Ostatnie wiadomości

Strony: [1] 2 3 ... 10
1
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Ghoster dnia 18 gru 2017, 11:37:24 »
火山 "wulkan", czyli ogień-góra
haha, zaczynam kochać języki izolujące
2
Nauka conlangów / Odp: Język ahtialański
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 18 gru 2017, 00:25:55 »
Wiem, wiem, no ale...
Canisie! Zaklinam Cię, poprowadź ten kurs dalej! :(
3
Kyon / Odp: Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 18 gru 2017, 00:16:22 »
Stan państw w roku 8973:

Tjevangono
Kraj, zgodnie z opisem ArturaJD, pogrąża się w anarchii. Władza centralna nie istnieje, ale ludzie dalej żyją w względnym bogactwie. Ze względu na praktyczny brak większych zagrożeń zewnętrznych kraj sobie może pozwolić na cywilizacyjny zastój. Porządek kastowy jednak jest dalej niezachwiany,

Secht
W Sechtonie serajowie zaczynają rozumieć, że ich kraj wciśnięty jest pomiędzy dwie wielkie potęgi: Tangię i Neszów. O ile tradycyjnie jest im bliżej do Tangijczyków, to możliwość handlu z całą Północą kusi coraz bardziej. W szczególności, że faktorie u dzikusów są regularnie odwiedzane przez Neszyjczyków.

Pinu
W Pinu nie dzieje się nic. Kraj dalej sobie jakoś radzi. Niepokoi ich może jedynie siła gospodarcza sąsiadów, ale odwieczne dobre kontakty z Sechtem i Tangią nie wskazują na to, by mogłoby to zostać przeciwko nim jakoś wykorzystane.

Nuaria
W Nuarii nic się ciekawego nie dzieje. Jest zimno. Ostatnio są plany budowy drogi w głąb terytorium pasterzy, w ramach pradawnej walki Akaicyniksyminizmu z Amaiksyminizmem. Nowa Królowa patrzy z ciekawością na swoich dalekomorskich sąsiadów, i najpewniej będzie chciała z nimi szybko nawiązać solidniejsze kontakty.

Związek Północny
Po ostatniej Wielkiej Wojnie Kadońskiej siły Związku są nadszarpnięte. Co gorsze, musieli wspomóc się posiłkami neszyjskimi. Posłom polis dalej wysuniętych na północ nie podoba się słabość i uzależnienie południowych członków. Za to, Związek po wygranej wojnie zwiększył swoje wpływy w Kadonii.

Dżaugria
Dżaugria stoi srebrem i na razie stara się je eksportować wszędzie gdzie się da. Stary Król jest stary. Po jego śmierci najpewniej dojdzie do kolejnego wiecu i elekcji nowego monarchy. Kim on będzie - pokaże czas. Dżaugrów bardzo niepokoi dziwny ruch wśród Bałaszasków.

Związek Bałaszasków
Niedawno na ziemie Bałaszasków przybył pewien zbieg z krajów położonych na wschodzie - z dalekiej Azenii. Szybko przystosował się do nowego kraju i udało mu się okryć sławą wielkiego wojownika i polityka.

Sanżenia
Królestwo Sanżenii jest dość młodym krajem. Otoczony przez morze i góry kraj żyje w zgodzie z własnym rytmem.

Raľuhhruş
Wydobycie złota i srebra w trudnym warunkach kyońskiej Arktyki trwa już trochę. Bogate złoża zaczynają coraz szybciej topnieć. Czy w przyszłości dojdzie do walki między Rodami o pozostałe złoża? Zobaczymy!

Giadur
W Giadurze żyje się spokojnie handluje się ze wszystkimi czym się da.

Bolosja
W Bolosji także nic ciekawego. Handel rozwija się jak się patrzy.

Ilirion
Górskie Oligarchia przeżywa okres swojego rozkwitu.

Kadonia
Kraj leczy rany po ostatniej wojnie. Mimo, że rdzenni Kadończycy przegrali, i wszystko de jure wróciło do status quo, widać, że Mitengowie nie wychodzą w nocy na ulice miast. Tak samo na wsi - wiele wsi zostało oddane w dzierżawę Kadończykom przez Mitengów.

Mitenia
Górskie królestwo Mitengów, choć młode, rozwija się prężnie. Młody Król stara się podporządkować okoliczne plemiona swojej woli.

