Przyi mek za dla czasu

Zaczęty przez render, Sierpień 02, 2018, 11:44:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

render

Witam
Jestem tu nowy.
Określenie za tydzień czy zawsze oznacza liczenie czasu 7 dni od chwili mówienia, a jest to niedokładne bo od chwili mówienia do chwili o której myślimy często nie ma równych 7 dób, czy może oznaczać za tydzień jako za tym trwającym tygodniem, za nim.
Jak np. "za rogiem" tak w odniesieniu do czasu za tym tygodniem, który trwa? Za rok itp.

Oraz rok temu to mniej więcej 365 wstecz czy rocznikowo?
Tydzień temu to zeszły tydzień czy ok 7 dni wstecz?
Powiedzieć w sylwestra za rok, jest poprawnie?

Będę wdzięczny za zdanie.
  •  

Pluur

Wystarczy jeden post, ktoś kto się zna odpowie.
  •  

render

  •  

render

Czy ktoś ma zdanie w temacie?

I tak jeszcze na zakończenie programu, który jest co tydzień powiedzieć za tydzień w programie jest poprawne? Bo mówiąc to na koniec programu za tydzień w programie to będzie już koniec. Jak to rozumieć, czy "za tydzień" od chwili jak się program zaczyna jeśli mówię to na koniec. Proszę o zdanie
  •  

Kazimierz

Zkąd wogóle takie pytania? xD
  •  

spitygniew

P.S. To prawda.
  •  

Kazimierz

  •  

Ліцьвін

To nie czat, obowiązują tu jakieś normy mimo wszystko, ortografja przedreformowa prawdziwą chociaż jest. :v

Litewski = Białoruski
  •  

Obcy

#8
Cytat: Kazimierz w Sierpień 07, 2018, 20:23:14
Cytat: spitygniew w Sierpień 07, 2018, 18:33:19
Cytat: Kazimierz w Sierpień 07, 2018, 11:16:33
Zkąd wogóle takie pytania? xD
Skąd*
Nie. Chyba wolno mi pisać własną ortografją?

Po istanbudzku izkud lub w formie aferezy 'zkud, czyli jak najbardziej wolno.
  •  

render

Odpowiedzi adekwatne do pytania  :-)
Zapytałem bo jestem ciekaw? Pytam bo po to są pytania.
Proszę w temacie.
  •  

Henryk Pruthenia

Cytat: render w Sierpień 02, 2018, 11:44:49
Witam
Jestem tu nowy.
Określenie za tydzień czy zawsze oznacza liczenie czasu 7 dni od chwili mówienia, a jest to niedokładne bo od chwili mówienia do chwili o której myślimy często nie ma równych 7 dób, czy może oznaczać za tydzień jako za tym trwającym tygodniem, za nim.
Jak np. "za rogiem" tak w odniesieniu do czasu za tym tygodniem, który trwa? Za rok itp.

Oraz rok temu to mniej więcej 365 wstecz czy rocznikowo?
Tydzień temu to zeszły tydzień czy ok 7 dni wstecz?
Powiedzieć w sylwestra za rok, jest poprawnie?

Będę wdzięczny za zdanie.
Dobra, zlituję się :P
Wszystko zależy od kontekstu, czasem przez tydzień mamy namyśli cykl siedmiodobowy, czasami okres za siedem dni, tak samo z rokiem: albo rok jako okres od 1 stycznia do 31 grudnia, albo rok 2018, 2019... Języki po prostu nie są precyzyjne, to nie matematyka. Kontekst ma wielkie znaczenie. Np., jeżeli mamy wolne tylko w niedzielę, to mówiąc w zeszłym tygodniu w wolne byłem nad wodą każdy wie o jaki konkretnie dzień chodzi (kontekst), choć może być ledwo środa następnego tygodnia.

Cytat: render w Sierpień 07, 2018, 11:15:20
Czy ktoś ma zdanie w temacie?

I tak jeszcze na zakończenie programu, który jest co tydzień powiedzieć za tydzień w programie jest poprawne? Bo mówiąc to na koniec programu za tydzień w programie to będzie już koniec. Jak to rozumieć, czy "za tydzień" od chwili jak się program zaczyna jeśli mówię to na koniec. Proszę o zdanie
Musisz to jaśniej sprecyzować, mówisz bardzo ogólnikowo.

Caraig

Cytat: Obcy w Sierpień 08, 2018, 08:33:46
Cytat: Kazimierz w Sierpień 07, 2018, 20:23:14
Cytat: spitygniew w Sierpień 07, 2018, 18:33:19
Cytat: Kazimierz w Sierpień 07, 2018, 11:16:33
Zkąd wogóle takie pytania? xD
Skąd*
Nie. Chyba wolno mi pisać własną ortografją?

Po istanbudzku izkud lub w formie aferezy 'zkud, czyli jak najbardziej wolno.

Nie ma to jak argumentowanie przykładem z konlangu xD
  •  

render

Na zakończenie programu tv za tydzień w programie to trochę nieprecyzyjne bo 7x24h to już koniec programu.A kontekst nie może zmieniać znaczenia słów zdefiniowanych przez słownik bo to już nie j.p.
  •  

Henryk Pruthenia

#13
Kontekst może zmodyfikować znaczenie słowa, jest to zjawisko uniwersalne dla wszystkich języków, nie wiem skąd myśl, że polski miałby być wyjątkiem.

Podaj jeszcze raz swoją myśl, najlepiej datami i godzinami, i też mniej ogólnikowo - Ty wiesz o co Ci chodzi, to skracasz, ale my - nie.

Kazimierz

E tam, co za różnica godzina wtę czy wewtę w skali tygodnia. Jeżeli na koniec programu powie się "spotykamy się za tydzień o tej samej porze" to raczej chodzi o początek programu. Nie jesteśmy jakimiś robotami, żeby zawsze się wyrażać z pełną precyzją. Tak naprawdę w języku bardzo dużo wynika z kontekstu, co pozwala znacznie skrócić wypowiedzi - bo i tak wszyscy wiedzą o co chodzi.
  •