˨, ważne, żeby tylko głosem modalnym
5. ˩˧̰ - rosnący niższy, dodatkowo pojawia się tu creaky voice (to się jakoś nazywa? kilka markerów fonologicznych na jeden fonetyczny?)
6. ˩̰ - bardzo niski, też z creaky voice

A oto i nagranie: Bawcie się dobrze
Zachęcam też do próby zdekonstruowania dialogu.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

CookieMonster93

#6
Zajebiste :-) XD

Poza tym... uwielbiam "m" tworzące sylaby ^^
English C1/2 Nederlands B2/C1 中文 B1 Čeština A2/B1
  •