Narzecze wysokopolskie

Zaczęty przez Feles, Wrzesień 17, 2011, 14:10:35

Poprzedni wątek - Następny wątek

Kazimierz

CytatTroche głupio brzmi to teraz ale czy w ogóle prażynki, te zwykłe jakie my znamy, są ze ziemniaków zrobione czy z czego?
Z ziemniaków.
  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Sierpień 19, 2017, 18:09:57
CytatTroche głupio brzmi to teraz ale czy w ogóle prażynki, te zwykłe jakie my znamy, są ze ziemniaków zrobione czy z czego?
Z ziemniaków.

To nie dobrze. Bo teraz nie wiem czy prażynki na chipsy, czy nie...

Bo we Wikisłowniku pisze, że prażynki to po prostu cienkie plastry ziemniaczane prażone, a zaś we Wikipedii pisze "Chipsów nie należy mylić z chrupkami ani też z prażynkami otrzymywanymi metodą ekstruzji.", więc Chipsy by były prażynki nieekstruzjane, ale powiedz jak ekstruzję spolszczyć?
  •  

Kazimierz

  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Sierpień 19, 2017, 18:24:36
Wyciskanie?

A No może, prażynki niewyciskane by było, nie wiem ale czy to taka dobra propozycja...

Czy na prawdę nie możemy po prostu "prażynki" używać? Co można jeszcze na Chipsy zaproponować?
  •  

Kazimierz

A co z tymi słowackimi łupiankami, o których już tu była mowa.
  •  

poloniok

Cytat: Kazimierz w Sierpień 19, 2017, 18:37:06
A co z tymi słowackimi łupiankami, o których już tu była mowa.

To dublet z Słowackiego przecież, to też taka kalka
  •  

Henryk Pruthenia


poloniok

Cytat: Henryk Pruthenia w Sierpień 19, 2017, 20:52:29
Nie jest.

To chcę wiedzieć na przyszłość: Kiedy to dublet z innego języka słowiańskiego a kiedy nie?
  •  

Kazimierz

#1448
Cytat: poloniok w Sierpień 19, 2017, 20:45:15
Cytat: Kazimierz w Sierpień 19, 2017, 18:37:06
A co z tymi słowackimi łupiankami, o których już tu była mowa.

To dublet z Słowackiego przecież, to też taka kalka
Sam chyba kiedyś proponowałeś zdrzelnik z kaszubskiego (no chyba, że on się liczy jako odmiana polskiego).

Według mnie każde słowo utworzone zgodnie z zasadami polskiego słowotwórstwa powinno być dopuszczone do wysokopolskiego, nawet jeśli występuje w innych językach.
  •  

poloniok

#1449
Cytat: Kazimierz w Sierpień 19, 2017, 21:24:53
Cytat: poloniok w Sierpień 19, 2017, 20:45:15
Cytat: Kazimierz w Sierpień 19, 2017, 18:37:06
A co z tymi słowackimi łupiankami, o których już tu była mowa.

To dublet z Słowackiego przecież, to też taka kalka
Sam chyba kiedyś proponowałeś zdrzelnik z kaszubskiego (no chyba, że on się liczy jako odmiana polskiego).

Według mnie każde słowo utworzone zgodnie z zasadami polskiego słowotwórstwa powinno być dopuszczone do wysokopolskiego, nawet jeśli występuje w innych językach.

No ja też staram się wciągnąć w to słowotwórstwo, a więc dużo co zaproponowałem bym odrzucił teraz (najlepsze było "kokom" dla "barwy", bo "To auto jest niebieskie k okom").

A właściwie to jest taka kwestia, co zrobić z kalkami, ALE co są z języków słowiańskich? To jest trudna kwestia. Powiedzmy że nie są dozwolone, to takie rzeczy jak łupianki nie byliby dozwolone (oprócz że coś podobnego JUŻ w polskim istnieje). Albo że się powie że to nie kalka przez jakąś rację
  •  

Feles

Cytat: poloniok w Sierpień 19, 2017, 13:03:54
"kulin. cienki, lekko solony plasterek prażonego ziemniaka"

Według definicji z Wikisłownika teoretycznie jest to to samo, dodałem więc "ziemniaczany" żeby się nie myliło nikomu
Nie. Prażynki są prażone. Czipsy są smażone.

To są czipsy:


To są prażynki:
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

poloniok

Cytat: Feles w Sierpień 19, 2017, 21:56:23
Cytat: poloniok w Sierpień 19, 2017, 13:03:54
"kulin. cienki, lekko solony plasterek prażonego ziemniaka"

Według definicji z Wikisłownika teoretycznie jest to to samo, dodałem więc "ziemniaczany" żeby się nie myliło nikomu
Nie. Prażynki są prażone. Czipsy są smażone.

To są czipsy:


To są prażynki:


To może na Chipsy więc smażynki?
  •  

Kazimierz

CytatTo może na Chipsy więc smażynki?
Mnie się podoba.
  •  

poloniok

A na frytki co proponujecie? Ziemniaczanki?
  •