Minowie
Plemiona Minów w ostatnim czasie zjednoczyły się. Dokąd podążą? Czas pokaże.

Państwo Neszyjskie
Minęło już ponad 100 ziemskich lat od nadejścia III Proroka. Kraj przeżywa erę wybuchowego rozwoju - masy ludzie płyną za morze, a ostatnio, co jest nowością po ostatniej Wielkiej Wojnie Kadońskiej, udają się tez na Północ. Neszowie coraz większą wagę przypisują do Dewii - potężne przestrzenie słabo zasiedlone przez tubylców, którzy tez nie są praktycznie zorganizowani. A na mniejszych wyspach też panuje względny spokój - choć gdzieniegdzie jakieś bandy starają się napadać na wsie.
Neszowie wiedzą jedno: tu, na Północy, żadna siłą nie może zagrozić Monarchii i Wierze.
4
Języki naturalne / Odp: Język Łemków
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 17 gru 2017, 23:32:27 »
Rozróżniają w wymowie, zgodnie ze wstępem do Gramatyki.... Ale widziałem, że są duże wahania w niektórych pozycjach. Np: спосиб vs спосiб.
Z ciekawostek dodam, że w przyszłym roku ma odbyć się łemkowski kongres, na którym zostanie przyjęta "oficjalna" literacka wersja języka. Jako rzecz smutną muszę powiedzieć, że chcą się pozbyć wariantywności we fleksji. Niestety!
5
Kyon / Odp: Kyon, Epizod 2: Krok w Przyszłość!
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 17 gru 2017, 23:23:27 »
Z małych ogłoszeń
1) Tak, pracuję nad III Epizodem. Nie wiem, czy się dziś wyrobię, ale jutro mam wolne popołudnie, więc uda mi się to załatwić najpóźniej jutro. Wraz z Epizodem otworzę też I sesję. Zastanawiam się jeszcze nad okresem czasu, który zostanie przez nią objęty. I nad czasem trwania.
2) Proszę wszystkich zainteresowanych o wpisanie tego, co trzeba na listę ludów Kyonu. Jest to dość ważne :)
3) Macie jakieś propozycje do następnego rozdziału? Pomysły? Z chęcią wysłucham wszelkich propozycji. :)
6
Nauka natlangów / Odp: Rozmowy wielojęzykowe
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Caraig dnia 17 gru 2017, 23:21:54 »
Eigenlijk is er ook ieder het zijne in het Nederlands, dan nog soortgelijker :P

Właściwie w niderlandzkim jest też ieder het zijne, więc jeszcze bardziej podobne :P
7
Języki naturalne / Odp: Język Łemków
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Silmethúlë dnia 17 gru 2017, 23:21:38 »
A one się różnią fonetycznie? [i], [ɪ] i [ɨ]? Czy to tylko zapis etymologiczny?
8
Języki naturalne / Odp: Język Łemków
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Wedyowisz dnia 17 gru 2017, 22:03:17 »
Tak z grubsza „і” jest z *e, *o (ikawizm) oraz z *ě, „и” z *i, „ы” z *y. Ale dużo zależy od gwary, jest mnóstwo lokalnych smaczków i różnic. Jeśli chodzi o szczegóły fonetyki, polecam „Dialekt Łemków” Z. Stiebera.
9
Lingwistyka ogólna / Odp: Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Maorycy dnia 17 gru 2017, 21:52:47 »
Spoiler for Hiden:
(img)
Litera będąca połączeniem ж i j, w rumuńskim alfabecie przejściowym
10
Języki naturalne / Język Łemków
« Ostatnia wiadomość wysłana przez Henryk Pruthenia dnia 17 gru 2017, 21:05:33 »
Ostatnio zostałem szczęśliwym posiadaczem "Gramatyki języka łemkowskiego" i jedną z rzeczy, która mi się najbardziej rzuciła w oczy, jest mnogość samogłosek i-kształtnych. Otóż mamy opozycję i:и:ы.
Jaka jest etymologia tych dźwięków? Zauważyłem, że są pewne wahania w przypadku, gdy samogłoska pochodzi od *o, *e? w sylabie zamkniętej między i oraz и.
Jak ktoś chciałby się czegoś dowiedzieć z książki, to chętnie pomogę :)
Strony: [1] 2 3 ... 10