Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

Jakoś nie wydaje mi się, aby Polska była niegdyś rzymską prowincją....
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Todsmer

Za to była od początku czasów historycznych w łacińskim kręgu kulturowym. Poza tym w przypadku kontrowersji w nazewnictwie międzynarodowym zawsze lepiej użyć neutralnej nazwy łacińskiej.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatZa to była od początku czasów historycznych w łacińskim kręgu kulturowym.
To od początku nie jest znowu takie pewne. Kraków praktycznie na pewno zetknął się z obrządkiem słowiańskim, być może był w Wielkich Morawach, a na pewno w I poł. X w. w Czechach, w których wówczas ten obrządek był żywy. Chrobry bił denary z napisem БОЛЕСЛАВЪ, a według Galla Anonima na jego pogrzebie płakali Latini et Sclavi. W Wiślicy wreszcie znaleziono kalendarz z XIV (!) wieku z prawosławną datą wspomnienia świętego Gorazda, ucznia Metodego.
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 03, 2012, 22:06:10Chrobry bił denary z napisem БОЛЕСЛАВЪ
A Mieszko Stary bił monety z napisami po hebrajsku. Wniosek - protopolacy byli Żydami.
  •  

Towarzysz Mauzer

CytatA Mieszko Stary bił monety z napisami po hebrajsku. Wniosek - protopolacy byli Żydami.
No nie, wiadomo, że jego mincerze byli Żydami. W przypadku Chrobrego - wraz z notką Galla Anonima i faktem, że w młodości rządził Małopolską - może świadczyć o programie "Rzymowi świeczkę, a Słowianom ogarek".
Skrzydła miłości, mocy, o wielki, Twardy Jerze,
Rozpostrzyj ponad nami, ogrzej i przyjmij nas. -Mrkalj, Palinodia o twardym jerze
***
VIVAT CAROLVS GVSTAVVS REX POLONIÆ
  •  

Vilène

Jeżeli chcecie wiedzieć, jak mniej więcej brzmi dla Anglików wasz angielski... to powiem wam, że mniej więcej jak polski tego Brazylijczyka:

CytatI co z tego ża muszielibe zatrudni wszestkich? Mogliby potem zwolnić 10% ich i czekać na emerytuże z innech. PR sama zwolni też. I związkami nie są żadny nieprzejaciel, tylko zrobią swoje żebem sie bronić przeciwko okrutny i korrupty ludzie jak sejmiki z PO. Nie beło Solidarność ża walczył przeciwko komuna?

Nie widzę wogule żadny logika w taka wojna które PO Śląska prowadzi przeciwko PR. To jest prosta korrupcja. Pewnie chcą zatrudnić swoje przejacielów i rodzina w PŚ i zwiększeć swoja władza, ala Putin.

Swoją drogą, z nagromadzenia "e" zamiast "y" wnioskuję, że to albo Henryk, albo Dynozaur...
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Towarzysz Mauzer w Lipiec 03, 2012, 22:06:10Chrobry bił denary z napisem БОЛЕСЛАВЪ, a według Galla Anonima na jego pogrzebie płakali Latini et Sclavi.

poza tym ponoć w "Bogurodzicy" można znaleźć motywy charakterystyczne dla sztuki chrześcijaństwa wschodniego.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Dynozaur

Jak to jest z tym językiem szwedzkim w Finlandji? Rośnie w siłę? Słabnie?

Podobno w samych Helsinkach jest sporo szwedofonów.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Dynozaur w Lipiec 08, 2012, 14:38:51
Jak to jest z tym językiem szwedzkim w Finlandji? Rośnie w siłę? Słabnie?

Podobno w samych Helsinkach jest sporo szwedofonów.

myślę, że ma się nieźle. Szwedofюnowie mieszkają głównie na południu i na południowo-zachodnim wybrzeżu.

tam wszystkie nazwy miejscowe są podwójne [fińskie i szwedzkie], bardziej na północ i wgłąb już nie - tylko fińskie [natomiast w Laponii również sámskie], w każdym razie szwedzkie nie są używane i nie są uwidaczniane. ale wszyscy muszą się uczyć drugiego języka urzędowego w szkole, na co wielu Finofinów narzeka...

fiński Kościół luterański ma jedną diecezję nieterytorialną szwedzkojęzyczną z siedzibą biskupią w Borgå/Porvoo, w Helsinkach jest też kilka [2?] parafii szwedzkojęzycznych.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Rémo

Cytat: Dynozaur w Lipiec 08, 2012, 14:38:51
Jak to jest z tym językiem szwedzkim w Finlandji? Rośnie w siłę? Słabnie?

Podobno w samych Helsinkach jest sporo szwedofonów.

Mam kontakt z Finami i powiedziałbym, że chyba rośnie. Słusznie, uważają ich za "swoich", tak jak my slavic people (sorki, nie mogę znaleźć tego słowa teraz w głowie...) i uczą się go chętnie, więc nie liczyłbym "tyle ile jest tam szwedów", ale też ilu jest tam Finów mówiących po szwedzku. ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

Cytat: Rémo w Lipiec 08, 2012, 21:12:04
Mam kontakt z Finami i powiedziałbym, że chyba rośnie. Słusznie, uważają ich za "swoich", tak jak my slavic people (sorki, nie mogę znaleźć tego słowa teraz w głowie...)

bo nie ma takiego słowa.
Szwedzi to Germanic people, a Finowie - Uralic people. :P
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

żuwaczky

Cytat: Rémo w Lipiec 08, 2012, 21:12:04tak jak my slavic people (sorki, nie mogę znaleźć tego słowa teraz w głowie...)
Słowian? ;)
  •  

Rémo

Cytat: varpho :Ɔ(X)И4M: w Lipiec 08, 2012, 21:18:18
Cytat: Rémo w Lipiec 08, 2012, 21:12:04
Mam kontakt z Finami i powiedziałbym, że chyba rośnie. Słusznie, uważają ich za "swoich", tak jak my slavic people (sorki, nie mogę znaleźć tego słowa teraz w głowie...)

bo nie ma takiego słowa.
Szwedzi to Germanic people, a Finowie - Uralic people. :P

jest takie słowo -> http://en.wikipedia.org/wiki/Slavic_peoples

Cytat: zavackŷ w Lipiec 08, 2012, 21:29:52
Cytat: Rémo w Lipiec 08, 2012, 21:12:04tak jak my slavic people (sorki, nie mogę znaleźć tego słowa teraz w głowie...)
Słowian? ;)

Tak, Słowian(in ?). Tak jak my jesteśmy słowianami. ^^
Pozdrawiam! :)
  •  

żuwaczky

Tak jak my [uważamy] Słowian, bejbe, przypadki się kłaniają.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

DAFUQ

to jak krowie na granicy: Szwedzi i Finowie mówią językami należącymi do kompletnie różnych rodzin, chociaż pod pewnymi względami się one do siebie upodobniły [liga nordycka].
relacja między Szwedami i Finami nie jest więc taka sama, jak między Polakami i innymi "slavic people".
a już w ogóle jeśli chodzi o Szwedofinów, to ich obecność w Finlandii wynika z jej historii. i historycznie rzecz ujmując dziwniejsze jest raczej to, że fiński jest językiem urzędowym niż to, że szwedzki dzieli z nim ten status.
Szwedofinowie są nie tyle Szwedami żyjącymi w Finlandii, co Finami [w sensie Finlandczykami] mówiącymi z dziada pradziada po szwedzku.
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •