Humor, ciekawostki i WTF lingwistyczne

Zaczęty przez Henryk Pruthenia, Sierpień 21, 2011, 13:55:55

Poprzedni wątek - Następny wątek

Vilène

Rozmówki angielsko-polskie z XIX-wiecznego przewodnika po Rosji:

CytatZnajduje się w przewodniku słowniczek, z którego dowiadujemy się, że ,,peasant" to ,,khlopp", ,,foreigner" to ,,tsudozozoemietz", ,,row of shops" – ,,zhud sklepikuf", ,,barrack" to ,,shalass", ,,corn brandy" – ,,vudka", ,,duster" – ,,stsyerka", ,,river" – ,,Jzheka", ,,eat" i ,,drink" to ,,yestsi" i ,,pitsi" (trochę jak Pixi i Dixi), ,,snow-storm" to ,,zavyerukha", a ,,hazel grouse" to ,,yazhonbek", przy czym autor ostrzega, że słowa te wyglądają zupełnie inaczej zapisane.

Jeśli chodzi o zwroty, szczególnie ujmuje ,,do better": ,,zrub lepysei", ,,give us a spoon" – ,,podai proshen lyzhken", ,,where is the landlord" – ,,gdzye pan?", ,,i will not give you drink money" – ,,ya nye dam na vudke", oraz ,,go on" – ,,idz pretch" i ,,tso teraz robits?".

http://www.ahistoria.pl/index.php/2011/03/angielski-przewodnik-po-polsce-ktorej-nie-ma/
  •  

Dynozaur

CytatPolska w ówczesnej świadomości była doprawdy małym kraikiem, wielkości przeciętnej ,,drobnicy środkowoeuropejskiej": Czech, Węgier, okrojonej Serbii. Pamiętano o jej wielkiej przeszłości, ale pamięć ta przypominała obecną pamięć o przedtrianońskich Węgrzech.
Nie ma Ukraińców: są ,,Małorusini". Żyją w ,,prowincji lubelskiej", ,,dominują we wschodniej części Galicji w Austrii" i jest ich 215 000. Co bardzo ciekawe, Rosjan jest niewielu: 9000. Sporo Litwinów (220 000), jednak nie wiadomo, o jakich Litwinach mowa: tych polskojęzycznych, związanych z tradycją Rzeczypospolitej Obojga Narodów, czy etnicznych, bałtyjskojęzycznych.

Ignorancja autora tego tekstu nie zna granic.

Ale znalezisko fajne.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Silmethúlë

Czemu niby ignorancja autora nie zna granic?
  •  

Dynozaur

#1083
Bo w XIX wieku nie mogło być mowy o żadnych "Ukraińcach", więc skąd to zdziwienie?

Swoją drogą, wie ktoś jaka była zasada używania jaci w rosyjskich nazwach polskich miejscowości w Kongresówce?

Dlaczego np. Кѣльцы czy Сѣдлецъ mają jać? Przecież ani w jednym ani w drugim nie jest to etymologiczne (dawny dop. słowa Kielce brzmiał "Klec" sam osobiście mówię "Kielec" nie uznaje zaś sztucznej formy "Kielc", więc teoretyczna forma prasłowiańska brzmiałaby *Kъlьcě), Siedlce zaś pochodzi od "siodła" (*sedlo). A więc była to czysta loterja czy jakieś folk-etymologje, czy jak? Ktoś się kiedykolwiek zajmował tym problemem?

Tak w ogóle, te transliteracje z czasów Kongresówki były o niebo lepsze od obecnych. Петроковъ jest tysiąc razy lepszy niż jakiś dosłowny "Пётркув".

PS: Tak, to dziwne Љ-podobne coś to jać (tak ją pisano odręcznie, i widać czasami używano tej pisanej formy również w druku).
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

spitygniew

CytatZNALEZIONO KLUCZE DO "MIESZKANIA"

DO ODEBRANIA NA TERENIE "BUDOWY"
P.S. To prawda.
  •  

Noqa

Z każdym dniem dochodzę do wniosku, że chiński jest ergatywny. To ergatywny to może złe słowo, ale pierwsze co mi się kojarzy - w każdym razie 3/4 pytań i wątpliwości obraca się wokół rodzajów przechodniości, mediopasywności, obecności komplementu, aspektu.

