Polszczyznowe ambiguities

Zaczęty przez Noqa, Wrzesień 01, 2013, 13:26:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

Feles

Cytat: Vilén w Wrzesień 05, 2013, 14:02:39
Cytat: Gubiert w Wrzesień 05, 2013, 09:23:32
ZTCP nawet preskryptnorma akceptuje we czwartek, we środę.
O proszę, może jeszcze trochę czasu, a wreszcie zalegalizują też formy przyszłem i wzięłem.
Znaczy że co, dzisiaj są nielegalne? Jaka jest kara za używanie formy na dworzu?
anarchokomunizm jedyną drogą do zbawienia ludzkości
  •  

Noqa

Żadnych wpływów małopolskich nie mam, a "we czwartek" brzmi mi zupełnie naturalnie.

OK, być może kwestia indywidualnego odczucia, ale chyba spora część postów w tym wątku, to były pary, gdzie autorzy zdawali sobie dobrze sprawę, która z nich dla większości zabrzmi normalnie.
To, że u ciebie "zamrażalka" zalatuje wieśniactwem - tego się nie spodziewałem. Dla mnie jest nie dziwniejsza niż "pralka".
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

spitygniew

Cytat: Vilén w Wrzesień 05, 2013, 14:02:39
O proszę, może jeszcze trochę czasu, a wreszcie zalegalizują też formy przyszłem i wzięłem.
To chyba by przesadzili w drugą stronę i zaczęli antycypować, o w życiu nie zetknąłem się z wzięłem...

Za to u mnie: (w) Warszawie/we Warszawie.
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

Cytat: spitygniew w Wrzesień 05, 2013, 16:49:55
To chyba by przesadzili w drugą stronę i zaczęli antycypować, o w życiu nie zetknąłem się z wzięłem...
No widzisz, a u mnie taka forma jest bardzo powszechna.
  •  

spitygniew

#34
Cytat: Vilén w Wrzesień 05, 2013, 17:13:14
[No widzisz, a u mnie taka forma jest bardzo powszechna.
Czyli zróżnicowanie regionalne polszczyzny rzeczywiście jeszcze żywie?
P.S. To prawda.
  •  

Vilène

Cytat: spitygniew w Wrzesień 05, 2013, 17:45:57
Czyli zróżnicowanie regionalne polszczyzny rzeczywiście jeszcze żywie?
Ano jest, wbrew twierdzeniom niektórych reptilian. Ja czasem jak przyjeżdżam w inne regiona kraju, czasem czuję się jakbym była w zupełnie innym kraju :/·
  •  

Wedyowisz

U mnie też występuje. Widzę wspólną małopolsko-mazowiecką izoglosę...
стань — обернися, глянь — задивися
  •  

Ainigmos

Taka para obubrzmiewów:

zbereźny / zbreźny (ze szwą "e")

Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Quester

  •  

Ainigmos

#39
solipsysta / solipcysta (z udźwięcznieniem)


Podobnie:
cudzołóstwo / cudzołóctwo
Słownictwo nie może upodobnić się do poharatanego wykorzeniającymi wtrętami drzewa bez korzeni - oto hasło czyścielskiego słowodzieja
  •  

Noqa

Naprawdę ktoś mówi cudzołóctwo?
At him he yelled and yelped, tackling with taunting and dauntings; he tied and tacked him tightly and tautly, and killed him and quelled him and quenched him.
  •  

ShookTea

  •  

Dynozaur

Jednym z właśnie takich słów, których kurwa NIGDY nie nauczę się poprawnie wymawiać jest "ostentacyjny". Zawsze, ale to absolutnie ZAWSZE wyjdzie mi "oscentacyjny". Co gorsza, ja to tak nawet piszę. Po prostu nie potrafię tego opanować.
Jaranie się starem forem to pedalstwo, a Kwadrat i Seiphel to ciota i chuj.

P*lsko, cóżeś uczyniła ze swoim chrztem?
  •  

elslovako

lubić/lubieć, lubił/lubiał - nie wiem dlaczego, ale dłuższe formy zawsze wydawały mi się bardziej naturalne.
  •  

Henryk Pruthenia

I dodałbym lubiali~lubili~lubieli.