I jeszcze byłoby spoko, gdyby się to tak nazywało - ale nie, po prostu co drugie zdanie okazuje się niepoprawne, a bo to ten czasownik tak nie działa, a bo brakuje dopełnienia rezultatywnego, a bo trzeba dodać dopełnienie z klasyfikatorem, a bo dopełnienie gryzie się z okolicznikiem, który nagle się okazuje być jednak dopełnienie, 什么的
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

Silmethúlë

#1086
Byłem dzisiaj w IMAX-ie na Prometheusie, fajnie się oglądało, choć film ma zupełnie nie trzymającą się kupy fabułę – jest po prostu głupi, to jest scena, w której jeden z bohaterów uczy się praindoeuropejskiego, i powtarza w niej bajkę Schleichera (w IE, choć nie wiem którą dokładnie wersję). Później jeszcze mówi do jakiegoś niby proto-człowieka, ale nie wiem w jakim języku, tam to prawdopodobnie jakiś gibberish, że niby odtworzony język tych przedludzi na podstawie pra-IE.

O, a tutaj jest więcej o tym niby pIE napisane, jak i są linki do posłuchania, przy czym, uwaga: SPOILERY. http://www.forumbiodiversity.com/showthread.php?t=34551
  •  

Noqa

Czepiasz się, ale to mimo wszystko urocze, że tam chociaż wiedzą, że taki język jak PIE mógł "istnieć" :P
Szkoda, że akurat pojawia się to w tak nędznym filmie.
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

varpho :Ɔ(X)И4M:

#1088
coś dla Dynozaura:
http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114877,12192521,Staroobrzedowcy_chca_nowej_ustawy_o_stosunkach_ich.html
obecny akt prawny rzeczywiście jest trochę przestarzały, skoro mówi o "stosunku Państwa do Wschodniego Kościoła Staroobrzędowego, nie posiadającego hierarchji duchownej" - aż dwie reformy ortograficzne ich ominęły! ;)


Cytat: Dynozaur w Lipiec 24, 2012, 15:43:57
Tak w ogóle, te transliteracje z czasów Kongresówki były o niebo lepsze od obecnych. Петроковъ jest tysiąc razy lepszy niż jakiś dosłowny "Пётркув".

zgadzam się, też to zauważyłem kiedy sobie przeglądałem herby miast Kongresówki na heraldicum.ru


Cytat: Dynozaur w Lipiec 24, 2012, 15:43:57PS: Tak, to dziwne Љ-podobne coś to jać (tak ją pisano odręcznie, i widać czasami używano tej pisanej formy również w druku).

no bo kursywa zwykle jest bardziej odręczna...
o kurde, rzeczywiście dziwne...
K̥elHä wet̥ei ʕaK̥un kähla k̥aλai palhʌ-k̥ʌ na wetä
śa da ʔa-k̥ʌ ʔeja ʔälä ja-k̥o pele t̥uba wete
Ѫ=♥ | Я←Ѧ
  •  

Toivo

  •  

Ghoster

#1090
[...........]
  •  

Vilène

Cytat: Toivo w Lipiec 27, 2012, 18:32:20
Właśnie znalazłem w jednym artykule: http://en.wikipedia.org/wiki/Chuj_language
Stare :P. Istnieje też pewien rysownik zwany Dupa, węgierska wieś Kutas, związek chemiczny Pizda*, i amerykańska ustawa CIPA...

* Nie zapominajmy też o miedziowych nanorurkach zwanych CuNT...
  •  

tob ris tob

A także ulica i synagoga Kupa na Kazimierzu.
Dzień dobry :-)
  •  

Dynozaur

Dziś oglądałem Uwagę na TVNie, gdzie było o jakiejś nauczycielce matmy, każącej uczniom bić kolegów. Ale mniejsza o to.

Jedna z uczennic wyraźnie mówiła "wokrąg", co napisy transkrybowały jako "wkoło".

Regjonalizm? Wydaje mi się, że gdzieś to było w Małopolsce (niestety, nie bardzo pamiętam nazwę miejscowości), bo gadali z kuratorjum w Krakowie.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

Ulf

Może nie do końca lingwistyczne ale dotyczy języków sztucznych. W ramach jarmarku dominikańskiego w gdańsku ustawiono kilka (chyba 6) rzeźb kogutów, różnych tematycznie. Jeden z nich na swoim ogonie nosił napis "Esperanto". Czy w Polsce prowadzi się teraz jakąś akcję popularyzacji tego języka?
  •